Yeni Devlet Hastanesi de mi yılan hikâyesi

Kamuoyunda yeri konusunda uzun ve yoğun tartışmaların arkasından iktidar sahiplerinin en yakın yanlış örneğinin Bucak Devlet Hastanesi tecrübesinin anıları henüz küllenmeden “ben yaptım oldu”cu zihniyetleri sonucu BurKent sahasında karar kılınan ve 31 Mart Mahalle Yerel Genel Seçimi öncesi bir anda yanıp sönen yeni Burdur Devlet Hastanesi inşaatı konusunda CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker yazılı bir açıklama yaparak, inşaatın akıbetini sordu.

Yeni Devlet Hastanesi’nin BurKent sahasına Göl kenarına yapılacağı Burdur kamuoyuna bomba gibi düştüğü günden beri yoğun polemikler bitmek bilmiyor.

Tıpkı Bucak’ta cereyan ettiği gibi çeşitli çevreler hastanenin mevcut yerinde kalmasını savundu.

BurKent sahasına yapılacaksa ikinci bir tesis, örneğin Araştırma Hastanesi statüsünde bir kuruluş inşa edilsin denildi.

Mevcut hastanenin içinde yer aldığı Yenice Mahalle sakinleri isyan etti.

Muhtarlarının önderliğinde mahallelerinde günlerce toplantılar, açık oturumlar, açıklamalar yaptı.

Burdur belediyesi yeni bir hastanenin yapımına karşı olmadıklarını, yerini uygun bulmadıklarını kamuoyuna deklare etti.

AK Parti içinden de bu görüşü savunan birçok insan görüşlerini açıkladı.

Örneğin o dönem İl Başkanı olan Dr. Süleyman Faki, Araştırma Hastanesi yapılsın dedi.

Kamuoyu bu yönde oluştuğu halde işin başını çeken iktidar sahiplerinin inadı kırılamadı.

Hastanenin yapım ihalesi, geçen yılın son ayında, Mahalle İdareler Genel Seçiminin arifesinde yapıldı.

İhaleyi, Akay İnşaat adlı firma kazandı.

Basında, hastanenin “475 yatak kapasiteli, 120 tane tek yataklı, 10 tane süit, 80 tane 2 kişilik tuvaletli, banyolu ve televizyonlu odalara sahip, 14 ameliyathane, 115 poliklinik, 256 kapalı, 495 açık otopark kapasiteli olacağı (…) yeni hastane projesinin toplam tutarının 230 milyon 040 bin lira olduğu ve 19 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık Bakanlığı yatırımları kapsamında Burdur Devlet Hastanesi için ilk ödenek olarak 25 milyon lira ayrıldığı (…) ihaleyi alan firmanın yetkilisinin ‘900 günden önce hizmete açacağız’ dediği” yer aldı.

Seçimlerden önce on ikiye beş kala inşaat levhasının çakıldığı, çam ağaçlarının söküldüğü, sahada hafriyat ve düzenleme çalışmalarının yapıldığı da kamuoyunun malumudur.

Seçim bitti.

İnşaatta da seçime yönelik hileli kandırma ve yönlendirme olduğunun kanıtı olarak “harç bitti iş paydos!” denildiği görüldü.

Şimdi Milletvekili Göker, “31 Mart Yerel seçimlerinden yalnızca birkaç gün önce yapımına hemen başlanacağı söylenen hastane inşaatına hala başlanmamış olması Burdur kamuoyunda da merak konusu olmaktadır” demektedir.

İşte Mv. Göker’in açıklaması!

Bilindiği üzere uzun zamandır yapımı merakla beklenen Burdur Devlet Hastanesi’nin yapım ihalesi 21 Aralık 2018 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu ihaleye Türkiye’den çeşitli firmalar katılmış ve bu firmalardan Akay İnşaat ihaleyi kazanmıştır.

Yapılacak olan Hastanenin 475 yatak kapasiteli, 120 tane tek yataklı, 10 tane süit, 80 tane 2 kişilik tuvaletli, banyolu ve televizyonlu odalara sahip, 14 ameliyathane, 115 poliklinik, 256 kapalı, 495 açık otopark kapasiteli olacağı haberleri tüm Burdur basınında yer almıştır.

31 Mart Yerel seçimlerinden yalnızca birkaç gün önce yapımına hemen başlanacağı söylenen hastane inşaatına hala başlanmamış olması Burdur kamuoyunda da merak konusu olmaktadır.  Yeni Hastane projesinin toplam tutarının 230 Milyon 040 Bin lira olduğu ve 19 Şubat 2019 tarihli resmi gazete de yayınlanan Sağlık Bakanlığı yatırımları kapsamında Burdur Devlet Hastanesi için ilk ödenek olarak 25 Milyon lira ayrıldığı da tüm kamuoyunun malumudur.

İhalesi aylar öncesinde yapılan, Sağlık Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrılan ve seçimlerden önce yapımına hemen başlanacağı belirtilen hastane inşaatına hala başlanmamış olması ve ne zaman başlanacağının bilmemesi Burdur halkı tarafından da merak edilmektedir.

Öte yandan, ihaleyi alan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı’nın “900 günden önce hizmete açacağız” dediği hastane inşaatında yerel seçimlerin üzerinden 90 gün geçmesine rağmen çivi dahi çakılmaması da herkesin kafasında soru işareti oluşmasına neden olmaktadır.

Bu koşullar altında Burdur Devlet Hastanesi’nin akıbeti hakkında yetkililerden bilgi almak Burdur’da yaşayan tüm halkımızın beklentisidir.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.