İhracata Temmuz’da çifte darbe

Rus uçağının düşürülmesi sonucu gerileyen ve batma noktasına gelen turizmcilere can suyu kapsamında uzatılan Ramazan Bayramı tatili Temmuz ayında 6 iş günü kayba neden oldu. Buna gerileyen ihracat fiyatları da eklenince Temmuz’da ihracat yüzde 18,7 oranında düştü. Amerikan güdümlü FETÖ’cü darbe girişimin yaşandığı 15 Temmuz sonrası gelişen sürecin etkisi ise sınırlı oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz ayı ihracat verilerini Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Konferans Salonunda yapılan toplantıda açıkladı. İhracat önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,7 azalışla 8,779 milyar dolar oldu. Yılın ilk 7 ayında da 2015’in aynı dönemine göre yüzde 4,9 düşüşle 80,447 milyar dolar ihracat yapılırken, son 12 ayda da bir önceki döneme göre yüzde 6,1 düşüşle 139,723 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa Vali Yılmaz, Milletvekilleri Özçelik, Petek, Başkan Ercengiz, MAKÜ Rektörü Korkmaz, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, oda başkanları, daire müdürleri, iş adamları, siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri katıldı.

BURDUR İHRACAT-İTHALATI CARİ AÇIĞI OLMAYAN İDEAL BİR YAPIYA SAHİP

Toplantının açış konuşmasını yapan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, ilimizin ithalat ve ihracat yapısını ve miktarlarını açıkladı

Burdur’un, 2006 yılında ihracatı 62 milyon dolar, ithalatı ise 9 milyon dolar olduğunu hatırlatan Keyik, 2015’lerde, Burdur’un ithalatı 24 milyon dolar olarak düşük seyrederken, ihracatının ise 195 milyon dolarlar seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

Bu ihracat kalemleri içinde, özellikle 2010’lardan itibaren hızlı bir gelişme gösteren mermer blok ihracatı ve son yıllarda gelişmekte olan seracılık üretimleriyle artan yaş sebze ve çimento ihracatının önemli yer tuttuğunu belirten Başkan Keyik, “bu verilere baktığımızda Burdur, ihracat-ithalat dengesi bakımından cari açığı olmayan ve çok ideal bir duruma sahiptir. Türkiye ekonomisi olarak da büyük hedefin, cari açığı azaltmak ve ihracatı daha büyük rakamlara ulaştırmak olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla, Burdur olarak biz bu hedefe katkı koymaktayız” dedi.

Başkan Keyik, ilimizde 2015 ihracat rakamlarına göre ihracat birincisinin Sekamer Mermer Madencilik, ikincisinin Aytaş Akın Mermer, üçüncüsünün Yıldız Silah Sanayi ve dördüncüsünün ise Demir Madencilik Çimento Hazır Beton olduğunu açıkladı.

Ülke ihracat verilerinin açıklandığı toplantıda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatın Temmuz ayında gerilemesinin Ramazan Bayramı tatilinin 9 günlük olmasından ve ihracat fiyatlarında yaşanan düşüşten kaynaklandığını ifade etti. Buna göre, geçen yılın Temmuz ayında 22 olan işgünü sayısı bu yıl tatil nedeniyle 16’ya düştü.

Büyükekşi toplantıda, önümüzdeki dönemde ihracat fiyatlarındaki gerilemenin son bulmasını bekliyoruz. Sayın Başbakanımızın dediği, ‘dostlarımızın sayısını artırıp düşmanlarımızın sayısını artırarak’ ve çevre ülkelerle yaşadığımız sorunların son bulmasıyla, ihracatımızın sürekli bir artış trendi yakalayacağını öngörüyoruz” dedi.

2 GÜNDE 850 BİN KİŞİYE ULAŞTILAR

İhracat rakamlarının açıklandığı toplantıda 15 Temmuz gecesi yaşanan terör eylemini bir kez daha kınayan Büyükekşi, TİM ve tüm ihracatçı birlikleri olarak 15 temmuz wsonrasında Türkiye’deki yabancı misyon şeflerinden kredi derecelendirme kuruluşlarına kadar birçok kuruma Türkiety’deki demokrasi mücadelesini anlattıklarını hatırlatan Büyükekşi, “uluslararası iş dünyasına, Twitter üzerinden Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üğzere ‘Türkiye kazandırmaya devam edecek’ çağrısı yaptık. İki günde tüm dünyada yaklaşık 850 bin kişiye ulaştık. Biz, 65 bin ihracatçının temsilcisi olarak, her şeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Dolayısıyla darbe girişiminin  de ihracata etkisi sınırlı oldu” dedi.

RUSYA PAZARINDA YÜZDE 61 DÜŞÜŞ

TİM verilerine göre, Temmuz’da en fazla ihracatı 1 milyar 727 milyon dolarla otomotiv endüstrisi gerçekleştirirken, bunu hazır giyim ve kimyevi maddeler sektörleri takip etti.

İhracat Temmuz’da kg bazında yüzde 8,2 oranında azalırken, yılın ilk 7 aylık döneminde yüzde 4,5 oranında artış gösterdi.

Pazarlar incelendiğinde ise Temmuz’da 62 ülke ve bölgeye ihracat artarken, 168 ülke ve bölgeye ihracatta azalış gerçekleşti. İhracat, Temmuz ayında ülke grubu bazında AB ülkelerine yüzde 10,6, BDT ülkelerine yüzde 40, Ortadoğu’ya da yüzde 24,7 azaldı. Son dönemde ilişkilerin yeniden yükselişe geçtiği Rusya’ya ihracat ise Temmuz’da da azalmayı sürdürdü. Bu ülkeye Temmuz ayında yüzde 61,6 geriledi. Irak’taki düşüş ise yüzde 31,6 ve Libya’daki düşüş de yüzde 48,4 oldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir