Yozlaşan meslek etiği

Basın Konseyi’nden medya sektöründe para karşılığında haber ve röportajlar yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili bir açıklama geldi. “Türk Medyasına Önemli Hatırlatma” başlıklı açıklamada “basınının inandırıcılığı ve saygınlığının her değerin üstünde olduğu” vurgulandı.

Türk medyası son dönemlerin en zor süreçlerinden geçiyor. Basın özgürlüğünün yok sayıldığı günümüzde, çoğu gazete kâğıt krizi nedeniyle yayın hayatına devam etmekte zorlanıyor. Kimisi yayın hayatına son verdi kimisi sayfa sayısını, çalışan sayısını düşürdü. Özellikle Anadolu medyası iflasın eşiğine geldi. Özellikle muhalif medya reklam gelirinden pay alamıyor. Halkın haber alma özgürlüğü, özellikle ekonomik sorunlar başta olmak üzere ciddi şekilde sekteye uğruyor.

Muhalif medya ayakta kalma mücadelesi verirken, siyasi iktidara yakınlığı ile bilinen bazı medya kuruluşlarında para karşılığında haber ve röportajlar yapıldığı iddiaları gündeme geldi. Burdur’da da gerek iktidar çevrelerinde gerekse muhalefetin içindeki muhalefet çevrelerinden karşılıklı parayla haber ve röportaj yaptırıldığı sürekli ileri sürüldü. Hatta kamuoyunda bazı internet gazete sahiplerinin eline tutuşturulan haber müsveddelerinin yayınlattırıldığı ileri sürüldü. Hatta gündüz geçilen haberi beğenmeyen idarecilerin kimi gazetecilere ikinci bir haber yaptırttıkları dolaştı kamuoyunda.

Aydınlık Gazetesindeki köşesinde, şimdiye kadar yalanlanmayan yazısında Sebahattin Önkibar bu işin daha iri kıyım temsilcilerini yazmıştı.

“Ertuğrul Özkök, Türk Medya sektörünün ahlakını bozan adamdır.

“1990’ların ikinci yarısında holdinglerin medyaya girmesi basınımıza özgürlük getirecek bile diyebilmiş ve bunu kampanyaya dönüştürebilmiştir ki gerçek amacı RTÜK yasasının patronu Aydın Doğan’ın istediği gibi çıkmasıydı.

***

“Ertuğrul’un kendi yaşam tarikatından görüp Hürriyet’e monte ettiği Ayşe Arman gazete için yaptığı röportajlardan yüklü paralar aldığı kurum içinde duyulur ve büyük tepkiye neden olur. Ertuğrul Özkök bunun üzerine Aydın Doğan’ı ikna ederek röportaj paralarının kırışılması modeliyle ikna eder ve yaşam tarikatının cilveli güzelini kurtarıp işine devam etmesini sağlar.

“Söyleyin paralı olduğu gizlenen bu röportajları yayınlamak aslında haber dolandırıcılığı değil midir?

Ve heyhaaat.

“Sadece Ertuğrul değil, ondan sonra gelenler Enis Berberoğlu ve Fikret Bila gibiler de bundan rahatsız olmamış ve Ayşe’ye yol vermiş!”

(HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ)

TÜRK MEDYASINA SAYGINLIK UYARISI

Basın Konseyi’nden konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama geldi. “Son günlerde medyamızda yer alan birtakım iddialar Basın Konseyi’nce endişeyle izlenmektedir” denilen açıklamada Türk medyasına saygınlık uyarısı yapıldı.

OKUYUCUYU YANILTMAMA YASAĞININ DOLANILMASI

Basın Meslek İlkeleri’nin 3’ncü maddesini hatırlatan Basın Konseyi, “kamusal bir görev olan gazetecilik, ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez” uyarısında bulundu. Açıklamanın devamında, “gazetecinin yazdığı yazının içeriği karşılığında ilgili kişilerden parasal veya başka türden herhangi bir menfaat elde etmesi, etik açıdan kabul edilemez bir davranıştır” denildi. “Haber veya röportaj ya da köşe yazısı kisvesi altında bazı kişilerin, şirketlerin veya ürünlerin övülmesi, aslında gizli olarak reklam yapılması anlamına gelir” şeklinde değerlendirme yapan Konsey, “bu ise, okuyucuyu yanıltmama yasağının dolanılması demektir” şeklinde ifadede bulundu.

Basın Konseyi son noktayı şöyle koydu:

“Yukarıda anılan ilkelere uyulmamasının, yazar- muhabir ile bir bütün olarak Türk basınının inandırıcılığını ve saygınlığını ciddi şekilde sarsacağı açıktır.”

Türk medyasına “Güven ve saygınlık” uyarısı yapılan Basın Konseyi açıklamasında para karşılığı yapılan haber ve röportajların “İlan- reklam- tanıtım” logosu başlığı altında yayınlanması gerektiği hatırlatıldı.


Aşağıdaki benzer haberler de ilginizi çekebilir
Başkan Ercengiz, 24 Kasım’da emekli öğretmenleri unutmadı
Halkı kutuplaştırmada Mehter Marşlarının Rolü
Atatürk’süz ADD olur mu?
Seçimler yaklaştıkça taraflar sertleşiyor
Burdur Otogarının yılan hikâyesi
Piyonun kaderi
Gazete değil, ihanet odağı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir