İşsizliğin feci hali pür melali

200 kişilik işçi ilanına 10 binlerce başvuru

200 kişilik iş ilanı, ekonomik krizin Koronavirüs salgınıyla ulaştığı korkunç seviyeyi gözler önüne serdi. 200 kişilik iş ilanına 45 bini üniversite mezunu 52 bin kişinin başvuruda bulunması yürekleri burktu. Geçen haftalarda Burdur Belediyesi’nde de böyle bir durum yaşanmıştı.

Adana Büyükşehir Belediyesi operatör sürücüsü, ağır vasıta sürücüsü, büro elemanı ve park bahçelerde görevlendirmek üzere 200 eleman alımı için ilan verdi. İşe alınacak olan 200 eleman için şu ana kadar 52 bin kişinin başvurduğu belirtildi. Başvuranların 45 binin de üniversite mezunu olduğu ifade edildi.

Independent Turkish’in Sözcü’ye dayandırdığı haberine göre, başvuruların devam etmesi nedeniyle bu sayının daha da artması beklenirken Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Zeydan Karalar, “ülkenin geldiği nokta ne yazık ki bu. Belediyeler, bu işsizliğin altında eziliyor” dedi.

Karalar, “200 eleman alacağız, şu ana kadar 52 bin kişi başvurdu. Bunların yüzde 90’ını da üniversite mezunları oluşturuyor. Şimdi bu üniversite mezunlarına hangi işi vereceğiz? Bir kere uzmanlık alanları farklı. Mesela kadın, erkek sosyal bilimler mezunu başvuruyor, onu park bahçelerde mi görevlendireceğiz, ağır vasıta şoförü olarak mı? Bu kadar çok üniversite kurulursa ve ona göre iş alanı yaratılmaz ise ülkenin geleceği nokta bu olur. Gençler ne yapsın, çaresiz. Biz de mümkün olduğunca el uzatmaya çalışıyoruz ama bir noktadan sonra tıkanıyor.  Biz de, belediyeler olarak bunun altında eziliyoruz” diye konuştu.

Geçen haftalarda Burdur Belediyesi de bünyesinde bulunan çeşitli işyerlerinde çalışanların durumuyla ilgili olarak bir ilan vermiş, işçi alımı var diye binlerce başvuru yapılmış, Başkan Ercengiz ve ilgili personel başvuru yapanlara gerçek durumu anlatmak, için deveyi hendekten atlatmak durumunda kalmışlardı.

Geçtiğimiz hafta Devletin resmi kurumu TÜİK ise işsizliğin azaldığını belirtti ve işsizlik oranının 2020’de bir önceki yıla göre 0.5 puan azalarak yüzde 13.2 olarak gerçekleştiğini duyurmuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.