Meclis’teki olayların tartışması sürüyor

Dün Mart Meclis toplantısında cereyan eden olayların bugüne yansıması karşılıklı basın açıklamalarıyla birbirlerini suçlamaları şeklinde oldu.

Dün Yukarı Pazar’daki Belediye Meclis Salonu’nda yapılan Mart Meclis toplantısına damga vuran 18 Uygulaması ile ilgili gelişmeler, bugün AK Parti Grubuyla CHP Grubunun karşılıklı yazılı basın açıklamaları şekline büründü.

AK Parti grubu, “Meclis’in demokrasisi”nin gaspedildiğini, gündem dışı dilekçelerinin kabul görmediğini, konuşturulmadıklarını, 18 Uygulaması “mağdur”larının salondan çıkartıldığını, sözcülerinin üzerine yürünüldüğünü iddia ederek, can güvenliklerinin ve demokratik haklarının olmadığı iddiasıyla Valiliği göreve davet ettiklerini belirtti.

CHP Grubu ise bir STK marifetiyle Meclis’in provoke ve manipüle edilmek istendiğini, 31 Mart yenilgisinin hazımsızlığının devam ettiğini, Meclis’te kaos ortamı amaçlandığını, esas can güvenliği tehlikeye girenlerin Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile CHP’li üyeler olduğunu, esas amacın her yerde olduğu gibi Meclis’in çalışmalarını engelleyerek iş yapamaz hale getirmek olduğunu vurguladı.

Mart Meclisi haberi

AK PARTİ MECLİS GRUBU AÇIKLAMASI

Değerli basın mensupları

BURDUR BELEDİYE MECLİSİNİN DEMOKRASİSİ GASP EDİLDİ

4 Mart 2020 Çarşamba (bugün) 7 maddeden oluşan Mart ayı Belediye Meclis toplantımız AK Parti grubumuzun 18 uygulaması hakkında ek gündem maddesi talebi sonucu çıkan tartışmada Meclis Üyelerimiz konuşturulmayarak ve Özel Güvenlik Görevlileri tarafından baskı altına alınarak fikir beyan etmeleri engellenmiştir. Ayrıca meclis üyelerimizin en büyük hakları olan fikirlerini beyan etme hakları Belediye Başkanı tarafından gasp edilmiş halkın internetten izlediği canlı yayında kestirilmiştir. Bunun üzerine parti grubumuz demokratik hakları engellendiği ve hem Belediye Başkanı hem de CHP Belediye Meclis Üyeleri parti grubumuza ağır ithamlarda bulundukları için AK Parti Grubumuz Meclis oturumunu terk etmiştir. Belediye Meclisine bilgi verilmeden yapılan 18 uygulaması ile ilgili grubumuzun vermiş olduğu uygulama hakkında bilgi alma ve haksızlıkların önlenmesi için uygulamanın belediye personeli tarafından yapılma önergesi CHP Meclis Üyelerinin oylarıyla ret edilmiştir. 

Kıymetli Burdur Kamuoyu bizler şehrin gelişmesinde önemli bir uygulama olan 18 uygulamasından meclis üyeleri olarak bilgilenmek ve haftalardır burdur kamuoyunda tartışılan fiili uygulamasının belediyece denetiminin sağlıklı olmasını talep etmek amacıyla mecliste tartışılmasını isterken maalesef burdur belediye başkanı aziz Şehitlerimiz üzerinden genel siyasete çekmesi bizleri derinden üzmüştür. Madem Şehitlerimiz varken neden ŞEHİTLERİMİZİ ANMAK İÇİN tek gündem ile meclis toplanmadı. O zaman neden içkili yer bölgesi ve eğlence mekân izni 7 maddelik gündem içerisinde var. Kısacası AK Parti Grubumuz yerelde halkın talep ve şikâyetlerini meclise taşımakla mükelleftir. Ama belediye başkanı yine laf cambazlığı yaparak çirkin siyasetini göstermiştir.

