Bakanlık’tan Salda Gölü açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Salda Gölü açıklaması- Sarımtırak görüntünün sebebi ne?

Bilimsel tahlille anlaşıldı; atıksu deşarjı yok!

Salda Gölü sahilinde oluşan sarımtırak görüntüye ilişkin açıklama geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Salda Gölü’nün evsel atık sularla kirlendiğine yönelik iddiaların asılsız olduğu, gölün farklı noktalarından alınan numunelerin analizleriyle kanıtlandı” ifadelerine yer verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Salda Gölü’nde görülen sarımtırak görüntüyle ilgili bir açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, geçen hafta gölü besleyen derelerin göle dökülen noktalarında yüzey suyuna karışan polenlerin neden olduğu renk değişikliğinin kirlilik olarak basına yansıtılması neticesinde, Burdur Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlık Birimince sudan numuneler alındığı anımsatıldı.

Açıklamada, “Salda Gölü’nün evsel atık sularla kirlendiğine yönelik iddiaların asılsız olduğu, gölün farklı noktalarından alınan numunelerin analizleriyle kanıtlandı” ifadesi kullanıldı.

Analiz sonuçları değerlendirildiğinde Salda Gölü’nün su kalitesinin ilgili mevzuat kapsamında birinci sınıf kalitede yer aldığının görüldüğü bildirildi.

”SALDA GÖLÜ ETRAFINDAKİ YERLEŞİM YERLERİNDE SIZDIRMASIZ FOSSEPTİKLER BULUNUYOR”

Salda Gölü etrafındaki Salda ve Doğanbaba köyleri ile Yeşilova ilçe merkezinde mevcutta uygulanan sızdırmasız fosseptiklerin bulunduğu aktarılan açıklamada, “Bakanlığımızca Atıksu Yönetim Planı kapsamında yürütülen çalışmalar, bu yerleşimlerin atık sularının ileri arıtım metotlarına göre arıtılıp çıkış suyunun da tarımsal sulamada kullanılarak Salda Gölü su bütçesine katkı sağlamasını içeriyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Doğanbaba ve Salda köylerinin paket atıksu arıtma tesislerinin uygulama ihalesinin 24 Haziran’da açık ihale yöntemiyle ihale edileceği ve Yeşilova Arıtma Tesisi’nin ise ihalesinin hazırlık aşamasında olduğu belirtildi.

Salda Gölü ve Havzası Arıtılmış Suyun Geri Kazanımı Projesi ihalesinin ise 26 Mayıs’ta yapıldığı vurgulanarak, bu kapsamda arıtılmış atık suyun Salda Gölü ve havzasına deşarj edilmesi önlenerek yüzde 100’e yakın bir kısmının geri kazanılmasının hedeflendiği bildirildi.

”SALDA’NIN YÜZME SUYU KATİLESİ A SINIFI”

Açıklamada, İl Sağlık Müdürlüğünce Salda Gölü’nün Halk Plajı, Akkumluk (Beyaz adalar), Doğanbaba ve Orman plajlarından yüzme sezonlarında numuneler alındığı, buna göre, Salda Gölü yüzme suyu kalitesinin ‘A sınıfı’ olarak belirlendiği vurgulandı.

Yüzme suyu kalitesi analiz sonuçlarının Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce “yuzme.saglik.gov.tr” adresinde yayınlandığı kaydedildi.

Geçen gün de Salda Gölü’nü Koruma Derneği’nce düzenlenen basın açıklamasında, “Bakanlığın amacı gölü korumak olsaydı, millet bahçesinden önce, göl çevresindeki yerleşim yerlerinden göle akmakta olan kanalizasyon sularının, göle gelmesini önlerdi. Göl çevresindeki yerleşim yerlerinden Yeşilova İlçesi ve Doğanbaba Köyünün kanalizasyon suları topraktan süzülerek, Salda Köyünün kanalizasyonunun suyu da açıktan dereden göle akmaktadır” denilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Burdur Valiliğince Salda Gölü kıyısında oluşan renk değişikliğinin göl çevresindeki çamlık ve sazlık alanlarda polenlerden ve ağaç birikintilerinden kaynaklandığı, polen patlamalarının bahar aylarında yaşanan doğal bir süreç ve mevsimsel olan görüntünün her yıl dönemsel olarak gerçekleştiği açıklanmıştı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir