İran’da neler oluyor?

İran’da milyonlar provokatörlere karşı ‘Fitneci Amerika’ diye yürüdü

İran’da dün (30 Aralık 2017 günü) milyonlar sokaklara çıktı. İran halkı, 2009 yılındaki kargaşalığı önleyen büyük gösterinin yıldönümünde bir kez daha sokaklardaydı.

“MERK BER AMERİKA! MERK BER FİTNEKAR!”

“9 Dey Günü’ olarak her yıl kutlanan günde, kadın erkek, yaşlı çocuk demeden İranlılar sokaklara dökülerek Amerika ve İsrail’i protesto ettiler. İranlılar “Merk ber Amerika (Kahrolsun Amerika)” “Merk ber fitnekâr (Kahrolsun fitneci)” sloganları eşliğinde pankartlar taşıyarak birlik ve beraberlik mesajı verdi.

“AMERİKA NE ZAMAN İRAN’A BİR FİSKE VURDUYSA, İRAN’DAN SİLLE TOKAT YEDİ”

“9 Dey Günü” nedeniyle bir konuşma yapan Kudüs Ordusu Komutanı Kasım Süleymani’nin Danışmanı Ahmet Kerimpur’un, “bugün İran İslâm Cumhuriyeti’nin, düşmanlarını en kısa sürede yok edebilecek seviyeye ulaştığı”, “Amerika’nın ne zaman İran’a bir fiske vurduysa, İran’dan sille tokat yediği”ni söylediğini belirttiği Aydınlık Gazetesi haberine göre, “gösteriler başkent Tahran ve diğer büyük şehirlerde de büyük katılımla gerçekleşti. Yeniden harekete geçen muhalefete karşı bir anlamda cevap vermiş oldu.”

2009’DA NE OLMUŞTU?

İran’da 2009 yılında yapılan 10. dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mahmud Ahmedinejad ikinci dönem seçimleri kazanınca, Amerikan destekli muhalefet harekete geçerek “hile yapıldı” iddiasıyla günlerce gösteri yapmış ve çıkan olaylarda çok sayıda vatandaş hayatını kaybetmişti.

30 Aralık 2009 günü yönetime destek vermek amacıyla sokaklara dökülen milyonlar olayları bitirmişti. Olaylardan dolayı dönemin muhalif lideri Mir Hüseyin Musevi (eski başbakan) ve bir grup siyasi lider tutuklanmış ve ev hapsiyle cezalandırılmıştı. O günden bu yana da İran’da ciddi bir muhalif gösteri olmamıştı.

ABD’YE KARŞI GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Tahran’da gerçekleştirilen törende konuşan İran Uzmanlar Meclis üyesi Ayetullah Muhsin Araki, “biz özveri ve direniş evlatlarıyız. Düşmanlar artık düzenlediği komplolarının ulusal irademizi hiçbir şekilde zedeleyemeyeceğini bilmeli. Bizler fitne ve komplonun ne olduğunu iyi biliriz. Çünkü birkaç asırlık direniş geçmişne sahibiz. Tağut, Şah ve Amerika aleyhine karşı dimdik durduk ve direnişten geri adım atmayacağız” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.