Sayın Belediye Başkanının demokratik teamüllere dikkat etmesi, yapılan eleştiriler karşısında daha sakin olması gerekirken Meclisin demokratik tartışma ortamını sağlamayan, Kadın Belediye Meclis Üyemize ağır ithamlarda bulunarak ve CHP Belediye Meclis Üyelerini de kışkırtarak Fatıma Küçükkaplan’ın üzerine yürümesini sağlayan Meclisin Başkanı olan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i şiddetle kınıyor ve bundan sonra AK Parti Grubu olarak Meclis Üyelerimizin konuşma hakları ile güvenliklerinin sağlanmadığı hiçbir toplantıya katılmayacağımızı kamuoyuna bildiririz. Değerli Burdur Valimiz Sayın Hasan Şıldak’tan demokratik tartışma ortamının ve güvenliğinin sağlanması için tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Gerekli başvurularımızı Burdur Valiliğine yapacağımızı saygıyla bildiririz.

AK Parti Burdur Belediye Meclis Grubu

CHP MECLİS GRUBU AÇIKLAMASI

Değerli Basın Mensupları;

Öncelikle Bahar Kalkanı Harekatı’nda ve öncesinde kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor; ulusumuza baş sağlığı, yaralı askerlerimize ise acil şifalar diliyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu güne kadar taşıdığımız sorumluluk gereği, ülke çıkarları söz konusu olduğunda siyaseti bir kenara bırakarak ve yek vücut olmayı düştür haline getirmiş bir siyasi partiyiz.

Ülkenin kuruluşunda ve kurtuluşunda en büyük emeği olan ebedi başkomutanımız Ulu Önder Atatürk’ümüzün iki büyük eserinden bir tanesi olan Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri ve yöneticileri olarak halkımızın ve ülkemizin; huzuru, refahı ve güvenliği söz konusu olduğunda siyasi amaçlarımızdan vazgeçmesini ve her ne kadar muhalefet olsak da iktidarın yükünü paylaşmasını biliriz.

Görünen o ki 31 Mart 2019 yerel ve 23 Haziran 2019 yenilenen İstanbul seçimleri ile halk, iradesini sosyal demokrat ve derman belediyeciliği olan CHP’li belediyelerden yana kullanmıştır. Fakat bu durumdan rahatsız olan siyasi erk ve iktidar topal ördek benzetmesi ile daha ilk günden CHP’li belediyeleri çalıştırmama üzerine bir strateji belirlemiştir.

Neredeyse üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bir seçim atmosferi içinde sürekli gerilim ortamı yaratılmak istenmiş ve özellikle Belediye ve İl Genel Meclisi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin öneri ve teklifleri hep tartışmaya sürüklenmiş, sağduyu hâkim kılınmamış olsa salonlar kavga edilebilecek alanlara çevrilmeye çalışılmıştır.

Dün TBMM’de yaşananlar bir kere daha göstermektedir ki; özgür düşünceye ve millet iradesine tahammül kalmamış, kürsüdeki Grup Başkanvekilimize ve diğer milletvekillerimize saldırıya dönüşecek kadar çirkinleşmiştir.

Hal böyle olunca tüm Türkiye’de Belediye ve İl Genel Meclisi’nde de bu yansımayı görebiliyoruz. Geçtiğimiz pazartesi günü İl Genel Meclisi’nde meclis üyemiz Nurettin Korkmaz, özgür iradesiyle bir komisyondan çekilme kararı alıp dilekçesini başkanlığa takdim etmiş, usule ve esasa göre uygun olmayan şekilde mecliste oylanmış ve istifası reddedilmiştir. AKP’li bir meclis üyesi tarafından hem tehdit, hem de hakaret içeren bir cümle ile Meclis üyemiz taciz edilmiş ve yaratılmak istenilen kavga ortamına CHP’li üyelerimizin sağduyulu tavırları ile izin verilmemiştir.

Dün Burdur Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclisi’nde de belki de Belediye Meclis tarihine geçecek planlı ve sistemli bir şekilde kışkırtmaya çalışılmış, bir kısım vatandaş ile öncesinden tasarlanmış bir Meclis ek gündem maddesi başvurusu yapılmış, istenilen sonuç alınamayınca da AKP’li belediye meclis üyeleri tarafından meclis terk edilmiştir.

Olayın aslı ise tam olarak şöyledir; tüm Türkiye’de olduğu gibi 31 Mart sonrasında yaşanılan hazımsızlık AKP İl Teşkilatı’nda halen devam etmekte olup, Belediye Başkanımız ve Belediye Bürokratları sürekli müfettiş baskısı, kaynak kullanımındaki baskılar ve devlet baskısı kullanılarak çalışması engellenmek istenmektedir. Seçilmiş AKP’li belediye meclis üyelerinin yetkisiyle de, verilen her karar sanki şaibeliymiş gibi bir görüntü yaratarak, halkın kafasının karıştırılması amacı devam ettirilmektedir.

Birkaç gün öncesinde sözde STK olduğunu iddia eden bir kaynaktan meclis üyelerine, meclis gündeminde olmayan bir gündem maddesi, taciz edip baskı kurmak amacıyla mesaj atılmıştır. Bu malum kişilerce sanki hiç ilgisi yokmuş algısıyla meclise gelen AKP’li meclis üyesi hanımefendi, dilekçeyi meclis başkanlığına sunmuş, Belediye Başkanımız da mecliste yaratılmak istenilen kaotik ortamı görüp sözü fazla uzatmadan meclise provokatif amaçlı gelen yurttaşımızı, toplantı sonrasında makamında çay içmeye davet etmiştir. Hemen sonrasında gündem maddesi oylanmış ve oylama sonucu kabul edilmemiştir. Bu olay sonucunda AKP’li meclis üyesi kontrolünü kaybetmiş, sataşmalarına dozunu artırarak devam etmiş ve Meclis salonunda bulunmayan üçüncü şahısların da isimlerini zikrederek vatandaşa hedef gösterip meclis çalışmasını durdurmak için adeta çabalamıştır.

Sağduyulu CHP’li Meclis üyeleri 10 dakika ara istemiş, 10 dakika aranın ardından salonda istediği kargaşayı yaratamayan AKP meclis üyesi kendi meclis grubunu da alarak salonu terk etmiştir.

Yeterli çoğunlukla Meclis çalışmalarına Devlet ciddiyeti ile devam eden meclis üyeleri Burdur için alınması gereken kararları almış ve oylamıştır.

AKP’li meclis üyeleri yaptığı basın açıklamasında can güvenliği kaygılarından ötürü sayın valiyi göreve davet etmiştir. Aslında dün can güvenliği olmayan belediye başkanımız ve meclis üyelerimizdir. Zira mağdur olduğunu düşünüp halkı galeyanla salona getiren gücün amaçladığı halkla belediyemizi karşı karşıya getirerek, olası olumsuz sonuçlardan siyasi rant devşirmektir.

Biliyoruz ki dünkü huzursuz ortamdan birçok AKP’li meclis üyesi arkadaşımız da rahatsız olmuşlardır. Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar AKP’li Milletvekili BAYRAM ÖZÇELİK için imada bulunarak milletvekilinin neredeyse can düşmanı olan sözde STK başkanı AKP ile arasındaki düşmanlık hususunda, CHP ve Belediye Başkanı ile ortak paydada buluşmuşlardır. Dün tezgâhlanmaya çalışan senaryo, “düşmanımın düşmanı dostumdur” hesabıyla yapılmış olup halkı kışkırtarak belediyenin görev ve sorumluluklarını uygulatmamak üzerinedir.

Ferasetine güvendiğimiz halkımız günü geldiğinde bugünün bozuk ekonomisini, evde kaynamayan tencereyi, yakamadığı doğalgazı, evladının işsizliğini, kapattığı kepengini ve saltanat sürülen sarayları unutmayacak, kendi evinde yakamadığı ampulü günü geldiğinde ülkede de söndürecektir.

Sonuç olarak AKP tüm Türkiye’de oy kaybederken sahadaki hırçın sporcu gibi devamlı rakibine tekme atmakta ve hakemi de kendisi olduğu için sahada hiçbir uyarı ve kart görmeden oyuna devam etmektedir. Ancak daha geçtiğimiz hafta insanlar yolsuzluğu, yoksulluğu, işsizliği, Kanal İstanbul’daki rantı, Van’daki çığın ve Elazığ’daki depremin acılarını konuşurken bugün hiçbir şeyi konuşamaz hale getirilmiştir. Ama unutulmamalı ki 2002’de mazlumun yanında olduğunu iddia ederek iktidara gelen ve bugün kibirle halka tepeden bakanlar, bunun cezasını en yakın seçimde göreceklerdir. Nasıl ki halk 31 Mart tarihinde iradesine müdahale edilesinin cezasını 23 Haziran’da kestiyse, en yakın seçimde de güç zehirlenmesi yaşayan iktidara gereken cevabı verecektir.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir