Kuraklık desteği geliyor

Bir süredir çeşitli bölgelerde yağışların hissedilir derecede azalması sonucu kuraklığın tarımı vurması ve bundan etkilenen çiftçilerin ayağa kalkması, yol kapatıp protesto ederek kendilerini duyurmaya çalışması ses getirdi. Devlet harekete geçerek kuraklığın vurduğu bölgelerde hasar saptama çalışmaları hızlandırıldı. Sonuçlara göre desteklerin geleceği bildirildi.

Küresel iklim değişikliğinin ülkemizdeki yansımalarından kuraklık çeşitli bölgelerde çiftçilerimize ağır darbe vurdu. Geçtiğimiz günlerde mağdur olan çiftçiler çeşitli yerlerde yol kapatarak ve diğer çeşitli protesto yöntemleriyle seslerini duyurmaya çalıştılar. Bu durum devletin sinir merkezlerini hemen etkiledi. Tarım Bakanlığı sosyal medya hesabından kuraklık bölgelerinde hasar çalışmalarına başlandığını duyurdu.

Çalışmaların sonuçlarına göre destek 3 kalemde uygulanacak:

Çiftçilerin borçları ertelenecek
Kuraklık sigortasında Tarsim Devlet Desteği 2022 yılına özel olmak üzere %70’e, hasar ödeme oranı da %80’e çıkartılacak
Kuru tarımın yapıldığı bölgelerde kuraklıktan etkilenen üreticilere verim kayıplarına göre dekar başına 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacak.

Tarım Bakanlığı açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmaları hızla devam ediyor.

“Çalışmaların sonuçlarına göre çiftçilerimizin borçları ertelenecek ve kuraklık sigortasında Tarsim Devlet Desteği önümüzdeki yıla özel %70’e, hasar ödeme oranı da %80’e çıkartılacak.

“Ayrıca kuru tarımın yapıldığı bölgelerde kuraklıktan etkilenen üreticilerimize de verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacaktır.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir