Kaçağın faturası vatandaşa kesildi

AKP Hükümeti ve Damadın Başında Bulunduğu

Enerji Bakanlığı Vatandaşı Keriz Sanıyor.

Elektrik Piyasası Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Elektrik faturalarına ilişkin yargı kararlarını hiçe sayan yasaya göre

kayıp-kaçak elektrik çalmayan namuslu vatandaşa ödetilecek

Doğu bölgelerimizde kaçak elektrik kullanımının önüne geçemeyen Hükümet, acziçinde bulunduğu Doğuda uygulayamadığı devlet otoritesini namuslu ve hırsızlık yapmayan vatandaştan uygulamaya kalkışıyor; kayıp-kaçağı ondan çıkartmaya çalışıyor. Kayıp-kaçak elektriğe dava açmanın önüne geçen, dağıtım şirketlerinin yatırım harcamalarını, kayıp-kaçak bedellerini vatandaşların faturalarına yansıtacak ve neredeyse hiçbir izne gerek duyulmadan nükleer santralların kurulmasına yol açacak olan Elektrik Piyasası Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Tüketici Hakem heyetlerinin ve hâkimlerin açıkça kanunsuz ve hukuksuz ve bir gasp saydığı, kamuoyunda elektrikte Deli Dumrul örneğine benzetilen elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak kalemini yasallaştırdı. Böylece vatandaşın kayıp-kaçak davalarının önüne geçmeye çalışacak. Bu durumda namuslu ve çalmayan vatandaş kayıp-kaçağın kendisine değil, sadece tarifenin yüksekliğine dava açabilecek. Yasa, dağıtım şirketlerinin yatırım harcamalarını da faturalara yansıtacak.

HAK ARAMA MÜCADELESİNDE İŞ, GENE TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİNE DÜŞECEK

Durumu ve gelişmeyi uzmanlarına sorduk. Burdur Tüketiciyi Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, elektrikte kayıp-kaçak başta olmak üzere 5 kalem “harac”ı meşrulaştıran yasa tasarısının dün (4 Haziran 2016 Cumartesi günü) sabaha karşı Meclis Genel Kurulundan geçirildiğini, muhtemelen birkaç gün içinde de Resmi Gazete’de yayınlayarak yürürlüğe sokulacağını hatırlatarak, işin gene tüketici örgütlerine düşeceğini ileri sürdü. “Hak arama sürecinde komşu kapısı yaptığımız 

Mahkeme kapıları yine tüketici örgütlerinin mücadele zeminine tanık olacaktır” dedi.

CHP, ANAYASA MAHKEMESİ’NE GÖTÜRECEKTİR

Arslan, gelişmeler karşısında karamsarlığa gerek olmadığını, tüketicilerin bu “dayatmalar”ı, “hukuk dışı düzenlemeleri” iptal ettireceğini belirterek şöyle konuştu: “İşe Anayasa Mahkemesiyle başlanacağı aşikâr mücadele sürecinde öncelikle ana muhalefet partisinin gecikmeden yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne götürmesini beklemekteyiz. Çıkarılan Yasanın uygulaması sürecinde belirsizlikler olduğundan yurttaşlarımızdan tüketici örgütlerimizin açıklamalarını beklemelerini öneriyoruz.”

KAYIP KAÇAĞIN KAYNAĞI, AKP HÜKÜMETİ’NİN DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DAKİ ACZİYETİDİR!

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir