Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın yıldızı Köprüçay’da büyülü rafting pratiği

Bir dünya markası olan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda Manavgat Köprüçayı üzerinde yapılan rafting faaliyeti, hem ülkemizde hem de dünya çapında bir üne sahip

Isparta-Sütçüler yakınlarındaki Toros dağlarından doğan, Manavgat Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın dar ve derin kanyonlardan geçerek Serik yakınlarında Akdeniz’e dökülen, üzerinde 2’nci yüzyıla ait olduğu düşünülen Roma yapımı iki adet antik köprü, Oluk Köprü ve Büğrüm Köprü’nün yer aldığı Köprüçay üzerinde yapılan rafting faaliyeti, hem ülkemizden hem de yabancı ülkelerden turistleri bölgeye çekmektedir.

DKMP’den alınan bilgiye göre, mavinin her tonunun görülebildiği Köprüçayı, etrafını süsleyen zengin bitki örtüsüyle gelen ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. Dağların altından gelen kaynak sularından beslendiği için yazın en sıcak zamanlarında bile girenleri serinletmektedir. Bölgede rafting faaliyeti dışında kanyon ve tabiat yürüyüşleri, bisiklet turu gibi tabiat sporları yapılabilmektedir. Ayrıca günübirlik kullanım alanında özellikle yerli turistler tarafından kampçılık ve piknik gibi faaliyetler de oldukça yoğun olarak yapılmaktadır. Bütün bu özellikleriyle Köprüçayı yıllık 500-600 bin civarı yerli ve yabancı turisti çekmektedir.

Çayın kenarında yerli halkın işlettiği tesisler aracılığıyla hem rafting yapılmakta hem de konaklamak isteyen misafirler için pansiyonlar bulunmaktadır. Asma yaprağına sarılmış alabalık yöreye özgü bir lezzet olup deneyenler tarafından beğenilmektedir.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.