Memurun feryadı: “Sadece hakkımız istiyoruz”

Kamu işçilerinin herkesi memnun eden toplusözleşmesinin imzalanmasının ardından memur ve memur emeklisinin gözlerini çevirdiği 6’ıncı Dönem Kamu Çalışanları Toplusözleşmesinin görüşmelerinin başlaması ve siyasi iktidarın teklifinin belli olması üzerine memurlar ve emeklilerinin eylemleri de başladı. Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen Burdur Şubesi Pazartesi saat 12,30’da kitlesel basın açıklamasına çağrı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde kamuda (bakanlıklarda, üniversitelerde, hastanelerde, il özel idarelerinde, demiryollarında, şeker fabrikalarında, elektrik üretim santrallerinde vb. çalışan işçileri kapsayan), önemli bir bölümü taşeronluktan geçen ve ilk kez toplusözleşme yaşayan yaklaşık 700 bin işçiyi ilgilendiren toplusözleşme imzalandı.

Uzun zamandır ilk defa herkesin memnun olduğu bir toplusözleşme olarak tarihe geçti.

Aydınlık yazarı İsmet Özçelik’in anlatımıyla kamu işçilerinin kazanımlarının özü, kamuda düşük ücret alan işçilere 500 TL zam, taban ücretinin 4 bin 100 liraya yükseltilmesi, ilk 6 ay için yüzde 12, ikinci 6 ay için yüzde 5, artı enflasyon farkı zam yapılması, sektörler bazında başka avantajların bulunması, düşük ücretlilerde yüzde 39’lara varan artış olması gibi, herkesin memnun olduğu, anlaşmanın takdirle karşılandığı, Türk İş’e önyargıyla bakanların bile şapka çıkardığı, sosyal medya şarlatanlarının suspus olduğu bir toplu sözleşme olmasıdır.

Şimdi sırada devletin çilekeşlerinin ve onların evlad-ü ıyallarıyla emeklileri ve dul ve yetimlerinin hakları var.

Kamuoyunda, emek tarafıyla işveren tarafının teklifleri arasında dağlar kadar fark olmakla birlikte bir orta yol bulunacağına ve memurlarla emeklilerinin memnuniyetinin sağlanacağı konusunda kesin bir inanç bulunmaktadır.

Bu kapsamda kamu emekçileri saflarında da bir hareketlenmekte görülmektedir.

Bugün Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı Orhan Akın, eylem çağrısında bulundu.

Memurları ve emeklilerini Pazartesi saat 12,30’da Cumhuriyet Meydanında kitlesel basın açıklamasına çağırdı.

SADECE HAKKIMIZI İSTİYORUZ

Başkan Akın, “sadece hakkımızı, istiyoruz” dedi.

@tcbestepe @HMBakanligi hasgtag’leri eşliğinde, “6. Dönem Toplu Sözleşmesi, pandeminin getirdiği ilave sıkıntıların onarıldığı, memur ve emeklilerin büyüyen ekonomiden hak ettiği payı aldığı, kamu çalışanlarının talep ve beklentilerinin karşılık bulduğu bir zemin olmalıdır” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.