Terör örgütü PKK ile mücadele mi edilir müzakere mi? Seçim sonrası beklenen tehlike

CHP: PKK’yla masaya oturulmalı; görüşülmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, terörün çözümü için masaya oturacakları örgütlerin içinde PKK’nın olup olmadığı sorusuna “tabii ki PKK da var” cevabını verdi.

21 Ekim’de konuk olarak katıldığı İzmir Ticaret Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, terörün çözümü için Meclis’te her partiden eşit sayıda temsilciden oluşan bir komisyon kurulması gerektiğini, terörün çözümü için masaya oturulması gerektiğini söyleyen CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, terörün çözümü için masaya oturacakları örgütlerin içinde PKK’nın olup olmadığı sorusuna “Tabii ki PKK da var” cevabını verdi.

TERÖR, MECLİS’TE MASAYA MUHATAPLARLA OTURARAK ÇÖZÜLEBİLİR

İzmir Ticaret Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmada terörün Meclis’te ‘muhataplarla oturarak’ çözülebileceğini belirten Böke’nin, bir İZTO meclis üyesi tarafından kendisine yöneltilen “masaya oturacağız dediğiniz örgütlerin içinde PKK da var mı? Hangi örgütleri kastettiniz?” sorusuna, “tabii ki PKK de var” diye cevaplandırdığını haberleştiren Aydınlık Gazetesi haberine göre, Böke, PKK’nin siyasi kanadı HDP’yi kastederek “o parti Meclis’te olmalı” dedi.

‘O PARTİ MECLİS’TE OLMALI’

İzmir Ticaret Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmada terörün Meclis’te ‘muhataplarla oturarak’ çözülebileceğini belirten Böke’nin, bir İZTO meclis üyesi tarafından kendisine yöneltilen “masaya oturacağız dediğiniz örgütlerin içinde PKK da var mı? Hangi örgütleri kastettiniz?” sorusuna, “tabii ki PKK de var” diye cevaplandırdığı ifadeler aynen şöyle:

“Tabii ki PKK da var. Biz masaya oturacağız demedim. Biz siyasi partiler Meclis içerisinde partiler arası bir komisyon kurarak bu işi Meclis’te çözmeliyiz. Ama Meclis dışında bu sorunun parçası olan aktörlerle de konuşma ihtiyacı aşikâr. Bunu Meclis yapmaz ama Meclis’in bağlı olduğu farklı grupların bunu yapması mümkün olabilir. CHP yol haritası da bunu içermektedir. Sorunun esas muhatabı siyasi partilerdir. Kürtleri temsil eden bir parti vardır. O partinin Meclis’te bulunmasını bir avantaja dönüştürmek için 7 Haziran çok kıymetliydi. Bizim yeniden Türkiye’de toplumsal barışı demokratik çerçeveler içerisinde inşa etmemiz gerekiyor. Onun için önceliğimiz ve masaya oturacağımız kişiler bizim dengimiz olan siyasi partilerdir. Bu işi siyasi partiler çözecek. Ama diğer aktörlerle konuşmak gerekiyorsa da farklı mekanizmalarla bunu sağlamak gerekiyor.”

CHP’ye yakınlığıyla bilinen ‘Gerçek Gündem’ haber sitesinde Böke’ye yöneltilen sorunun sansürlenmesi ise dikkat çekti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir