KıvılcımHaber’e bir ödül de BURTÜKODER’den!

Geleneksel BURTÜKODER Tüketici Ödülleri Dün

BUTSO Salonunda yapılan Törenle Sahiplerini Buldu

Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) tarafından her yıl geleneksel olarak verilen tüketici ödülleri bu yıl 26 Mayıs 2016 Perşembe günü törenle verildi. 6 dalda düzenlenen tüketici ödülleri, bilinçli tüketici, hastaya saygı, basın yayın, özel ödül ile firma dallarında verildi. Gazetemiz KıvılcımHaber, bu yıl da basın yayın dalında ödüle layık görüldü.

Tüketici bilincini yükseltmek, hak aramanın ve hak mücadelesinin bir insanlık mücadelesi, bir insan hakları mücadelesi olduğu anlayışını topluma aşılamak, çalışmaları esnasında tüketici hakları ve bilinci konusunda olumlu tutum ve tavır içinde olanların ödüllendirilmesi yoluyla tüketici hukukunu yerleştirmek amacıyla Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) tarafından her yıl geleneksel olarak verilen tüketici ödülleri dün (26 Mayıs 2016 günü) Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Konferans Salonunda sahiplerini buldu.

Törene BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Vali Yardımcısı İsmail Kaya, BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, vatandaşlar ve ödüle layık görülen şahsiyetler ve firma temsilcileri katıldı.

BURTÜKODER, BURDUR’DA VE HATTA

ÜLKE ÇAPINDA EMSAL YARGITAY KARARLARIYLA

TÜKETİCİ HAKLARI SÜRECİNDE ÖNEMLİ ROLLER OYNAMAKTADIR

Atatürk ve şehitlerimiz için saygı duruşunu müteakiben İstiklal Marşımızın okunmasından sonra açış konuşmasını yapan BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, kurulduğu 2007 yılından bu yana BURTÜKODER’in ilimizde ve hatta Türkiye çapında elde ettiği emsal Yargıtay kararlarıyla tüketici hakları sürecine önemli katkılar yaptığını belirterek, 2012 yılından bu yana tüketiciye saygılı kesim ve unsurların onore edilerek teşvik edilmesi kapsamında tüketici ödülleri verilmeye başlandığını ve bunun geleneksel hale getirildiğini vurguladı.

Burdur İnternet Gazetecileri Derneği (BİGAD) Başkanı ve KıvılcımHaber İnternet Gazetesi sahibi Fatih Özcan yaptığı teşekkür konuşmasında, Türkiye’nin çok kritik bir süreçten, çok tehlikeli bir dönemden geçtiğini, bir yanda Batı destekli, Amerikan kara gücü, bölücü terör örgütü PKK ile vatan bütünlüğü savaşının bütün haşmetiyle sürdüğü, diğer yandan çok pembe tablolar çizilse de tüketim ve borçlanma ekonomisinin duvara dayandığı, üretim ekonomisinin artık Türkiye’nin mecburiyetleri arasına girdiği ve kendini dayattığı şartlarda bu karamsar ortamdan gazeteciler de nasibini aldığını belirterek, son yıllarda ülkemizde gazetecilik ve gazetecilere uygulanan baskı ve şiddet ortamı hakkında bilgiler aktardı.

Fatih Özcan şöyle konuştu:

