Başbuğ’dan sosyoloji dersi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan,

Geçtiğimiz Yıllarda Milliyet ile Millet Kavramlarının

Sosyolojik ve Tarihsel Farkını Açıklayan CHP Eski Milletvekili

Birgül Ayman Güler’i Linç Etmeye Kalkışan Etnik

Milliyetçileri Çok Kızdıracak Bir Çıkış: “Türk

Halkı Derseniz Irkçı Olursunuz”

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Mustafa Kemal Atatürk’ün bilimsel Türk milleti tarifinden hareketle, Türkiye’de yaşayan insanlar için ‘Türk halkı’ kavramının kullanılmasının yanlış olduğunu belirterek, “Türk halkı derseniz ırkçı bir kavrama gidersiniz. Türk milleti sizin üst kimliğinizdir. Bunun altında farklı etnik guruplardan olabilirsiniz. Buna kimse itiraz edemez” dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir söyleşiye katıldı. Burada yaptığı konuşmada, kalkınmada maddi unsurların yanında eğitim ve öğretimin önemine dikkat çekti.

TÜRKİYE’DEKİ YOZLAŞMAYLA HABER

KANALLARI ARASINDAKİ DİREK BAĞIN SORGULANMASI LAZIM

Türkiye’deki yozlaşmanın haber kanallarıyla doğrudan ilişkisine değinen Başbuğ, “bu toplum okuma özürlüsü, okumuyor bir kere. Son dönemlerde okuyuşta ciddi bir artış var ama dünya ülkeleri ile Avrupa ülkeleri ile okuma oranımız mukayese edilirse Türkiye diplerde. Bizim toplum sadece kulaktan duyacak, bir de televizyon. Televizyon önemli bu açıdan, kültürel, siyasal ne derseniz deyin bilinçlenme açısından televizyonlar çok önemli, kabul ediyorum ama televizyonun geldiği nokta da önemli. Televizyoncular bana kızabilir ama Türkiye’de bu haber kanalları olmasaydı Türkiye bu kadar dejenere olmazdı. Ben de bu kanaatteyim. Bunun da sorgulanması lazım. Fertler bilgi sahibi olmadıkça, haklarının idrakinde olmadıkça bu toplum istenilen noktaya gelemez” diye konuştu.

TÜRK HALKI DEĞİL, TÜRKİYE HALKI EŞİTTİR TÜRK MİLLETİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün bilimsel Türk milleti tanımına dikkat çeken Başbuğ, ‘Türkiye halkı’ kavramıyla ilgili, “Medeni Bilgiler kitabını ilk sayfasından ortalarına kadar olan kısmı bizzat Mustafa Kemal kendi el yazısı ile yazmıştır. İlk cümle şu ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir.’ Bu seksen milyona ortak hedef veriyor” dedi.

Başbuğ konuşmasına şöyle devam etti:

“Diyor ki; bu cumhuriyeti beraber kurduk. O zaman bu cumhuriyeti korumak, devam ettirmek ilelebet bizim ortak amacımız. Bu kadar basit. Anlamıyoruz, anlamadığımız gibi anlatamıyoruz da; işin kötü tarafı da o. Türkiye halkı, ne diyor? Türkiye’yi bir kere sınırlıyor. Yani coğrafya ile sınırlıyor. Türkiye’nin coğrafyası belli mi? Belli. Bu coğrafyada bir halk olarak kabul ediyor. Bunu bazen yanlış kullanıyorlar, bazıları bilinçli olarak, bazıları bilmeden ‘Türk halkı’ diyorlar. Bakın Türk halkı derseniz olmaz. Olmaz, o zaman kavramları karıştırırsınız. ‘Türk halkı’ derseniz ırkçı bir kavrama gidersiniz. ‘Türk milleti’ sizin üst kimliğinizdir. Bunun altında farklı etnik guruplardan olabilirsiniz. Buna kimse itiraz edemez. Ama şunu söylemeniz lazım; ‘ben Türk milletinin bir ferdiyim, etnik kökenim de şudur, şudur, şudur. Buradaki ‘Türk milleti’ kavramı bir üst kimliktir, bağdaştıran bizi kenetleyen çimentodur.”

ANDIMIZI KALDIRIRSANIZ, VATAN VE MİLLET SEVGİSİNİ NASIL ÖĞRETECEKSİNİZ?

Başbuğ, Danıştay tarafından Andımızın okullarda tekrar okunması kararıyla ilgili, “Andımızı kaldırırsanız vatan ve millet sevgisini nasıl öğreteceksiniz? Sorun oradan çıkıyor. Ant bir noktada genç çocuklara, ilkokulda öğretiyorsun, çocuğun kafasına vatan ve millet sevgisini koymaya uğraşıyorsun” ifadelerini kullandı.


Aşağıdaki benzer haberler de ilginizi çekebilir
Başkan Ercengiz, 24 Kasım’da emekli öğretmenleri unutmadı
Halkı kutuplaştırmada Mehter Marşlarının Rolü
Atatürk’süz ADD olur mu?
Seçimler yaklaştıkça taraflar sertleşiyor
Burdur Otogarının yılan hikâyesi
Piyonun kaderi
Gazete değil, ihanet odağı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir