Başkan Türkmendağ, Türk İş Temsilciliğini ziyaret etti

Vatan Partisi Antalya İl Başkanı Rıza Türkmendağ ve partililer, Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal’ı ziyaret ederek, Vatan Partisi Genel Başkan yardımcısı ve İşçi Sendika Bürosu Başkanı Yıldırım Koç ile Genel Sekreter Utku Reyhan’ın imzaladığı, fona devredilme tehlikesi altındaki “Kıdem Tazminatı”yla ilgili bir bilgilendirme mektubu takdim etti. Ziyaret esnasında taraflar, Kıdem Tazminatı’nın fona devredilmesi çalışmaları konusunda fikir alışverişinde bulunarak, ortak mücadele konusunda bir araya gelme kararı aldılar.

Siyasi iktidar zayıfladıkça ayağına kurşun sıkmayı sıklaştırdı.

Bu kapsamda 1980’lerden bu yana hükümetlerin ardardına gündeme getirdikleri ama her seferinde işçi sınıfı kayasına çarparak erteledikleri işçinin “kefen param” dediği Kıdem Tazminatı’nı fona devretme projesi yeniden gündemde.

Ancak işçi sınıfı ve örgütleri konuyu kırmızıçizgileri olarak görüyorlar.

Ancak bu kez durum biraz farklı…

Siyasi iktidar el bombasını elma şekerine sarmış…

Yeni İstihdam Kalkanı Programı adı altındaki düzenlemenin içine gizlemiş.

Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminin arkasına gizlenmiş olan Kıdem Tazminatı düzenlemesinin özünü, kıdem ve ihbar tazminatı ile iş güvencesi haklarını toptan ortadan kaldıracak bir düzenleme olması oluşturuyor.

Yeni programda, 25 yaş altıyla 50 yaş üstü işçiler için belirli süreli iş sözleşmesinin kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılacağı belirtilmektedir.

Yürürlükteki mevzuatımıza göre, belirli süreli iş sözleşmesi süre sonunda kendiliğinden sona erdiğinde işçiye Kıdem ve İhbar Tazminatı ödenmez. İşçinin iş güvencesi yoktur. İşe iade davası açamaz. Şeker bulanmış bomba işte bu!

Bu kapsamda Vatan Partisi Antalya İl Başkanı Rıza Türkmendağ ve ekibi, siyasi iktidarın işçilerin geleceği olan Kıdem Tazminatı konusunda yaptığı tehlikeli çalışma ve projeler hakkında görüş alıverişinde bulunmak amacıyla Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal’ı ziyaret etti.

Türkmendağ ziyaret esnasında Vatan Partisi Genel Başkan yardımcısı ve İşçi Sendika Bürosu Başkanı Yıldırım Koç ile Genel Sekreter Utku Reyhan’ın Kıdem Tazminatı’nın fona devredilmesi ile ilgili bilgilendirme mektubunu takdim etti.

Başkan Türkmendağ, Türk İş Temsilcisiyle Kıdem Tazminatı’nın fona devredilmesi çalışmalarına karşı mücadele konusunda görüşme kararı aldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir