Lise öğrencilerinin ABD’deki proje başarısı

Darvin’i yasaklamakla ünlenen TÜBİTAK beğenmedi;

ABD’deki Genius Olimpiyatları’nda dünya birincisi oldu

Antalya TED Kolejinin iki öğrencisinin şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için ürettikleri bant, ABD’deki Genius Bilim Olimpiyatları’nda dünya birincisi oldu.

TÜBİTAK jürisinin, lise öğrencileri için bütün illerde düzenlenen bilim yarışmasına almadığı şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için üretilen yara bandı proje, ABD’deki Genius Olimpiyatları’nda dünya birincisi oldu.

Ulusal Kanal’ın Haber Türk’ten Pervin Kaplan’a dayandırdığı haberine göre, Antalya TED Koleji’nden 10’ncu sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun ile 11’nci sınıf öğrencisi İrfan Efe Boztepe, şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık yengeç ve karides kabuklarından ürettikleri yara bandı projesini, TÜBİTAK’ın lise öğrencileri için düzenlediği bilim yarışmasına yolladılar. Ancak TÜBİTAK bölge jürisi, geçen ocak ayında yaptığı değerlendirme toplantısında projeyi beğenmedi ve bölge sergisine bile çağırmadı.

Ama iki liseli öğrenci yılmadı, umudunu yitirmedi. Aynı projeyi, ABD’deki SUNY Oswego Üniversitesi tarafından bu yıl 6’ncı kez 5 ayrı kategoride düzenlenen, lise öğrencileri arasında çevre konularıyla ilgili uluslararası proje yarışması olan Genius Olimpiyatları’na gönderdi. Atık yengeç-karides kabuklarından yara bandı, 54 ülkeden 2 bin 450 proje ile girdiği yarıştan dünya birincisi olarak çıktı. Üstelik Oswego New York Eyalet Üniversitesi de yıllık 10 bin dolar burs vererek gençleri eğitimlerini burada sürdürmeye davet etti.

KEŞKE KENDİ ÜLKEMİZDE BEĞENİLSEYDİ

TÜBİTAK’ın beğenmediği projenin dünya şampiyonu olmasından büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Mehmet Can Dursun ile İrfan Efe Boztepe “TÜBİTAK projemizi beğenmeyip, bölge sergisine bile çağırmadığında çok üzülmüştük. Çünkü güzel bir proje yapmıştık. Hazırladığımız yara örtüsünü denemiş ve iyileştirici özelliğini test etmiştik. TÜBİTAK beğenmedi ama ABD’den şampiyonluk aldık. Keşke kendi ülkemizde de beğenilseydik” dedi.

IRAK SAVAŞINDAKİ YARALI ASKERLERDEN ETKİLENDİK

Irak savaşında askerlerin kanayan yaralarını yengeç gibi kabuklu hayvanlarda bulunan bir madde olan

Kitosan tozu serperek kanamayı durduklarını öğrendiklerini belirten öğrenciler, “biz bunu polilaktik asit ile birleştirdik. Bu asit yorulunca vücuttan çıkan bir asit yani insana yabancı değil. Bu hava geçirici ve çözünür özellikte olan yara bandı da özellikle şeker hastalarının kapanmayan yaraları ile yanık yaralarında kullanılacak. Çünkü açık yara mikrop kapıyor, kapatınca da iyileşmiyor” diye konuştular.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir