HAYDAR ALİYEV TÜRKİYE ORYANTİRİNG ŞAMPİYONASI BUCAK’TA YAPILACAK

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal’ın girişimleriyle bu yıl 29 Nisan-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında Azerbaycan’ın bilge lideri merhum Haydar Aliyev’in anısına düzenlenecek olan “Haydar Aliyev Türkiye Oryantiring Şampiyonası”na Bucak ev sahipliği yapacak.

Spor kenti olma yolunda birçok organizasyona ev sahipliği yapan Bucak Belediyesi, şimdide Bucak’ta ve Türkiye genelinde oldukça sevilen ve popüler spor dalı Oryantiringe ev sahipliği yaparak damgasını vuracak. Yaklaşık 2 bine yakın sporcu Bucak’a gelerek hem Bucak’ı Türkiye’ye tanıtacak hem de İlçe ekonomisine katkı sağlayacak.

Şampiyonanın TRT ekranlarından da canlı yayınlanması bekleniyor. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal şampiyona ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bucak Belediyesi olarak sporun her branşına destek oluyoruz. Sporu tabana yayıyoruz ve spor kenti olma yolunda hızla ilerliyoruz. Sporun her branşını ilçemiz gençlerine ve çocuklarımıza sevdirmek için de yoğun çaba harcıyoruz. Oryantiring sporu ilçemizde özellikle de gençlerimiz arasında yaygın bir spor dalı. Bizde Oryantiring sporunun ilçemizde daha da yaygınlaşması için Türkiye Şampiyonasının Bucak’ımızda yapılmasına yönelik bir irade ortaya koyduk ve Haydar Aliyev Oryantiring Türkiye Şampiyonasının 29 Nisan-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında Bucak’ımızda yapılmasını sağladık. Önemli bir organizasyon. Yaklaşık 2.000 gencimizin Bucak’ımıza gelmesini bekliyoruz. Bu şampiyona aynı zamanda ilçemizin tarihi ve kültürel yönden tanıtılmasına da büyük katkı sağlayacaktır. Ben desteklerinden dolayı Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Tekin Çolakoğlu Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Gençlik ve spor Bakanlığımıza, Burdur Valiliğimize, Bucak Kaymakamlığımıza, Milletvekillerimize, İl ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğümüze, şampiyonaya ev sahipliği yapmamız noktasında büyük çaba gösteren Bucak Belediyesi Oğuzhan Doğa sporları Kulübümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemize ve sporcularımıza hayırlı olsun.” dedi.

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Tekin Çolakoğlu, “Haydar Aliyev Oryantiring Türkiye Şampiyonası ile Bucak ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini Oryantiring sevdalıları ile tüm Türkiye ile buluşturacağız. Belediye Başkanımız Emrullah Ünal ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Güzel bir şampiyona gerçekleştireceklerine inanıyorum. Burdur ilimize ve Bucak ilçemize hayırlı olsun.” dedi.

Oryantiring, nasıl bir spordur?

Oryantiring (yönbulma, orienteering, kısaca OL), harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spordur. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Başlangıçta kara askeri yönbulma talimleri olarak ortaya çıkan Oryantiringin günümüzde birçok türü vardır. Bunlardan en eskisi ve en bilineni koşu Oryantiringdir.

Oryantiring kelimesi, İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla, İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçmiştir. Oryantiringin tarihi 19. yüzyılda İsveç’e dayanmaktadır. Orientering kelimesi ilk kez 1886 yılında İsveç Karlberg Askeri Akademisi’nde bilinmeyen bir araziyi harita ve pusula yardımıyla geçmek anlamında kullanılmıştır. İlk resmî faaliyet 1918’de İsveç’te Albay Ernst Killander tarafından yapılmıştır.

Türkiye’de Oryantiring, 1970’lerden beri silahlı kuvvetlere bağlı kurumlar ve diğer kamu kurumları bünyesinde yapılmaktadır.[8]. 1999’da İstanbul ve Ankara’da halka açık Oryantiring grupları kurulmuş ve faaliyete başlamıştır.[9] Türkiye’de resmî örgütlenme çalışması 2001 yılında başlamış ve 2002 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu’na bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kurulmuştur. (Kaynak-Vikipedi)

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.