İstiklal Marşı’nın 100. Yılında görkemli MAKÜ faaliyetleri

10 Kıta 1 Vatan İstiklal Söyleşilerinde “İstiklal Marşı’nın Anlam Dünyası” Konuşuldu

MAKÜ Düzenleyeceği Etkinlikler İle İstiklal Marşı’nın 100. Yılına Damga Vuracak

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Âdem Korkmaz, İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100. yılı nedeniyle yapılması planlanan faaliyetler hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Lavanta Tepesi Otelde gerçekleştirilen basın toplantısına MAKÜ yönetimi tam kadro katıldı. Toplantıda konuşma yapan Rektör Korkmaz, sözlerine geçtiğimiz günlerde şehit olan asker ve kamu görevlilerini anarak başladı.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı münasebetiyle bu toplantıyı düzenlediklerini söyleyen Rektör Korkmaz şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2021 yılı Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı ilan edilerek tüm kamu kuruluşlarına Mehmet Akif ve İstiklal Marşı ile ilgili çalışmalar yapılması konusunda bir görevlendirme yapıldı. Biz Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak zaten her yıl bu çalışmaları yürütüyoruz. Gerek Akif’i anma programları gerek İstiklal Marşının kabulü gerekse Akif’in yaşamına ilişkin bir dizi çalışmaları yapıyoruz. Ancak bu yıl İstiklal Marşımızın 100. yılı olması sebebiyle bizim bu anlamda iki şeyi yapmamız gerekiyor. Birincisi adını taşımanın verdiği sorumlulukla Akif’e yaraşır bir üniversite olmamız gerekiyor; eğitim kalitemiz ve yaptığımız çalışmalarla bunu göstermemiz gerekiyor. İkincisi de elbette birçok kurumdan öncelikli olarak bizim Akif ile ilgili bilinçlendirme, tanıtma, basın yayın faaliyetleri, akademik çalışmalar, araştırmalar konusunda öncülük etmek gibi bir görevimiz de var.”

Törenlerin Bir Kısmı TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

2020 yılında iptal edilen programı hatırlatan Rektör Korkmaz, bu yıl yapılacak etkinliklerin önemli bir kısmının Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirileceğini söyledi. Rektör Korkmaz, sözlerini şöyle sürsürdü: “Bu yıl İstiklal Marşının 100. Yılı olduğu için biz bu konuya ayrıca bir önem atfettik. Yine Mehmet Akif’in ismine yönelik uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödüllerini 5 yıl önce başlatmıştık. Geçen yıl 3.sünü vermek üzere yine Burdur’da Cumhurbaşkanımızın da katılacağı bir program düzenlenmişti ancak ülkemizde ilk koronavirüs vakasının görülmesi nedeniyle program bir gece önce iptal edildi. Cumhurbaşkanımız bu programın başka bir zamanda yapılması gerektiğini iletti. Bizler de bu konuyu tekrar gündeme getirdiğimizde içinde bulunduğumuz haftanın 100. yıl olması münasebetiyle özellikle programların büyük çoğunluğunu Ankara’da yapılması konusunda bir görüş oluştu. Bu yıl ödül programının 11 Mart 2021 Perşembe günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir Akif’i Anma Programı çerçevesinde verilmesi yönünde dönüşler aldık. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri’ni devletin en yüksek organı olan Cumhurbaşkanlığında verilmesi konusunda bizler de mutlu olduk. Geçen yıl hazırlığını yaptığımız ama veremediğimiz 3. Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri’ni bu yıl Külliye’de takdim edeceğiz. Şehrimizden ve üniversitemizden küresel salgın koşulları nedeniyle sınırlı sayıda katılımla yapacağız. Bir de yarın başka bir programımız var. Yarın da Milli Eğitim Bakanlığı Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte hazırlamış olduğumuz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ev sahipliği yaptığı 100. yıl özel sergisinin açılışını Milli Eğitim Bakanlığı ve MAKÜ olarak ortaklaşa yapacağız. Yarın saat 11’de yine Cumhurbaşkanımız ve Meclis Başkanımızın katılımlarıyla sergi açılışımız gerçekleşecek. Bu hafta bu programlar art arda gelince biz de netleşen ve çalışmalarını sürdürdüğümüz diğer konular üzerinden sizleri bilgilendirmenin görevimiz olduğunu düşündük. Onun için bugün bir araya geldik.”