TÜRKİYE, ULUSLARARASI CAMİADA İFADE, BASIN VE

DÜŞÜNCE HÜRRİYETİ KONUSUNDA UGANDA İLE AYNI SAFLARDA KAYDA GİRMEKTEDİR

“31 gazeteci hapiste. Geçen yıl 15 televizyon kanalı kapatıldı. 94 gazeteciye hakettikleri ve bütün şartlarını yerine getirdikleri halde sarı basın kartları verilmiyor. Sosyal medya ve internet gazeteciliği engelleniyor. Bir yasaklar ve engeller kombinezonuyla karşı karşıya kalıyor. 2014 Nisan’ında Komisyondan geçtiği ve Meclis Genel Kuruluna geleceği anda bir parmak oyunuyla engellenen statü yasamız bile bulunmamaktadır. Gazeteciler, salt işlerini yapmaktan dolayı hapis ve tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Ülkede 7 bin gazetecinin işsiz olduğu belirtiliyor. Demokratik toplumun ve toplumsal kalkınmanın olmazsa olmazı olan ifade, düşünce ve basın hürriyeti bakımından uluslararası camiada yerimiz, Uganda, Bornei gibi gıldirik ülkelerle aynı saflarda kayda girmektedir. İnsanın içini karartan bu atmosferde içimizi ferahlatan ve aydınlatan, umudumuzu yeşerten böyle bir etkinliği düzenlediği için Kemal Bey’e teşekkür ediyoruz.”

Plaket vs ödül konseptini, önüne gelene –hak edene de hak etmeyene de leblebi dağıtır gibi plaket vererek sulandıran- 12 Eylül yönetiminden beri ödüllendirme mekanizmasının gerçek işlevselliğini kaybettiğini, ancak buna rağmen işin gerçeğinde ödülün, başarılı olmanın anası ya da başarının kanatları olduğunun altını çizen Özcan, şu görüşleri paylaştı:

ÖDÜL, GELECEĞİ KURMADA

YÜKSEKLERDE UÇMANIN KARTAL KANATLARIDIR

“Ödül, ödül alanın sırtında ateşten bir kırbaç gibi şaklayarak başarının ivmesini yükseltme ve geleceği kurmada yükseklerde uçmanın kartal kanatları işlevini görür. Bu kapsamda Burdur Tüketicileri Koruma Derneği ve Kemal Bey’in tüketici ödülleri, başlı başına teşvik edici, her bireri aynı zamanda tüketici olan gazetecinin sırtında, daha başarılı olma hırsını ateşleyen sihirli bir kırbaç gibi bir işlev görmektedir. Geçmiş yıllarda BURTÜKODER’den hijyen ve dürüstlük ödülü almış işyeri sahibinin çalışanlarına bu konuda daha iyi çalışmaları için baskı yaptığının canlı şahidiyim. Hele Türk Milleti’nin vicdanının ve Anadolu Aydınlanmasının susturulamaz sesi ve karartılamaz ekranı Ulusal Kanal’a ödül verilmesi başlı başına büyük bir minnettarlığın kaynağını oluşturmaktadır.

Bir kere daha teşekkürlerimizi sunarız.”

KLASİK TÜRDEN UZAKLAŞILARAK

BURDUR’UN TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİNİN

MİNYATÜR GÖRSELLERİNDEN ÜRETİLEN ÖZEL PLAKETLER VERİLDİ

Törende, bilinçli hasta dalında Pakize Nur Mete; bilinçli tüketici dalında Aysel Özcan; hastaya saygı dalında Sosyal Hizmetler Uzmanı Dr. Feyzullah Turgut, Dr. Ali Sami Başarır, Diş Hekimi Gözde Demiray, Hemşire Zeliha Durgun; basın yayın dalında Ulusal Kanal, Antalya VTV, Oda TV İnternet Gazetesi, Burdur Yenigün, Burdur Radyosu, KıvılcımHaber İnternet Gazetesi, Yusuf Yavuz; özel ödül dalında BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Av. Şükran Güner, Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Çağlar, İl tarım Müdürlüğü Gıda Yem Şube Müdürü Hatice Yıldıran; tüketiciye saygılı firma dalında Üçler Ltd. Şti, Dinçer Halı, Yardımlar Tuhafiye, Mert Sigorta, Habib İletişim, Turkcell İnce İletişim, BURSÜT, Çavuşoğulları Süt, Doyum Makarna, LC Waikiki, Ege ŞOK ve Hastel Kadayıf ödüle layık görülerek, ilgili şahıslara BURTÜKODER’in ilimizin tanıtımında önemli roller üstlenen ilimizin tarihsel ve kültürel varlık ve değerlerinin minyatür görsellerinden ürettiği özel plaketler verildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir