Mücadelede yöntem farkından dolayı hedefe konan Feyzioğlu’ndan açıklama

TBB olarak yürüyüşe katılmayan, onun yerine Meclis’te çalışmayı tercih eden, ancak yürüyüşü tercih eden Baro başkanlarının taleplerini de saygıyla karşılayan ve demokratik hakları olduğunu söyleyen Metin Feyzioğlu’ndan açıklama

Olağanüstü dönemde salgın şartlarında sorunları çözüm için yürüyüş kararı alarak Ankara’ya yürüyen Baro başkanlarının kenti girişlerinin polis tarafından engellenmesi ve olayın krize dönüşmesi üzerine, onları Anıtkabir’de bekleyen ancak olay patlak verince sorunu çözmek için yetkililer nezdinde görüşmelerle çözüm arayan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Baro başkanlarının en demokratik hakları olan yürüyüş yapmalarının engellenmesine tepki gösterdi. Feyzioğlu, “biz TBB olarak yürüyüş yapmıyoruz. Sorunları görüşmeler yoluyla çözmeye çalışıyoruz. Ama yürüyenlerin taleplerine de saygılıyız. En demokratik hakları engellenmemelidir” dedi.

AVUKATLIK YASASINI DEĞİŞTİREREK SAVUNMAYI HİZAYA GETİRME GİRİŞİMİ

Mayıs ayının sonlarına doğru, Kovid19 salgınını avukatları dize getirmek için fırsata çevirmek amacıyla harekete geçen AK Parti Hükümeti’nin Avukatlık Yasası’nın değiştirme hazırlığı yaptığı, hazırladığı taslakta seçim yasası değiştirmeye ve çoklu baro sistemi getirmeye çalıştığı haberi kamuoyuna bomba gibi düştü.

NİSPİ TEMSİL, ÇOKLU BARO ADALETE VE YARGIYA DARBE VURUR

Bunun üzerine harekete geçen TBB ve Baro başkanları, AK Parti Hükümeti’nin Beştepe’de hazırlanan ve basına sızdırılan “çoklu baro ve nispi temsil”i öngören Avukatlık Kanunu yasa teklifi hazırlığına karşı Ankara’da Türkiye Barolar Birliği’nde baro başkanlarının katılımıyla yapılan 42’nci Baro Başkanları Toplantısı’nda taslak çalışmalarına son verilmesi istendi. Nispi temsil, çoklu baronun adalete ve yargıya darbe vuracağını vurgulayan bir bildiri yayınlandı.

MÜZAKEREDEN YANAYIZ; GÖRÜŞEMEYE AÇIĞIZ

İki hafta sonra siyasi iktidarın uyarıları dikkate almaması ve Avukatlık Yasasında değişiklik öngören yasa tasarısı üzerinde çalışmayı sürdürmesi üzerine Baro başkanları 17 Haziran’da ülke çapında eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Avukatlar, AK Parti Hükümeti’ni Kovid19 fırsatçılığı yapmaktan vazgeçmesini, millet can derdindeyken Avukatlık Yasası değişikliğinin aciliyetinin bulunmadığını, şimdi avukatların ekonomik sorunlarının çözümünün önceliği bulunduğunun altını çizdiler.  Müzakereden yana olduklarını belirten barolar, aksi takdirde demokratik hak arama özgürlüklerini sonuna kadar kullanacaklarını ifade etti. 29 Mayıs ve 1 Haziran Bildirilerinin arkasında olduklarını ifade ettiler.

BAROLAR, SEMBOLİK YÜRÜYÜŞLER YAPARAK

ANKARA’DA BULUŞALACAK; TBB ONLARI ANITKABİR’DE BEKLEYECEK

Müzakereye yanaşmayan, ‘ben yaptım oldu’ anlayışını sürdüren hükümete karşı mücadele yöntemini sertleştiren Barolar 21 Haziran’da Ankara’ya yürüyüş başlattı. Görüşmeler yoluyla çözüm arama yöntemini seçen TBB’nin dışında her bir Baro başkanı illerinde 8-10’ar km sembolik yürüyüşler yaparak Ankara girişinde buluşmaya, orada kısa bir yürüyüşle basın açıklaması yapıp Anıtkabir’e geçmeye karar verildi.

POLİS, AVUKATLARI ANKARA’YA SOKMADI

60 Baro başkanının başlattığı ve il içinde sembolik Ankara Adalet Yürüyüşü eylemi gerçekleştirerek dün sabah Ankara’ya ulaşan Baro başkanlarının Ankara’ya girişini Çevik Kuvvet Polisince engellendi. Açıklama yapılacak olan Başkent Üniversitesi yakınlarındaki noktaya 500 metre kala polisin durdurduğu grupla polis arasında arbede yaşandı. Taraflar inatlaşınca kriz çıktı.

Polisin sert davranması, uzlaşmaya yanaşmaması, avukatların da yürümekte ısrarlı tavırları inatlaşmaya neden oldu. Baro başkanlarıyla polis arasında arbede yaşandı.

Bu arada İstanbul ve Antalya olmak üzere Baroların içine sızmış olan FETÖ ve PKK/HDP unsurları, milli durul sergileyen ve çözüm odaklı hareket gösteren, yürüyüşe karşı olan ancak yürüyüş yapanların taleplerine de saygılı olanTBB Başkanı Feyzioğlu’na karşı linç girişimi başlattı.

Bu gelişme üzerine Anıtkabir’de Baro başkanlarını bekleyen ve olayı duyur duymaz yetkililer nezdinde çözüm bulma arayış ve görüşmelerinde bulunduğunu belirten Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu açıklamalarda bulundu.

“Bazı baro başkanlarımızın Ankara girişinde yürümek istemelerine polisin izin vermemesi üzerine Ankara’da bir dizi görüşme gerçekleştirdim” diyen Feyzioğlu şunları söyledi:

TBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Sabri Erdal Güngör ile birlikte TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, bir süre görüştüm.
Görüşmenin ardından basına açıklama yaptım ve krizin çok kısa sürede çözüleceğini belirterek, şunları söyledim:
“Biz Türkiye Barolar Birliği olarak baroların yapısını ve seçim sistemini ilgilendiren kanun teklifi ön hazırlıkları ile ilgili Meclis’te çok yoğun bir çalışma içindeyiz. Altını çizerek söylüyorum çoklu baroyu doğru bulmuyoruz. Bunun yanlışını da gerekçeleri ile anlatıyoruz.
POLİS İZİN VERMEDİ
Bugün bazı baro başkanlarımız çeşitli illerden Ankara’ya geldiler ve şehir girişinde kısa bir yürüyüş yaparak, Anıtkabir’e geçmek istediler. Silahsız saldırısız şiddetsiz yürüyüş yapmak temel haktır. Polis ise otobüslerle Anıtkabir’e gidilebileceğini ama yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. Ben ve bazı baro başkanlarımız şehir dışından gelen baro başkanlarımızı Anıtkabir’de bekliyorduk.
BAKANLAR, TBMM BAŞKANI VE EMNİYET MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞTÜM
Haberi alınca önce saygı duruşumuzu gerçekleştirdik. Sonra TBB YK üyeleri ve oradaki tüm baro başkanları şehir girişine intikal ettiler. Ben de o andan itibaren Adalet ve İçişleri Bakanlarımızla, Ankara Valimizle, Emniyet Genel Müdürümüzle görüşüyorum. Kimseye zararı olmayan bu yürüyüşün engellenmesinin yanlış olduğunu izah ediyorum. En son sayın Meclis Başkanımıza gittim. Kendisi de devrede. Krizin kimseye faydası yok. Çözüleceğine inanıyorum.
MESLEKTAŞLARIMIZ VE VATANDAŞLARIMIZ KRİZ DEĞİL ÇÖZÜM İSTİYOR
Biz TBB olarak yürüyüşe katılmıyoruz. Onun yerine Meclis’te çalışmayı tercih ediyoruz. Ancak yürümek isteyen başkanlarımızın bu taleplerini saygıyla karşılıyoruz. Temel haklarının engellenmesini doğru bulmuyoruz. Belki bazıları sorunlara yaklaşımımızdaki yöntem farklarından düşmanlıklar yaratmak isteyebilir. Buna gerek yok. Meslektaşlarımız da vatandaşlarımız da kriz değil çözüm istiyor. Kavga değil huzur istiyor.
HEPİMİZİN HOŞGÖRÜLÜ OLMASI LAZIM
Hepimizin birbirimize hoş görülü olması lazım. Biz TBB olarak meslektaşlarımızın dağ gibi birikmiş sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Tüm barolarımızla da bu konuda her zaman olduğu gibi işbirliği yapmaya devam ediyoruz.”
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir