Mağaracılar, İnsuyu Mağarası’nın kapalı galerilerine girdi

1965 yılında ülkemizin turizme açılan ilk mağarası unvanına sahip, labirent mağara özelliğinde olan ve tamamı 8 bin 350 m. uzunluğundaki toplam galerinin ancak 500 m.lik bölümünün ziyaretçilere açık olduğu İnsuyu Mağarasının girilmeyen galerilerinde mağaracılar incelemelerde bulundu.

DKMP 6’ıncı Bölge Müdürlüğü’nün eşgüdümünde, Türkiye Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç, Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü üyelerinin katılımıyla, son yıllarda cereyan eden iklim değişiklikleri sonucu oluşan küresel ısınma nedeniyle sularında çekilme ve kuruma yaşansa da içerisindeki 9 gölle ünlü mağarada ziyarete kapalı galerilerde ve göllerde etüt ve tespit çalışmaları yapıldı.

DKMP 6’ıncı Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen Doğa Turizmi Uygulama Eylem Planı çalışmaları kapsamında yapılan mağara inceleme ziyareti sonucunda hazırlanacak rapor, Burdur’un mağara turizmi potansiyelini artırmak, ziyaretçi deneyimini iyileştirmek ve ziyaretçilerin doğa koruma bilincinde farkındalık oluşturmak amacıyla Burdur valiliğine sunulacağı belirtildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.