MAKÜ, Akif’i mezarı başında andı

İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 83’ncü yılında Edirnekapı’daki mezarı başında anıldı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve üniversite yönetiminin tam kadro ve kalabalık öğrenci topluluklarının katıldığı anma törenine Ersoy’un torunu Selma Argon, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, Eyüp Sultan İlçe Müftüsü Mustafa Mesten ile çok sayıda öğrenci katıldı.

MAKÜ KİMER’den alınan bilgiye göre, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak Akif’in kabrine çelenk bırakan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz üniversite olarak, Mehmet Akif Ersoy’un ismine yakışır çalışmalar yapmaya çalıştıklarını dile getirdi. 

Her yıl daha da güçlenerek geldiklerini ifade eden Rektör Korkmaz, “Akif, içinde bulunduğu dönemde Türk milletine özgürlük mücadelesinin her aşamasına katılmış ve bu anlamda bizlere çok önemli mesajlar vermiş, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’ diye dua etmişti. Bu dua kabul olmuş olacak ki ülkemiz üzerinde hain planlar yapanların emelleri 15 Temmuz’da da ellerinde patlamıştır. Yine bir karanlık gecede Akif’in ruhuyla Asım’ın nesli ayaklanarak, özgürlüğünü başkasının inisiyatifine bırakmamıştır. Ersoy’u her yıl anıyoruz ancak esas mesele bunları bir güne sıkıştırmak değil, onun bize verdiği mesajları anlamak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak Milli Şairimiz Akif’in adını taşımanın sorumluluğu ile her yıl daha da güçlenerek geliyoruz. Mehmet Akif’in adını alan bir üniversite olarak bu güzel vatanın bekası için geleceğimizin teminatı binlerce Asım yetiştirmek asli vazifemizdir. Aklını, ruhunu, gönlünü, vatanını, devletini ve milletini satan nesiller değil ‘Asım’ın nesli galip gelecektir. İşte bu nesil; “Asımın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek, işte çiğnetmedi namusumu çiğnetmeyecek” düsturuyla Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde yetişecek Asımın neslidir” dedi.

Daha sonra Akif’in mezarına karanfiller bırakıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir