İllerinde sembolik yürüyüşler yaparak Ankara’ya ulaşan avukatları polis durdurdu

Ankara’ya girişlerine izin verilmeyen avukatlarla polis arasında arbede yaşandı

60 Baro başkanının başlattığı ve il içinde sembolik Ankara Adalet Yürüyüşü eylemi gerçekleştiren ve bu sabah Ankara’ya ulaşan Baro başkanlarının Ankara’ya girişini Çevik Kuvvet Polisi engelledi. Açıklama yapılacak olan Başkent Üniversitesi yakınlarındaki noktaya 500 metre kala polisin durdurduğu grupla polis arasında arbede yaşandı. Yürüyüşlerine izin verilmeyen avukatlar oturma eylemi başlattı. Akşamüzeri telefonla ulaştığımız Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik, oturma eyleminin hala devam ettiğini, geceleyeceklerini belirtti.

60 Baro başkanının başlattığı ve Ankara’da son bulan Adalet Yürüyüşü’nde gerginlik yaşandı. Polisin Ankara’ya yürüyerek girmesine izin vermediği grupla çevik kuvvet arasında arbede yaşandı. Polis avukatların otobüslerle şehre girişine izin verdi. Ancak avukatlar Ankara’ya yürümelerine izin verilinceye kadar oturma eylemine başladılar.

Telefonla ulaştığımız Burdur Baro Başkanı Avukat Ramazan gedik, “500 metre yürütmediler. Biz de oturma eylemi başlattık. Gece de buradayız. Büyükşehir belediyesi çadır kurmaya geldi ama polis buna da izin vermedi” diye konuştu.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, grup basın açıklaması yapılmak istenen Başkent Üniversitesi yakınlarındaki noktaya yaklaşık 500 metre kala polis tarafından durduruldu ve şehre girişine izin verilmedi.

Baro yöneticisi avukatlarla çevik kuvvet ekipleri arasında arbede yaşandı.

Savunma Yürüyüşü’ne katılan avukatlar şehre girmelerine ve Anıtkabir’e yürümelerine izin verilene kadar oturma eylemi başlattı.

Akşama kadar devam eden oturma eyleminin devam edeceği anlaşılınca çadır kurmaya gelen Büyükşehir Belediyesi ekiplerini polis engelledi.

FEYZİOĞLU: YÜRÜYÜŞÜN GERÇEK AMACI NE?

Katıldığı bir televizyon programında “Savunma Yürüyüşü” hakkında konuşan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “bugün yargıya dair hepimizin sorunu var. Daha güvenilir bir yargı istiyoruz. Denetim mekanizmalarının olmasını istiyoruz. Bu amaçla çok adım atılıyor. Ama bu hemen çözülmez. Yılların birikimi var. Bunu çözmek kolay değil. Çoklu baro kavramına karşıyız. 80 baromuz da karşı. Bir ilde birden fazla baro kurulmasına izin veren bir düzenlemeyi istemiyoruz. Yargının üç ayağından biri olan barolar için yanlış buluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına da anlattım” dedi.

ADALET BAKANI GÜL: AMACIMIZ SAVUNMAYI GÜÇLENDİRMEK

Bazı baro başkanlarının başlattığı yürüyüşe ilişkin konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, “savunma mesleğini geriye götürecek bir çalışmaya asla destek vermeyiz. Arkadaşlarımız, savunmayı daha güçlendiren, avukatların haklarını daha koruyan ve mesleki örgütlenmeyi daha da güçlendiren bir yapı üzerine çalışma yapıyorlar” dedi.

Yürüyüşe katılan baro ve avukatlara ise şöyle seslenen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “ortaya çıkan hangi şeye karşısınız? Teklif yok, hangi maddesine karşı çıkıyorsunuz? Ortada henüz bizim bile daha vakıf olduğumuz bir teklif yok” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir