İnşaat sektörü iflasın eşiğinde

Burdur’da İnşaat sektöründe Ciddi

Oranda Arz Fazlası Mevcut; Alan Yok satan Yok!

Son 15 yılda büyük umutlar bağlanan inşaat sektöründe sorunlar büyük bir krize dönüşmek üzere… Bazı firmalar iflas etti, bazıları da kayıplara karıştı. Bu kriz ardında onlarca evsiz mağdur ve işsiz bırakıyor… Burdur’da KıvılcımHaber’e konuşan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, “sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Herkes hesabını kitabını iyi yapsın” dedi.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, sayıları yaklaşık 100 bini bulan mağdurlar seslerini duyurmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylemdeydi.

Şantiyeler kapandı, inşaat işçisi iş bıraktı, imalat durdu. Haliyle vatandaşa yıllar önce teslim sözü verilen evlerin teslimatı yapılmadı.

İnşaat sektörü ekonomideki dalgalanmalardan etkilenen sektörlerin en başında geliyor. Krizden etkilenen kimi firma iflas etti, kimini de aylardır ulaşılamıyor.

Özellikle İstanbul’da yıllardır evlerine kavuşmayı bekleyen mağdur sayısı 100 bine yükseldi.

16 inşaat firmasının mağdur ettiği vatandaşlar muhatap bulamamaktan şikâyetçi.

İddialara göre Yeşil İnşaat’ın sahibi Engin Yeşil teslimat konusunda önce Esenyurt Belediyesi’ni suçladı, sonra da “ekonomik kriz var” dedi.

Senetlerini ödeyen ama somut bir ev göremeyen mağdur aileler İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı.

İnşaat işçileri de sektörden zincirleme olarak etkilenenler arasında yer aldı. Yeşil İnşaat bünyesinde 6 aydır maaş alamayan 450 işçi, firma önünde eyleme başladı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, ülkede inşaat sektörünün büyük sıkıntı içinde olduğu, İstanbul’da büyük şirketlerin iflasın eşiğinde olduğu, basına yansıdığı kadarıyla yüzbinlerce konut üreten firmalar iflas ettiği ve ortadan kaybolduğu şartlarda Burdur’da inşaat sektörünün durumu hakkında KıvılcımHaber’e konuştu.

ALAN YOK, SATAN YOK; KONUTLAR ELDE KALDI

Genel ekonomik krizin Burdur’daki inşaat sektörünü de etkilediğini vurgulayan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, inşaat girdilerinin son 6 ayda artan döviz ve faiz fiyatları sebebiyle yüzde 40-50 oranında artış gösterdiğini belirterek, ancak bu etkenin asıl belirleyici olmadığını, bugün inşaat sektörünün üzerindeki kabusun durgunluk olduğunun altını çizdi. Başkan Keyik, “maliyetlerden ziyade pazar yok. Alan yok. Satılmıyor. Konutta faiz oranları 0,80-90’lardan 2-2,5 civarına tırmanmış durumda. Vatandaş bu faizleri ödeyerek konut sahibi olma şansına sahip değil. Daha önce niye cazip geliyordu? İnsanlar bankadan kredi kullanarak kira öder gibi konut sahibi oluyordu. Bugün bu imkânlar yok. Bundan dolayı da sektörde ciddi anlamda sıkıntı var” diye konuştu.

Başkan Keyik şöyle konuştu:

“Fakat başlanmış projeleri insanlar bir şekilde bitirmek için gayret ediyor kendi öz sermayeleriyle.

İnşallah 6 ay- bir sene içinde bir çözüm yolu bulurlar. Sektör de rahatlar. Şu anda ciddi anlamda arz fazlası mevcut.”

ÇOK SIKINTILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ; HERKES HESABINI KİTABINI İYİ YAPSIN!

Başkan Keyik müteahhitlere de çağrı yaparak, “buradan sizin aracılığınızla müteahhitlere de yeni projelere başlama durumları varsa hesaplarını kitaplarını iyi yapmaları çağrısında bulunuyorum” dedi ve sözlerine, “çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Önümüzde sıkıntılı bir süreç bulunmaktadır” şeklinde son verdi.


Aşağıdaki benzer haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart, AKP için bir kumar mı?
İKİ DAVA, İKİ MAHKEME SALONU
Kuş Cennetine Pimi Çekilmiş Bomba
Bakan’ın karşısına Andımız’la çıktılar
Başbuğ’dan sosyoloji dersi
Bu zihniyet ancak farika satar, hapishane açar
YOZLAŞAN MESLEK ETİĞİı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.