İnternet medyaya RTÜK kontrolü geliyor

Siyasi Sansür Genişletilecek

Enstrümanlar üzerinden kıran kırana bir Türk-Amerikan savaşı cereyan ederken, son olarak ülkemiz dolar üzerinden vurulmuşken, böyle bir ortamda devlet ve hükümetin sonuçta yüksek oranlarda belirleyiciliği olan iç cepheyi sağlam tutması ve milli birliği sağlaması gerekirken milletin birliğini bozacak antidemokratik yeni adımlar atmaya hazırlanılıyor. 2019 yerel seçimlerine 6 ay kalmışken AKP Hükümeti, internet üzerinden yapılan TV ve radyo yayınları için sert ve geniş bir sansür uygulamasına hazırlandığı öğrenildi. Hükümetin, dünya standartlarında, hürriyetçi ve demokratik bir internet gazeteciliği kanunu hazırlayacağına TBMM’ye sunduğu torba yasa tasarısındaki düzenlemeye göre; yurtdışından veya yurtiçinden, Türkçe olan veya olmayan, internet ortamında düzenli olarak yapılan tüm sesli ve görüntülü yayınlar RTÜK’ün ağır denetim kurallarına tabi olacak.

İNTERNET MEDYAYA RTÜK KONTROLÜYLE SANSÜR GELİYOR

İnternet Yayınları Derneği (İYAD’ın) haberine göre, 2019 yerel seçimlerine 6 ay kalmışken AKP Hükümeti, internet üzerinden yapılan TV ve radyo yayınları için sert ve geniş bir sansür uygulamasına hazırlanıyor. TBMM’ye sunulan torba yasa tasarısındaki düzenlemeye göre; yurtdışından veya yurtiçinden, Türkçe olan veya olmayan, internet ortamında düzenli olarak yapılan tüm sesli ve görüntülü yayınlar RTÜK’ün ağır denetim kurallarına tabi olacak. İnternet TV ve radyo yayınları için önce yayın lisansı alınacak. Lisans almak için yüklü miktarda ücreti ödenecek. MİT ve Emniyet’in güvenlik soruşturmasından geçmek gerekecek. Lisans ile izin verilmiş internet yayınları, RTÜK tarafından içerik denetimine tabi tutulacak. Denetimden geçemeyen yayının lisansı iptal edilebilecek. İçeriklerin ayıklanması veya erişim engelleme kararı alınabilecek. Alınan kararlar sulh ceza hâkimlikleri kararıyla uygulanacak.

Meclis’e 2 Şubat’ta sunulmuş olan torba yasa tasarısında, internet üzerinden yapılan televizyon ve radyo yayınlarıyla ilgili kapsamlı bir sansür düzenlemesi yer aldığı öğrenildi. Tasarıyla RTÜK Yasası’na madde eklenerek internet ortamında yapılan yayınlar düzenlendi. Tasarının yasalaşması durumunda, internet medyası birkaç yönden tehditlere açık hale gelecek.

TORBA YASA TASARISINDA İNTER

YAYINLARIYLA İLGİLİ BASKI VE SANSÜR TEHLİKELERİ VAR

  • Sosyal medya tabanlı internet haber yayınları: Sosyal medya paylaşım platformları üzerinden düzenli olarak yapılan haber ve yorum yayınları da aynı kapsama girebilecek. Örneğin “scope” tabanlı “medyascope. tv”, gazeteci Ünsal Ünlü’nün yine “scope” üzerinden her sabah düzenli olarak yaptığı “Gazetelerin yazdıkları – yazamadıkları” programı da lisans almak zorunda kalabilecek.
  • Video haberler: Ulusal yayın yapan bütün gazetelerin sahip olduğu internet sitelerindeki video haber sayfaları da aynı lisans ve RTÜK denetimi çarkına sokulabilecek. Bunun için video haberlerin yine düzenli olarak yapıldığının tespiti yeterli olacak.
  • Siyasi partiler de: Siyasi partilerin faaliyetlerini resmi internet siteleri üzerinden televizyon yayını gibi aktarması da lisans ve denetim zorunluluğuna girecek
  • TV dizisine de ceza: TV’ler üzerindeki yaptırımlar nedeniyle kanalların internet sitelerinde ‘buz’suz veya ‘bip’siz olarak yayınlanan diziler de RTÜK denetimine girebilecek.
  • Yönetmelik çıkacak: Lisans alan internet yayınları, tıpkı televizyon ve radyo kanallarında olduğu gibi RTÜK denetimine girecekler. Tüm bu işlemler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve RTÜK tarafından 6 ay içinde çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenecek.
  • Netflix, Blu TV: Hâlihazırdaki televizyon kanallarının ağır denetimi nedeniyle ilgi çeken Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi “IPTV” kapsamındaki platformlar da artık RTÜK denetimine girecek. Yayın ihlaline karar verilmesi durumunda bu platformlara erişim de engellenebilecek.

‘SİYASİ SANSÜRÜN GENİŞLETİLMESİ’ DÜŞÜNÜLÜYOR

Gazetemiz üyesidir

Konuyu İYAD’a yorumlayan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, düzenlemeyi, “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Yasa, zaten Twitter, Instagram, Youtube için hep uygulandı. Bu alanda yeni yasa maddesini gerektirecek bir boşluk olduğunu düşünmüyorum. Adnan Oktar meselesi de kullanılarak farklı bir sorun varmış gibi gösteriliyor. ‘medyascope’ gibi muhalif ve ‘artıgerçek’ gibi yurtdışından yayın yapan haber kanalları Sulh Ceza Hâkimlikleri tarafından engellenecek. Siyasi sansür mekanizmasının genişletilmesi olarak değerlendiriyorum” sözleri ile değerlendirdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir