Yıkımı durdurulan Meydan Projesi hakkında açıklama

Hariçten gazel okunması ve bilir bilmez ağzı olanın konuşması, biraz da geçmişe dayalı menfaatlerin tatmin edilmemesi nedenleriyle inşaatı durdurulan ve yılan hikâyesine döndürülmek istenen Burdur Belediyesi’nin meydan düzenlemesi hakkında CHP Merkez İlçe Başkanlığından açıklama geldi.

Sosyal medyada yoğun olarak tartışılan, en fazla da il dışında yaşayan Burdurluların müdahil olduğu, her konuda fikirleri olanlar tarafından muhatap alınmadığı gerekçesiyle Anıtlar Kuruluna başvurularak inşaatının geçici olarak durdurulduğu, hatta İl Özel İdaresi binasının meydana dâhil edilmesini engelleyenlerin bile derin eleştirilerine maruz kalan meydan düzenlemesi hakkında Serkan Şimşek imzasıyla CHP Burdur Merkez İlçe Başkanlığı’ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, düzenlemenin Belediye teknik personelince yapıldığı belirtilerek “basit bir kaldırım düzenlemesi” şeklindeki aşağılama nedeniyle “mimar arkadaşlar adına kınıyoruz” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Son günlerde bazı çevreler tarafından özellikle maniple edilmeye çalışılan Burdur Cumhuriyet Meydanı yenileme çalışmaları hakkında bu açıklamayı yapmak zaruri bir hal almıştır.
Burdur Belediyesi teknik kadrosu tarafından itinalı bir çalışmanın ardından AKP’nin iddia ettiği şekilde bir kaldırım çalışmasından ibaret olamayan, estetik çalışmalar ve alan kullanımına ait çalışmalar halkın beğenisine sunulmuştur.
Şunu belirtmek isteriz ki kendilerince aşağılamaya çalıştıkları Burdur Belediyesi emekçisi olan mimar arkadaşlarımız alın teri ile diploma sahibi olmuş, liyakat ile Burdur Belediyesinde görev yapmaktadırlar.
Bu çalışmalar yapılırken uzunca bir süre Burdur Belediyesi halkımız, Sivil Toplum kuruluşları ile bilgi paylaşımında bulunmuş birkaç ay önceki Belediye Meclis toplantısında da Avam proje örnekleri Meclis üyelerine sunulmuştur.
Meydan yenileme projesinde ihtiyaç olan otopark ile ilgili olarak Temmuz ayı Belediye Meclisinde tartışmaya açılmış Cumhuriyet Meydanının alt yapıların kesişim noktası olması, İl Özel İdare binasının yıkılarak meydan projesine dahil edilmemesi nedeniyle maliyetlerin olağan üstü bir artış getireceği, bunun da rantabıl olmayacağı nedeniyle otopark ihtiyacının başka bir alanda yapılması teklif edilmiştir.
Geçmişte bizzat Belediye Başkanı tarafından yıkılması talep edilen eski Adliye binasının ve Valilik arka kısmının kot farkını da kullanarak ihtiyaca yetecek kadar otopark yapılabilmesi için Adaleti güçlendirme vakfına bila bedel (ücretsiz)  6000 m2 civarında arazi verilmiştir.
Meydan projesi için yarışma yapılmasından bahseden AKP’ye geçmişte ilk yaptığı halkın kullanacağı Otogar projesini hatırlatmak isteriz.
Tarihi değeri olduğu iddia edilen Burdur görseli Rölyef değil, sıva üstü resim çalışmasıdır. İkinci kez boyanarak zaten orijinalliğini yitirmiştir. Ayrıca Antalya kültür tabiatları koruma kurulu tarafından da tescile değer bulunmamış ve Belediyemize bildirilmiştir.                
Alt geçit, üst geçit ya da battı çıktılardan bahseden AKP’ye teknik inceleme yapmasını tavsiye ederiz, zira bilime ve teknik kadrolara danışılmadan ben yaptım oldu mantığı ile yapılan her projelerinin sonu hüsran ve büyük acılarla sonuçlanmaktadır. Yan yol ile bağlantı yapılamayan olaylarda teknik olarak battı çıktı yapılamaz.                  
Kuraklığa dem vuranlar kapalı devre sistemle çalışan kuru havuzları bile anlayamamıştır. AKP heyeti sanki meydanda gereksiz su kullanılacak algısı yaratmaya çalışmaktadır. Ancak projeyi bile inceleyemeyen AKP heyeti yağmur suyunu tutarak havuzda kullanılacak sistemi anlayamamıştır.                 
Halkımız tarafından yüksek katılımla oylaması devam eden ve beğeni kazanan meydan projesi AKP heyetini rahatsız etmiştir. Sokakta esnafın, emekçinin dertlerini dinlemek yerine suni gündemler ile Burdur halkının teveccühü ile seçilen sadece CHP’nin değil herkesin Belediyesini aşağıya çekmeye çalışmaktadırlar.                  
Kısacası günü kurtardığımızı iddia eden AKP heyetine ayrıntılı araştırma yapmadan laf olsun diye eleştiri getirmemesini tavsiye ederiz.                 
Meydan düzenlemesini sadece kaldırım düzenlemesinden ibaret sayan AKP heyetini AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da geçtiğimiz gün bir televizyon kanalında sanatçılara karşı söylediği gibi “Herkes işini yapsın” söylemine göre hareket ettikleri için sanata ve sanatçıya göstermedikleri saygıdan dolayı mimar arkadaşlarımız adına kınıyor, Burdur Belediyemizin Cumhuriyet Meydanı yenileme projesini halkımızın çok büyük bir çoğunluğunun desteklediğini de bilinmesini istiyoruz.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.