Kuzeydeki ırkçı provokasyonlar sürüyor

GÖÇMEN ve İslam karşıtı provokasyonlarıyla adından söz ettiren Rasmus Paludan yeni eylemler peşinde. Danimarka’da da Kuran yakarak kışkırtıcılıklarına devam eden Paludan’ın izinden giden İslam karşıtları Norveç’i de karıştırdı.  

Stockholm’den Tülin Uygur’un Aydınlık Avrupa ekinde yayınlanan haberine göre, “Norveç’in Müslümanlaştırılmasını Durdurun” (SIAN /Stoppa İslamiseringen av Norge) örgütü Sandefjord’da bir gösteri düzenledi. Norveç’te polisin izin verdiği 23 Nisan’daki gösteriye katılan 400 civarındaki İslam karşıtı SIAN üyesi Kuran yaktı. Bu duruma tepki gösteren karşı göstericiler, “sokaklarımızda ırkçıları istemiyoruz” diyerek polise ve SIAN grubuna taş, ayakkabı, su şişeleri, yumurta ve iskemle fırlattı. Çıkan olaylarda polis araçları zarar gördü. Polis karşı göstericilere karşı biber gazı kullandı. Olayların İsveç’teki gibi kontrolden çıkabileceğinden çekinen polis yetkilileri SIAN grubunun gösteri iznini iptal ederek grubu dağıttı.

Rasmus Paludan ise 19 Nisan’da Danimarka’da Öresund Köprüsü yakınlarındaki Tårnby’de Kuran yaktı. Daha önce 2019 yılında Danimarka’da Kuran yakan Paludan büyük tepkiyle karşılaşmıştı. Olaylar sırasında polise karşı kullanılan şiddet, sokak çatışmaları ve yaşanan kargaşa Danimarka’yı karıştırmış ve ülkenin gündemini uzun süre meşgul etmişti. Bu kez son derece sakin geçen Kuran yakma eylemi sonrası açıklama yapan polis, Paludan’a Tårnby gibi küçük ve göçmen yoğun olmayan bölgede eylem izin verilmesiyle olay çıkmasının önlediğini belirtti. Danimarka’nın ardından İsveç’in Borås şehrinde Kuran yakmak için izin isteyen Paludan’a bu kez polis tarafından izin verilmedi. Paludan’ın karara itiraz ettiği ve mahkeme kararı beklendiği belirtilirken, bölgenin polis yetkilisi bir açıklama yaparak Rasmus Paludan’ın kargaşa yaratan bir söyleme sahip olduğunu söyledi. Borås’un ardından 30 Nisan’da Trollhättan ve Örebro’da da Kuran yakmak için izin isteyen Paludan’a izin verilmediği açıklandı. İsveç’te Eylül ayında yapılacak parlamento seçimlerine katılması kesinleşen Rasmus Paludan, 1 Mayıs’ta Uppsala ve Stockholm’de seçim mitingi yapmak üzere izin istedi. 10 kişilik toplantı yapacağını belirten Paludan, yanlarında megafon, çakmak ve kitaplar bulunacağını söyledi. Ancak polis yetkilileri tüm İsveç’te geçerli olmak üzere bir karar alarak 2 Mayıs’a kadar hiçbir bölgede Paludan’a izin verilmeyeceğini açıkladılar.

İSVEÇ’TE HÜKÜMET DİNİ OKULLARI YASAKLAMAYA HAZIRLANIYOR

Öte yandan İsveç Başbakanı Magdalena Andersson İsveç’te dini temelde eğitim veren okulların varlığını gündeme getirdi.

İsveç İstihbarat Örgütü SÄPO’nun Müslüman okullarıyla şiddet yanlısı aşırı uçlar arasında bir ilişki olduğu konusunda uyarı yaptığını, bu okullarda kız çocuklarıyla erkek çocuklar arasında ayırım yapıldığını, “seks ve birlikte yaşam” konusundaki derslere katılmadıklarını ve bunun kabul edilemeyeceğini belirtti. Meclise bu konuda yeni bir yasa teklifi sunduklarını açıklayan Andersson, “Şimdi sağcı muhafazakâr partiler sözlerinde samimi olduklarını ispat etsinler ve teklifimizi desteklesinler.” dedi.

Bu tür dini okul, yuva ve boş zaman okullarının yasaklanmasını istediklerini belirten Andersson, açılmak istenen yeni okulların durdurulması için de bir teklif hazırladıklarını söyledi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.