Mermer ocaklarının kaçırttığı flamingolar geri döndü

Burdur Gölü havzasındaki Mermer ocaklarının kaçırttığı flamingolar gittikleri gölün kuruması sonucu mecburen Yarışlı Gölü’ne geri döndü. Yarışlı Gölü ve Burdur Gölü mermer ocakları sebebiyle hızla kirlenme ve büyük tehlike altında bulunmaktadır.

Burdur’da Göl havzasındaki mermer ocakları yüzünden hızla kirlenen ve tehlike altında olan Yarışlı Gölü’ne son iki yıldır uğramayan flamingolar, geri döndü. Acıgöl’ün kuraklık nedeniyle kuruması sonucu bu yıl tekrar Yarışlı Gölü’ne gelen flamingolar, muhteşem görseller oluşturdu.

Burdur’da Göl havzasında Burdur-Tefenni-Karamanlı-Yeşilova çemberindeki bütün dağları saran ve hallaç pamuğu gibi atan 60’a yakın mermer ocağının Burdur ve Yarışlı göllerinde ekosisteme ve bölge iklimine büyük zarar verdiği belirtiliyor. Bu durum aynı zamanda bölge göllerindeki flamingo, akçabalıkçıl, dikkuyruk gibi çok sayıda göçmen su kuşlarına da tehlike oluşturuyor.

MERMER TOZUYLA KİRLENEN YARIŞLI’DAN

ACIGÖL’E GİDEN FLAMİNGOLAR GÖL KURUYUNCA GERİ DÖNDÜ

Her yıl yaz aylarında bir ay kadar bir süre için Yarışlı Gölü’ne gelen flamingolar, son yıllarda özellikle Kocapınar Köyü tarafındaki mermer ocaklarının tozları nedeniyle kirlenen göl yerine Burdur Gölü kuzeyindeki Söğüt Dağlarının arka tarafındaki Acıgöl’e gitmeye başladı. Ancak Acıgöl’ün de kuraklık nedeniyle kuruması sonucu flamingolar bu yıl yeniden Yarışlı Gölü’ne geri döndü.

Flamingolar, aynı zamanda Burdur tanıtımında da başrollerde yer almaktadır. Çevre illerden ve yurt dışından birçok doğasever ve fotoğraf sanatçısı bu aylarda bölgeye gözlem için gelmektedir. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Burdur Şube Müdürlüğü sorumluluk alanındaki Yarışlı Gölü’ne iki yıllık aradan sonra geri gelen flamingolar, muhteşem görsel şölen oluşturdu. DKMP Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, flamingoları görüntüledi. Flamingolar, zengin biyolojik çeşitliliğe sahip, sığ ve suyunun alkalik ve tuzlu olması sebebiyle bu gölü tercih ediyor. Yaklaşık bir ay süreyle burada konaklıyor.

FLAMİNGOLARIN SON SIĞINAĞI

Antalya’da Mehmet Çınar’a konuşan flamingo gözlemi için her yıl Yarışlı Gölü’ne gezi düzenleyen Patika Grubu kurucusu ve Orman Yüksek Mühendisi Nusret Yakışıklı, Yarışlı Gölü’nün göçmen kuşlarla birlikte orada kuluçkaya yatan onlarca yerli kuş için de son sığınak görevini üstlendiğini söyledi. Yarışlı Gölü’nün en önemli karakteristiğinin sodalı suyu olduğunu belirten Yakışıklı, “birçok kuş türü ekolojileri gereği sadece sodalı suda yaşayabilir, üreyebilir. Salda ve Burdur gölleri arasında kurutulmaktan kurtulmuş bu göl, narin, kırılgan, yaşayan bir göl. Orman, akarsu ve denizler gibi göllerin de bir ekosistemi var. Göl ekosistemleri sanıldığının aksine çok değerli yaşam ortamlarını içinde barındırır. Yarışlı Gölü bu anlamda kuşların bu uzun göç yolunda soluklanacağı, nefes alacağı, enerjilerini toplayacağı bölgedeki son sığınak. Ancak son yıllarda hızla artan mermer ocakları gölü kirletiyor” diye konuştu.

 

MERMER OCAKLARININ TOZLARI SEBEBİYLE

GÖLÜN EKOSİSTEMİ ÇÖKÜYOR VE GIDA ÜRETİMİ DURUYOR

Flamingoların Afrika’dan Sibirya’ya giderken ve dönerken Anadolu’nun semalarından geçmek, sodalı göllerde konaklamak zorunda olduğunu kaydeden Yakışıklı, “onlar bizim misafirlerimiz. Yarışlı Gölü iki kaynaktan beslenir. Biri güneyinde bulunan gölün kendi su kaynakları ki; her su kaynağının tepesinde bir mermer ocağı var. İkincisi yağmur suları. Göl bir çanak şeklinde ve bu çanakların yanakları mermer ocağıyla dolu olduğundan, bu ocaklardaki mermer tozları yağmurla beraber göle taşınıyor. Bu tozlar sudan ağır olduğu için gölün tabanına çöküyor ve tabanda beton etkisi gösteriyor. Bu nedenle su ile bataklık arasındaki bağ kopuyor. Gölün canlıları, planktonlar, balık, su böcekleri, kurbağalar, algler, su yosunları, mikroskobik canlılar, su sinekleri ölüyor. Çünkü gölün suyu kavanozdaki su gibi oluyor. Ekolojisi bozuluyor. Yani gölün kuşlar için gıda üretimi duruyor” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir