“Kanal İstanbul projesi, İstanbul için bir cinayet”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Kanal İstanbul tartışmalarına ilişkin konuştu. Perinçek, “Bu proje İstanbul için bir cinayet” dedi.

Ulusal Kanal’da ‘Çıkış Yolu’ programına konuk olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kanal İstanbul tartışmalarına ilişkin konuşan Perinçek, “Kanal İstanbul” şeklinde bir tamlamanın Türkçede olamayacağını, onun yerine “İstanbul Kanalı” şeklinde ifade edilmesi gerektiğini söyledi.

Projeye harcanan kaynakların tarım ve Samsun-Ceyhan arası boru hattına harcanması gerektiğine işaret eden Perinçek, “Bu proje İstanbul için bir cinayet. Bizim Vatan Partisi olarak hedefimiz de İstanbul’u 5 milyonluk bir kültür, finans kentine çevirmek. Bizim sanayiyi İstanbul’dan yavaş yavaş Anadolu’ya kıraç arazilere taşımamız lazım. Samsun’dan Ceyhan’a bir boru hattı çektiğimiz zaman hiçbir şekilde boğazların kullanılmasına gerek yok. Zaten boğazların trafiği düşüyor. İstanbul Kanalı’nın mantıklı bir tarafı yok” şeklinde konuştu.

‘İSTANBUL NÜFUSU 5 MİLYONA İNMELİ”

İstanbul nüfusunun akıllı bir sanayileşme politikasıyla 5 milyona kadar inebileceğini de belirten Vatan Partisi Genel Başkanı, “Ancak İstanbul Kanalı’nı yaptığınız zaman nüfusu 20 milyon yapıyorsunuz. O zaman İstanbul yaşanmaz hale gelir” şeklinde konuştu.

Perinçek, Vatan Partisi olarak Türkiye’nin kaynaklarını İstanbul’u katledecek bir projeye ayırmayacaklarını ilan ettiklerini belirterek, “Neye kaynak ayırıyoruz? Polatlı’ya su gelsin, Konya’ya su gelsin, tarım üretimi artsın. 25 milyar dolarlık bir tarımı sulama projesiyle Türkiye’nin topraklarından can fışkırır. Terörü yok ederiz, köylere insanlarımızı bağlarız. Ve Karadeniz’deki enerjiyi Akdeniz’e yığarız” diye konuştu.

Perinçek sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul Kanalı’na “hayır” diyoruz. İstanbul Kanalı bir hikâye. Niçin bu akıl almaz iş yapılıyor? Bir inşaatçılık ve betonculuk politikasıyla bugünlere geldi AK Parti yönetimi. Şimdi üzerine oturduğu o sektörün insanlarına yer açmak. Olay oradan geçen gemilerden ne kadar ücret alınacağı ile ölçülmez. Ne kaybedilecek, İstanbul kaybedilecek. O kanalı açarak İstanbul’u kaybediyorsun. Bunlar çok büyük yanlışlar.”

‘DOĞA İNTİKAMINI ALIYOR’

Doğanın bir şekilde intikamını aldığı belirten Perinçek sözlerine, “Trakya’nın işgali gibi varsayımlar bence abartılı. Tabi savunmanın yükünü ağırlaştırır. Anadolu ile Trakya arasındaki intikal hızını kesiyor. Ama Trakya’yı kimse işgal edemez. Doğayla fazla oynamayacaksın. Doğa intikamını alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.