Rektör Korkmaz TV Net’in Canlı Yayın Konuğu Oldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz TV Net kanalında canlı yayına katıldı.

Esra Eren Atayeter’in sunuculuğunu yaptığı Geleceğin İnşasında Üniversitelerin Rolü konulu “Kampüs Yolunda” programına katılan Rektör Korkmaz, öğrencilerin neden MAKÜ’yü tercih etmeleri gerektiğini açıkladı.

Konuşmasına üniversitenin adını aldığı Mehmet Akif Ersoy’u anarak başlayan Rektör Korkmaz, Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödüllerinden bahsetti.

MAKÜ’nün kariyer gelişimine verdiği önemden de söz eden Rektör Korkmaz; “Her öğrencinin gelecek kariyer hedefleri kendi kişilik özellikleri ile betimlenerek, tasarlanarak ona bir kariyer hedefi sunuluyor. Öğrenci birinci sınıftan itibaren son sınıfa kadar o kariyer hedefi doğrultusunda kariyer merkezinin uzman danışmanlarıyla bu kariyer yolculuğunda kendisine üniversiteyi bir partner olarak biliyor ve bu anlamda öğrencilerimizi kariyer geleceklerini hazırlamış oluyoruz. Ve mezun olduklarında kariyer diploması ile sosyal beceriler için sosyal diploma veriyoruz.” dedi.

“MAKÜ’de Tam Uygulamalı Eğitim Modeli Var”

“Üniversiteler sadece diploma veren mekanizmaların ötesinde öğrencileri hayata hazırlayan güçlü birer bireyler haline getiren, vatanını milletini seven birer insan olma noktasında önemli bir enstrüman hazırlamak durumunda” diyerek sözlerine devam eden Rektör Korkmaz, tam uygulamalı eğitim modelini de açıkladı. Korkmaz, “Teorik ve uygulama eğitimini okulumuzda veriyoruz. Bu anlamda neredeyse bir çok bölümde bu programı uyguluyoruz. Meslek yüksekokullarımız da biz üç artı bir modeli dediğimiz yani öğrenci üç yarıyıl üniversitemizde bir yarıyılda sektörde. Bir dönem hiç üniversiteye gelmiyor bu dönemde sektörde ilgili alanı ile ilgili uygulama eğitimi alıyor. Bizim üniversite olarak büyük bir avantajımız var. Özellikle sağlık turizmi, veteriner ve gıda gibi alanlarda kendi üniversitemizde çok güçlü işletmelerimiz var. Üniversitemizde turizm programları için aşçılık, turizm işletmeciliği, spor gibi programlar için üniversitemizin bünyesinde üniversitemizin işlettiği beş yıldızlı bir otelimiz var. Öğrencilerimiz bu otelin içerisindeki bütün branşlarda tam uygulama eğitimine katılıyor. Hocalarının nezaretinde belli bir eğitim aldıktan sonra o gün otelin faaliyetleri ne ise buna mutlaka katılarak bizatihi uygulamanın içerisinde yer alıyorlar. Yine uygulama mutfaklarımızda da öğrencinin ürettiği ürünler burada satışa sunuluyor ve o satış esnasında ürettiği yemeği yiyen kişi öğrencinin geçme notuna puan veriyor.” ifadelerini kullandı.

Hayvancılık alanında yapılan çalışmalardan da bahseden Rektör Korkmaz, “Bizim veteriner fakültemizin ve diğer hayvancılıkla ilgili programlarımızın süt teknolojileri, gıda teknolojileri gibi üniversitemizin bünyesinde kendi işletmeleri var. Bizim 20’ye yakın ürünümüzün üretildiği bir süt işleme tesisimiz var. Orta ölçekli bir fabrika. Günlük hem üniversitemizin hem bölgenin kaliteli süt ürünlerinin üretimini yapıyoruz. Ayranından, sütünden, peynirinden, kaymağına kadar ve bu üretim sürecinin içerisinde de öğrencilerimiz çalışıyorlar. Hatta MAKÜ çiftliği diye bir çiftlik markamız var ve bu şu anda Türkiye’nin birçok yerinde de ürün verme noktasına geldik.” dedi.

“Geleceğin Üniversite Modeliyiz”

Üniversitelerin uygulamalı eğitime çok önem vermesi gerektiğini söyleyen Rektör Kokmaz, “Veteriner Fakültemizden mezun olan, Gıda Mühendisliğinden mezun olan, Süt Teknolojileri, Et Teknolojileri mezunu öğrencilerimiz daha okullarını bitirmeden çok ciddi iş teklifleri ile karşı karşıya kalıyorlar. Üniversitemiz bünyesinde Teknoloji Transfer Ofisi Anonim Şirketimiz var, döner sermayesi işletmelerimiz var, iktisadi işletme ve mutfaklarımız var. Yani bir anlamda biz hem kendi ayakları yere basan girişimci bir üniversiteyiz, hem de bunun nimetlerinden en çok öğrencilerimiz faydalanıyor. Geleceğin üniversite modeli de biraz böyle olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Üniversitedeki akademisyenlerin ürettiği projelerden de bahseden Rektör Korkmaz, mobil mikroskop ve el dikimi top projesini anlattı. Çalışmaların hızla ilerlediğini ve üretim yapar hale gelindiğini söyledi.

Spora ve sporcuya verdikleri önemden de söz eden Rektör Korkmaz, Üniversite olarak bir çok yerli ve yabancı takımları ağırladıklarını, takımların kamplarını MAKÜ’de yaptıklarını ve ulusal ve uluslararası maçlara ev sahipliği yaptıklarını da dile getirdi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.