MAKÜ’de uygulamalı spor eğitimi

Spor Bilimleri Öğrencileri Profesyonel Takımlar Eşliğinde Uygulamalı Eğitim Görüyorlar

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Türkiye Futbol Federasyonu 3. Lige terfi maçlarına ev sahipliği yapıyor. İzmir-Çiğli, Afyon-Bolvadin, Aydın-Efeler takımları maç öncesi antrenmanlarını da Lavanta Tepesi Otel’in Spor Tesislerinde yapıyorlar. Takımlar maçlarını ise 15 bin kişi kapasiteli MAKÜ İstiklal Stadında oynuyor.

MAKÜ Spor Bilimleri öğrencileri de uygulamalı eğitimlerini profesyonel spor takımlarının antrenmanlarına ve maçlarına katılarak alıyorlar. Bir nevi sektör ile öğrenci buluşmasına vesile olan MAKÜ, birçok branşta profesyonel takımları ağırlayarak, öğrencilerin usta sporculardan uygulamalı olarak eğitim alabilmelerinin önünü açıyor.

MAKÜ Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri MAKÜ Spor Tesislerinde yapılan antrenman ve maçlar sayesinde edindikleri teorik bilgilerin yanında uygulamalı olarak da eğitim gördüklerini ve bu konuda kendilerini çok şanslı bulduklarını da ifade ettiler.

Konu hakkında açıklama yapan MAKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emrah Atay öğrencilerin hem bakış açılarının geliştiğini, hem de mesleki özgüven seviyelerinin arttığını dile getirdi. Atay açıklamasında; “Üniversitemiz öğrencileri yerleşkemize gelen takımların çalışmalarını izleyerek akademik olarak derslerde öğrendiklerini öğretim elemanları nezaretinde uygulama ortamında gözlemleyerek bilgilerini pekiştiriyorlar. Öğrencilere bu sayede sektör ile buluşma olanağı sağlanarak, öğrencilerin hem öğrenme seviyesinin artırılması, hem bakış açılarının genişletilmesi, hem de mesleki özgüven seviyelerinin artırılması amaçlanıyor. Bu yapılan uygulama bir nevi eskiden beridir gelen usta çırak ilişkisinin modern dünyaya uyum sağlamış halidir. Yani hem alaylı hem mektepli buluşmasıdır. Alaylının mektepliden mekteplinin alaylıdan öğrenecek çok şeyi olduğunu düşünüyoruz. Alaylı mektepli kaynaşmasını yaptığımız taktirde spor camiasında daha başarılı bir eğitim vereceğimizi düşünüyoruz. Şimdi burada fakültemizin Antrenörlük Eğitimi Bölümünün futbol alanında kendini geliştirmek isteyen futbol uzmanlık öğrencileri var. Diğer sahalarda da bu tarz eğitimler öğretim elemanlarımızın nezaretinde diğer branşlarda da kamplar boyunca devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Uygulamalı eğitimde ders veren Antrenörlük Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sezgin Korkmaz da tesislerden kaynaklı avantajlarının olduğunu, MAKÜ’nün spora ve sporcuya verdiği önemi tesisler bazında da gördüklerini ve MAKÜ’de eğitim alan öğrencilerin şanslı öğrenciler olduğunu vurguladı. Sezgin konuşmasının devamında; “Sahada uygulama dersi içerisinde olan grubumuz Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü Özel Alan Antrenörlük Bilgisi Futbol Uzmanlık grubu. Şimdi futbol branşı üzerinde böyle bir uygulamamız var ama diğer branşlarımızda da aynı imkâna sahibiz. Çünkü tesislerimizden kaynaklı bizim avantajımız var. Yurt içinden ve yurt dışından takımlar buraya kampa geliyorlar. Şu an başlayan turnuvada olduğu gibi bu tür turnuvalar, üniversitelerarası turnuvalar, profesyonel takımlar, elit takımlar düzeyinde uygulama anlamında tesislerimizin sürekli aktif olduğu durumda biz de Spor Bilimleri Fakültesi olarak teorik bilginin haricinde sporcularımızın uygulama anlamında da sahada çalışmaları yerinde görmeleri gerektiğini biliyoruz. Bu şekilde sporcularımızı öğrencilerimizi bu sisteme entegre ediyoruz. Bugün mesela bizim uzmanlık grubumuz Aydın Efeler Spor Takımı. Grubumuz futbol uzmanlığı, bu alanda uzmanlaşacaklar. Bunun haricinde sadece futbol branşı değil müsabaka analizi, performans ölçümü, spor psikolojisi gibi birçok dersi teorik anlamda alıyorlar, ama sahada bunu yorumlayabilmeleri, saha içerisinde bunu gözlemleyebilmeleri bizim için önemli. Yarın önemli bir maça çıkacak olan Aydın Efeler Spor Takımı bugün nasıl bir antrenman yapıyor, nasıl bir çalışma uyguluyor, basit hafif formda bir ter antrenmanı şeklinde mi çalışacaklar, ya da yarınki müsabakaya yönelik taktiksel bir çalışma mı yapılıyor bugün bunu gözlemleyeceğiz. Akabinde de oynayacakları maçlarını izleyip o müsabakanın analizini yapacağız, taktiksel stratejilerini değerlendireceğiz, onları tartışacağız. Mümkün olduğu kadar öğrencilerimizi bizler bu tür organizasyonlarda sahada değerlendiriyoruz. Kamp için gelen takımlar için yine aynı şekilde performans ölçümü açısından olsun, diğer ihtiyaçları açısından olsun öğrencilerimizi de hazır bulunduruyoruz. Bu şekilde tesislerimizden kaynaklı böyle bir fırsatımız oluyor. Spor Bilimleri Fakültesi olarak biz de mümkün olduğu kadar öğrencilerimizle, akademik personelimizle beraber bütün branşlarda bunu avantaja çeviriyoruz ve böyle bir uygulamayı uzun bir zamandır sürdürüyoruz.” dedi.

MAKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü 3. sınıf öğrencisi Murathan Kuzucu da uygulamalı eğitimlerini MAKÜ Spor Tesislerinde antrenman ve maç yapan takımların çalışmalarına katılarak aldıklarını belirtti. Böyle bir şansı yakalamış olmanın Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin büyük bir avantajı olduğundan bahseden Murathan Kuzucu, “Özel alan antrenman bilgisi futbol dersi için buradayız. Aydın Efeler Spor’un hazırlık döneminde 3. lig maçlarını takip ediyoruz, antrenmanlarını izliyoruz. Burada okulda almış olduğumuz dersler neticesinde müsabaka analizi, spor psikolojisi aynı zamanda uzmanlık dersimiz olan futbol dersleri gibi gördüğümüz teorik derslerin nasıl uygulandığını gözlemlemekteyiz. Burada müsabaka dersinin ve spor psikolojisi dersinin teorik yapısını aldık. Sporcuları izleyerek nasıl bir psikolojide olduklarını, maça nasıl hazırlandıklarını, antrenmanda neler yaptıklarını sürekli inceliyoruz. Bu tesis imkanını bize sağlayan başta Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz’a, bize bu dersi veren hocalarımıza, dekanımıza çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonu 3. Lige terfi maçlarını yakından takip eden ve programı uygun olduğu müddetçe maçları izleyen Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz da Türkiye Futbol Federasyonu 3. Lige yükselme grup maçlarına ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektör Korkmaz maç öncesi MAKÜ İstiklal Stadyumunda yaptığı açıklamasında; “Evet bugün özel bir günde spor tesislerimizdeyiz. Türkiye Futbol Federasyonu 3. Lige yükselme grup maçları Burdur’umuzda ve üniversitemizin tesislerine oynanıyor. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin sahip olmuş olduğu gerek spor tesisleri altyapısı, gerek konaklama altyapısı şehrimizin böyle önemli bir organizasyonu üstlenmesini sağladı. Yaptığımız girişimler sonucunda da bu yükselme grubu maçları burada oynanacak. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma üç grubumuz var. İzmir Çiğli, Aydın Efeler, Afyon Bolvadin Belediyesi takımları var. Tüm takımlarımızla birlikte güzel bir spor şöleni olacak. Burdur’umuz bundan sonra bu gibi organizasyonlara artık alışık olması gerekiyor. Üniversitemizin öncülüğünde bizim burada Burdur için ortaya koymuş olduğumuz vizyonumuz vardı. Burdur’u bir spor kompleksi ve spor müsabakaları için önemli bir merkez haline getirmek istiyorduk. Bu anlamda da ev sahipliği yaptığımız müsabakalar atmış olduğunuz önemli bir adım. 15 bin kişilik bir stadyumumuz var. Yani ileride çok daha güçlü büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacağız. İnşallah güzel bir seyir olur. Sportmenliğe yaraşır müsabakalar olur.” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.