İstiklal Marşı Sloganına ‘İlelebet İstiklal’ Vurgusuyla Destek Verdik

Etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen slogan çalışmalarına MAKÜ’nün de destek verdiğini belirten Rektör Korkmaz, “Bunun dışında istiklal Marşının 100. yılına özgü bir sloganının oluşturulması gerekiyordu. Bu slogan çalışmasında da bizim önerdiğimiz sloganımız bunun yapısını oluşturdu. ‘10 Kıta Bir Vatan’ şeklinde oluşan slogana bizim de oluşturduğumuz ‘İlelebet İstiklal’ ibaresi eklendi. Ve bu ikisi birleşerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın uhdesindeki bir komisyon ile bizim komisyonumuz bir araya geldi, ’10 Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklal’ sloganıyla da bütün Türkiye’deki çalışmalar bu isim üzerinden yürütülecek. Bizler bu çalışmayı da yürütüyoruz” dedi.

10 Kıta 1 Vatan İlelebet İstiklal Söyleşileri ve Özel Pul Tasarımları

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100. yıl dönümünde yapılması planlanan faaliyetler ile ilgili basın mensuplarına bilgiler aktaran Rektör Korkmaz bu kapsamda oluşturulan materyalleri tanıttı.

Rektör Korkmaz, “Bizler 2022 yılının Mart ayına kadar bir yıl boyunca süren çalışmalar yürüteceğiz. 10 Kıta 1 Vatan İlelebet İstiklal Söyleşilerimiz var. Bu dönem bunu dijital platformlarla yürütüyoruz. Yine 100. Yılı Hatıra Pul Tasarımları ve Anmalık İlkgün Zarf Tasarımları yapıldı. Bu kapsamda PTT ile gerekli çalışmalar da yapıldı. Burada kullandığımız görsel ve resimler de üniversitemizin hocalarının emeğinden geçen bir çalışma oldu. Bundan da bol sayıda basıp hatıra ve koleksiyonerlere hizmet etmek açısından bu çalışmaları yürütüyoruz” diye konuştu.

Akif Okumaları ile 100.Yıl Madalyonu ve Berat Takdimi

Etkinlikler kapsamında yapılacak olan diğer faaliyetler hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Rektör Korkmaz konuşmasına şöyle devam etti: “Akif Okumaları” isimli bir ders, seçmeli ders olarak üniversitemizde öğrencilerimize okutulacak. ‘100. Yıl Madalyonu ve Berat Takdimi’, yine Akif, İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı gibi yakın tarih konularında çalışmalar yapmış ‘100 Kişiye 100 Madalyon Takdimi’ adında bir çalışmamız var. Bunun da tasarımı üniversitemize ait. Bu kişileri de üniversitemizde ağırlayarak madalyon takdimlerini gerçekleştireceğiz. İstiklal Marşı’nın yazılış öyküsünü dizgi ve hikâye kitabı olarak hazırlayan akademisyenlerimizin çalışmaları da devam ediyor. Kurtuluş Savaşı ve İstiklal Marşı dönemini genç kuşaklar ve çocuklarımıza daha iyi anlatmak için tasarlanan bir başka çalışma da budur. Bu çalışmalar sadece Mart ayına özgü değil yılın her ayına yayacağımız çalışmalar olacak. 19 Mayıs’ta Akif’in Kurtuluş Savaşı döneminde hareket ettiği alanların bisikletçiler tarafından bir güzergâh alanı olarak oluşturulması ve Tacettin Dergâhı ve Eski Meclis’in önünde sonuçlanacak çalışmanın planlanması devam ediyor.  Bunun dışında istiklal Marşı’nın resmi bestecisi bildiğiniz gibi Osman Zeki Güngör’dür ama yine resmi olarak yapılmış başka İstiklal Marşı besteleri de vardır. Bunlardan 8 tanesinin bestelerinin birebir basımlarını gerçekleştirdik. “

Faaliyetler Tüm Yıla Yayılacak

MAKÜ’nün faaliyetleri tüm yıla yaydığını belirten Rektör Korkmaz, “Bunlar dışında Mehmet Akif Ersoy Sanal Müzesi oluşturulması, Akif Salnamesi’nin yayınlanması, İstiklal Marşı’nın yazılış öyküsünü anlatan bir belgesel filmin hazırlanması, 15 bin fidanın Hatıra Ormanında toprakla buluşturulması, ipek mendil üzerine baskılar yapılması, İstiklal Ajandasının hazırlanması ve dağıtımı ile Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumunun da bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesinin plan dâhilinde olduğunu ve bunlara ilave birçok faaliyetinde yapılabileceğini belirtti.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.