Mahkeme kararını Hükümet veriyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun 25 yıl cezaya mahkûm edilerek temyiz aşamasındayken hemen tutuklanmasına tepki olarak Ankara Güvenpark’tan başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün 12’ncü günü, konakladığı Bolu’nun Dağkent mevkisinde basına açıklama yaptı;  “ülkeye adalet gelsin istiyoruz, adaletli bir Türkiye istiyoruz, hukukun üstünlüğünü, birlikte yaşamayı istiyoruz” dedi.

İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT Tırları davasında devletin gizli kalması gereken sırlarının ifşa edilmesi suçlamasından dolayı 25 yıl cezaya mahkûm edilerek temyiz aşamasındayken hemen tutuklanmasına tepki olarak Ankara Güvenpark’tan Adalet Yürüyüşü başlatan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşün 12’ncü gününde Bolu’nun Dağkent mevkisinde konakladı. Burada basına yaptığı açıklamada, “ülkeye adalet gelsin istiyoruz, adaletli bir Türkiye istiyoruz, hukukun üstünlüğünü, birlikte yaşamayı istiyoruz” dedi.

MAHKEMEDEN ÖNCE BERBEROĞLU İÇİN KOĞUŞ HAZIRLANMIŞ!

Aydınlık gazetesinin AA’na dayandırdığı haberine göre, aldıkları bir duyuma üzüldüklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “bir kişi yargılanırken, henüz karar verilmemiş ama Maltepe Cezaevi’nde özel yer, üç oda hazırlanıyor. Ufak tefek eksiklikleri gideriliyor. Çünkü o kişinin mahkûm edileceği önceden biliniyor, ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor ve ona göre yer hazırlanıyor. Bu, yargı ile siyasi iktidar arasındaki bağlantıyı gösteren en somut örneklerden birisi ve bizim bu yürüyüşümüze de haklılık kazandıran en temel olaylardan birisi” diye konuştu.

KARARI HÜKÜMET VERİYOR; MAHKEME SADECE DİLLENDİRİYOR”

Kılıçdaroğlu şöyle sürdürüyor açıklamasını:

“Mahkeme karar verecek ama kararı yürütme organı veriyor. Mahkeme sadece dillendiriyor bunu. Nerede yatacağı, nerede kalacağı belirleniyor, odanın ufak tefek ihtiyaçları gideriliyor. Ankara’dan geliyorlar, odalara bakıyorlar nedir, ne değildir diye. Dolayısıyla bu bizi derinden yaraladı ve adaletin neden zorunlu olduğunu bir kez daha bize gösterdi. 12’nci günde yolumuza devam ediyoruz.”

Konuşmasının ardından yürüyüşüne başlayan Kılıçdaroğlu, kortejde bulunan engellilerle bir süre sohbet etti. Kılıçdaroğlu’na, yürüyüşü sırasında yoldan geçen bazı vatandaşlar da korna çalarak destek veriyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir