İhtiyaç sahiplerine müjde: 1000’er liraların ödemesi başladı

Sosyal yardımlaşmaya kayıtlı vatandaşlara 1000’ler liraların ödemesi PTT’den

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yeni tip Koronavirüs (Kovid19) tedbirleri kapsamında 2 milyonluk bir toplumsal grubu oluşturan ihtiyaç sahibi aileye 1000’er lira ödemesi bugünden itibaren PTT’lerden yapılacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlardan biri olan Sosyal Yardımlaşma Fonuna kayıtlı ve oradan yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1000’er lira yardım paraları PTT şubelerinden ödeneceği duyuruldu.

Burdur’da kamuoyunun Fak-Fuk Fonu olarak bildiği Burdur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıtlı 1.176 aile olduğu, bunlara toplam bir milyon 176 bin lira dağıtılacağı öğrenildi.

Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, ödeme tarihleri toplumsal mesafe ve izolasyon zorunluluğu sebebiyle yığılmayı önlemek amacıyla ihtiyaç sahiplerinin doğum yıllarının son rakamına göre belirlendi. Buna göre doğum yılının:

  • Son rakamı 0-5 olanlar 1 Nisan’da
  • 1 ve 6 olanlar 2 Nisan’da
  • 2 ve 7 olanlar 3 Nisan’da
  • 3 ve 8 olanlar 4 Nisan’da
  • 4 ve 9 olanlar 5 Nisan’da ihtiyaç ödemelerini alacak.

Öte yandan şubelerde yığılmaların önüne geçmek amacıyla 5 Nisan’da yapılacak olan işsizlik ödemelerine denk gelmemesi için ihtiyaç ödemelerinin öne çekildiği, ayrıca işsizlik ödemelerinin hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmasına karar verildiği belirtildi.

PTT şubelerinde toplumsal mesafe kuralına göre hak sahiplerinin gişelere kontrollü ve sınırlı bir şekilde alındığı, işlemlerini internet ve ATM’lerden yapabilen hak sahipleri için de ücretsiz para çekme limitini 3 bin liraya çıkarıldığı ifade edildi.

Yukarıda bahsi geçen ödemelerle ilgili olarak Koronavirüsle mücadele kapsamında dışarı çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara yapılacak ödemeler, Burdur Valiliği tarafından oluşturulan Vefa Sosyal Destek Ekipleri ile PTT şubeleri tarafından koordinasyon içerisinde yapılmaya devam edilecektir. Bu kapsamdaki dışarı çıkmaları kısıtlı olan vatandaşların 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak paralarının çekilerek kendilerine teslim edilmesi talebinde bulunabileceklerdir.

Bu ödemelerin yanı sıra PTT şubeleri tarafından maaş vb. ödemelerle ilgili vatandaşlara evlerinde yapılan ödeme hizmetine devam edilecektir.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir