Koronavirüs tedbirlerinde gevşeme değil giderek sertleşme eğilimi

Devletin kararlılığı, toplum disiplini ve fedakârlığı, sağlık Mehmetçiklerimizin olağanüstü kahramanlığı sayesinde diğer ülkelerden çok daha iyi durumda olan ülkemizde ve ilimizde yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgınına karşı mücadele devam ediyor. İlimizdeki ülkenin en az vaka sayısı büyük sevinç yaratsa da Kovid19 olay haritasında çevre illerimizin büyük olay sayısı paniğe sebep oldu. Dün gece boyunca vatandaşların Burdur’un Isparta ve Antalya’ya giriş-çıkışının kapatılmasını talep eden paylaşımları sosyal medyayı salladı. Bugün Burdur Valiliği’nden konuyla ilgili bir açıklama geldi. Vali Şıldak, “il dışından gelenlerin yakın takipte olduğu”nu ifade etti.

Kovid19, dünyayı kasıp kavuruyor.

ABD’de, İspanya’da, İtalya’da bir günde 900-1000 kişi ölüyor.

Ülkelerin sağlık sistemlerinin çökmek üzere olduğu belirtiliyor.

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri, Kovid19 karşısında çaresiz ve gelişen ülke Çin ve Küba’dan yardım almak zorunda kalıyor. Bu kapsamda ABD’nin dün ambargolarla, ticaret savaşlarıyla çökertmeye çalıştığı Çin, Rusya ve Küba karşılıksız yardıma koşuyor.

Muhalefetin yeterli ve zamanında tedbir almadığını ileri sürdüğü, olağanüstü dönemlerde (örneğin ülkemizin ve milletimizin zengin tecrübelere sahip olduğu Savaş Ekonomisi tecrübelerinde) rastlanan türden olan hükümetin uyguladığı siyaset ve tedbirlerin giderek daha da sertleşeceği ve radikalleşeceği görülüyor.

Bu kapsamda Burdur Valiliği, ilimize giriş ve çıkışların kontrol altında olduğunu açıkladı.

Koronavirüs gerçekleri

ÖNLEMLERİN DAHA ETKİLİ HALE GETİRİLMESİ İÇİN EK TEDBİRLER ALINIYOR

Açıklamada, “Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler İlimiz genelinde en hassas şekilde uygulanmaya devam ediyor” denilerek, “Valiliğimiz koordinesinde ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından titiz bir şekilde uygulanan bu tedbirlerin yanı sıra, önlemleri daha etkili hale getirmek adına Burdur Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan ek kararlarla birlikte yürütülen mücadelenin kararlığının yanı sıra toplumsal farkındalığın artırılması amaçlanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Kahraman sağlık Mehmetçiklerini alkışlamayı sürdürüyoruz

Açıklamanın devamında, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan ek tedbirlerden olan, “ilimize diğer İllerden gelen ve ilimizde bir süre kalacak kişilere yol kontrolleri ve diğer şekillerde ulaşılarak Burdur ili sınırları içinde ilk 14 gün evlerinden çıkmamaları, kendilerini izole etmelerine ilişkin taahhütname imzalatılması” kararının ilgili birimlerce sıkı şekilde takip edildiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak vatandaşlara uyarıda bulunan Vali Şıldak, “ilimiz genelinde bütün giriş noktalarındaki kontrolleri en üst düzeye yükseltiyoruz.

İl dışından gelenlerin tamamına taahhütname imzalatılarak evde 14 gün süreyle aralıksız gözlem altında tutulması sağlanacak, uyulmaması durumunda yasal işlem yapılacak, bu konuda en kapsamlı şekilde denetim uygulanacaktır. Burdur’da tedbirleri hep birlikte titizlikle uygulamaya devam ediyoruz” dedi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir