İşçiler kıdem tazminatı için alanlara indi; hükümete “kıdem tazminatı işçi sınıfının Çanakkale’sidir, geçilmez” uyarısı yaptı

Emek cephesi kıdem tazminatında hak kaybına karşı Türkiye’nin dört bir yanında alanlara indi. “Kıdem işçi sınıfının kırmızıçizgisidir” mesajı veren sendikalar, bir kez daha genel grev uyarısı yaptı. Ekonomik krizin faturasının işçilere kesilmemesi gerektiği vurgulandı. Türk İş, kararlılığını, “kıdem tazminatı bizim Çanakkale’mizdir geçilmez” sloganıyla özetledi. Burdur Şeker İş yazılı açıklama yaptı. Vatan Partisi Antalya ve Isparta yönetimleri Türk İş temsilciliklerini ziyaret ederek destek mesajları verdi.

Siyasi iktidarın, işçinin alın teri, geleceği, kefen parası kıdem tazminatını fona devretme çalışmaları sürüyor.

Mevcut durumdan geriye gidişi kabul etmeyen işçi cephesi ise bugün 81 ilde meydanlara indi.

Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş, tüm illerde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Açıklamaya sendika başkanları, şube yöneticileri ve işçiler katıldı.

Ulusal Kanal kıdem tazminatı konusundaki yayınlarıyla işçilerin arasında

Ortak açıklamada Türk İş’in daha önce açıkladığı genel grev uyarısı tekrar edildi.

Ekonomik krizin faturasının işçiye kesilmek istendiği bildirildi.

Kıdem ve ihbar tazminatlarını ortadan kaldıran belirli süreli iş sözleşmesinin İstihdam Kalkanı Paketi’nde yer almasına da tepki gösterildi.

Ayrıca yeni bir kampanyanın başladığı belirtildi. Bundan sonra  “kıdem tazminatıma dokunma” yazılı afişler, pankartlar, sendika genel merkezlerine ve tüm işyerlerine asılacak.

Burdur Şeker İş temsilciliği basına yazılı açıklama olarak ortak metni gönderdi.

Antalya’da işçiler sahaya indi. Attalos Heykeli önünde Türk İş Konfederasyonu’na bağlı sendikalar ‘Kıdem Tazminatına Dokunma’ adlı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Türk-İş Konfederasyonu Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal okudu.

Önceki gün de Vatan Partisi Antalya İl Başkanı bir heyetle kıdem tazminatı konusunda Türk Temsilcisi Cemil Ünal’ı ziyaret etmişti.

Isparta Türk İş Temsilcisi Osman Korkmaz, sendika binasında Türk İş’e bağlı sendikalar ve işçilerle basın açıklaması yaptı.

Vatan Partisi Isparta İl Başkanı Bilal Şimşir ile beraberindeki heyet, Türk İş ve bağlı sendikaların başkan ve temsilcileriyle birebir görüşmeler yaptı; destek ziyaretlerinde bulundu.

Başkan Şimşir KıvılcımHaber’e gönderdiği açıklamasında, “Sağlık-İs Isparta İl Temsilcisi Ali Kurt ile Kıdem Tazminatı konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Yararlı bir görüşme yaptık. Türk İş İl Temsilcisi Osman Korkmaz, Belediye iş Şube Başkanı Osman Kurt, Sağlık İş Isparta Temsilcisi Ali Kurt’la Kıdem Tazminatı ile ilgili görüşmeler yaptık. Sendika başkanlarımız ‘her yıl masaya getirilen Kıdem Tazminatı kırmızıçizgimizdir. Asla buna razı olmayız. Genel Merkezlerimizin alacağı mücadele kararlarını harfiyen uygulayacağız’ dediler. Türk-İş’e bağlı Orman-İş Sendikası Yönetim Kurulu üyeleriyle iki buçuk saat kadar birlikteydik. Gelişmeleri değerlendirdik. Bu arada Maden-İş Sendikası Yatağan eski Şube Başkanı ve halen CHP Milletvekili Süleyman Girgin ve danışmanı da sendikaya geldi. Eskiden beri tanışırız. Konuyu Süleyman Girgin açtı. Vatan Partisi’nin Kıdem Tazminatı konusundaki yazıları okuduğunu ve tümüyle katıldığını, bu doğrultuda çalışmalar başlattıklarını söyledi. Süleyman Girgin bu konuda CHP’yi ne ölçüde harekete geçirebilir bilmiyorum, ancak eski bir sendikacı olarak bu süreci gerçekten kavramış ve fon tartışmaları yerine bu noktada odaklanıyor. Bizim çalışmalarımızın hızlandırılmasında büyük yarar var” ifadelerini kullandı.

Başkan Şimşir daha önce de sendika temsilcilerini uyaran temaslarda bulunmuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir