İsveç’te Ermeniler Türk bayrağı yaktı

Tüm dünyada olduğu gibi İsveç’te de AKP Hükümeti’nin dış politikada beceriksizliği yüzünden sözde Ermeni soykırımı yalanı protestolarında şımarıklık gösterileri yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Müslüman kırımını gözardı ederek 1915 olaylarında hayatını kaybeden Ermeniler için özür dilemesi, Başbakan Davutoğlu’nun taziye yayınlaması, Arınç’ın “bilerek soykırım yapmadık” gibi soykırımı dolaylı olarak kabul eden ve atalarını soykırım yapmakla suçlayan sözlerinden cesaret alarak Putin ve Merkel’in soykırım yapıldığını ilan etmeleri Ermeni Diasporasını şımarttı ve kışkırttı. Bu kapsamda Avrupa başkentlerindeki Ermeni eylemlerinin İsveç’te faşist bir gösteriye dönüştüğü, 2bin kişilik bir güruhun Türk bayrağı yaktığı bildiriliyor.

PROTESTOCU GRUP, BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDE VATAN NÖBETİ BARİKATINA ÇARPTI

OdaTV İnternet Gazetesi’nin İsveç’ten Onur Talayhan’a dayandırdığı haberine göre, 24 Nisan 2015 sözde Ermeni soykırımının 100. yıldönümünde Stockholm Büyükelçiliği önünde protesto yapmak isteyen, Ermeni ve Süryaniler’den oluşan yaklaşık iki bin kişilik grup nöbet bekleyen Türklerle karşı karşıya geldi.

İsveç’te Türkiye ve Türkler aleyhinde sürekli propaganda yapan bazı sivil toplum kuruluşları, Stockholm’deki T.C. Büyükelçiliği yerleşkesi önünde toplanılıp protesto edilmesi için duyurular yapmıştı. Haberi alan Türk sivil toplum kuruluşları, üyeleri, İsveç’te yaşayan Türk vatandaşlarını Büyükelçilik önünde ”Vatan Nöbeti”ne davet ettiler.

MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ SLOGANI İLE KARŞILIK VERİLDİ

Şehir merkezinde toplanıp, önde trampet takımıyla yürüyüşe geçen grup elçilik girişine 100 metre kala polis barikatıyla bloke edildi. Toplandıkları noktada önce ”Türkiye soykırımı kabul et” sloganlarının ardından Atatürk, Türkiye, Türkler ve Recep Tayyip Erdoğan’a Türkçe, İsveççe ve İngilizce küfür ve ağır hakaretler ettiler.

Türkler ise ”Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları ve marşlarla karşılık verdi.

ELÇİLİK ÖNÜNDE ETTEN DUVAR

İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu, İsveç Azerbaycan Federasyonu, İsveç Türk Gençlik Federasyonu, İsveç Ülkü Ocakları ve Vatan Partisi İsveç Birliği üyeleri, örgüt temsilcileri ve vatandaşlar katılarak büyükelçilik önünde etten duvar ördüler. İsveç polisinin protestocu gruba karşı güvenlik önlemleri alması, elçiliğe yaklaşmamaları, yerleşkenin ilerisinde durmaları ihtarına rağmen grup yerinden ayrılmadı.

Polis güvenlik önlemlerini artırarak, atlı polisler, takviye ekipler, köpekli tim ve havadan helikopter desteğiyle protestoyu kontrol altına almaya çalıştı.

TÜRK BAYRAĞINI YAKTILAR

T.C. Stockholm Büyükelçiliği önüne yaklaşamayan grup Türk Bayrağı’nı da yaktı. Ardından İsveç Polisi müdahale ederek yanmaya başlayan bayrağı ve yakmak üzere oldukları diğer bayrağı provokatörlerden aldı.

TÜRK KARARLILIĞI ÜZERİNE GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER

Vatan Nöbeti için geldiklerini ifade eden Türklerin yerlerinden ayrılmama kararlığını gören İsveç polisi, Ermeni göstericilerin elçilik önünden geçişine izin vermemesinin ardından, grup geldikleri yoldan geri gitmek zorunda kaldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir