Burdur-Fethiye Fay Zonu alarm vermeye başladı

İlimizde büyüklüğü 6,0’nın üzerinde bir deprem eli kulağında

Birinci derecede deprem alanında bulunan Burdur’da, geçmişte 1914 ve 1971 yıllarında yıkıcı tahribatlar yapmış olan Fethiye-Burdur Fay Zonunun son bir yıl içindeki hareketlenmelerine bakarak alarm vermeye başladığı, bu sebeple 6,0’nın üzerinde bir deprem üretmesi muhtemel olduğu ileri sürüldü.

1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle bir yazılı bir açıklama yapan Mühendisleri Odası Burdur İl Temsilciliği, ilimizin üzerinde yer aldığı Fethiye- Burdur Fay Zonunun son bir yıldaki faaliyetlerine dikkat çekerek, yıkıcı bir depremin eli kulağında olduğunu, tedbir almak gerektiğini, depremin değil ama depreme dayanıklı olmayan çürük binanın öldürdüğünü, en sağlıklı tedbirin “depreme dayanıklı bir konutta oturmak, depreme dayanıklı bir işyerinde çalışmak” olduğunu vurguladı.

“Sağlıklı binanın afete hazırlıkta bizi hayatta tutacak olan en büyük etken olduğu”nu, “kaliteli mühendislik hizmeti almak ve mühendislik projelerimizde yer alan maddelerin binamızın yapım aşamasında bire bir uygulandığından emin olmanın sizi depremde hayatta tutabilecek en garanti çözüm olduğu”nu belirten Temsilcilik, “birçok vatandaşımızı dinlediğimizde binalarının eski olduğunu bundan sonrasının kader olduğunu geçmiş zamanlarda kimin nasıl yaptığını, neyin nasıl inşa edildiğini nereden bileceklerini söylemekteler. İnşası yıllar önce bitmiş de olsa kaderci bir yaklaşımla depremi beklemek muhtemel can kayıplarını artırmaktan öteye gidemez” dedi.

İl Temsilcisi Hüseyin Tarhan şu görüşleri belirtti:

“Mevcut binalar için deprem risk analizlerinizi yaptırmak size en yakın Jeoloji Mühendisleri Odası kadar uzağınızdadır. Yaşadığınız yapıdan emin değilseniz en kısa sürede en yakın Jeoloji Mühendisleri Odasına veya bu hizmeti veren Tescilli Serbest Jeoloji Mühendisi ofisine uğrayıp gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Birinci derece deprem bölgesinde olduğumuzu unutmayalım. Burdur’umuzun üzerini iyi tanıdığımız kadar toprağın altını da bilmek bizler için hayati önem arz etmektedir, bunu unutmayalım. Yapılarımız için Zemin ve Temel Etütlerine gerekli önemi ve titizliği hem kurumlar hem de hizmet alan vatandaşlarımız olarak elden bırakmayalım. Depreme hazırlığın en etkin yolu kaliteli mühendislikten geçer. Kurumlarımızdan talep olduğu takdirde Jeoloji Mühendisleri Odası Burdur İl Temsilciliği olarak gerekli teknik desteği vermeye her zaman hazırız.”

“Üzülerek belirtmeliyiz ki ilimizin üzerinde bulunduğu, geçmişte Burdur Gölünün oluşumuna sebep olan BURDUR-FETHİYE fay zonu yaklaşık 50 yılda bir büyüklüğü 6,0 dolaylarında olan depremler üretmektedir. 1914 yılında 7,0 büyüklüğünde 1971 yılında 6,2 büyüklüğünde depremler üremiş oldukça yıkıcı olmuştur. FETHİYE-BURDUR fay zonu alarm vermeye başlamıştır. Deprem tehlikesi geçtiğimiz bir yıldır oldukça kendisini hissettirmiştir. İlimizde büyüklüğü 6,0’nın üzerinde bir deprem beklenmektedir. İvedilikle deprem öncesi hazırlıklarımızı hem yapı bazında, hem de kişisel olarak tamamlamalıyız.”

“FELAKET BAŞA GELMEDEN EVVEL ÖNLEYİCİ VE KORUYUCU TEDBİRLERİ DÜŞÜNMEK LAZIMDIR, GELDİKTEN SONRA DÖVÜNMENİN YARARI YOKTUR”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir