MHP’den İYİ Parti’ye sert eleştiri: “NATO’cu milliyetçilik olmaz!”

Bu bir “NATO Kafa, NATO Mermer” haberidir

MHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu, Türk milliyetçilerinin NATO’ya bağlı olamayacağını, İyi Parti’nin programında NATO’ya bağlılık olduğunu belirterek, ‘Türk milliyetçileri Türk milletine, Türk devletine bağlı olur.’ Dedi. Kalyoncu Hoca, “NATO Kafa, NATO Mermer” demeye getirdi.     

MHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu’nun, Isparta’daki son açıklamasında NATO’ya karşı yaptığı çıkış dikkat çekti. Kalyoncu, Türk milliyetçilerinin NATO’ya bağlı olamayacağını vurguladı, İyi Parti’yi eleştirdi. Bu sözleri üzerine kendisine ulaşan Aydınlık’a kalyoncu şunları söyledi:

“(İyi Parti) NATO’ya bağlılık vurgusunu programlarında belirtiyor. İsveç ve Finlandiya’ya yönelik bir tepkilerinin olmamasından da bunu görüyoruz. Türk milliyetçileri Türk milletine, Türk devletine bağlı olur. NATO bir ittifaktır. NATO’ya bağlılık olmaz. Bağımsızlığımızı başka bir yere teslim etmiyoruz.”

‘BU KADAR MİLLİYETÇİLER’

Kalyoncu, Isparta ve ilçelerinde düzenlenen “Adım Adım 2023 – İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma” toplantılarında yaptığı konuşmada İyi Parti’yi eleştirerek, “CHP kendisini Atatürk’ün maskesiyle kamufle ederken, onun milletin zararına her türlü faaliyetine eşlik eden İP, HDP’ye sahip çıkarken Demirtaş ile yapacakları kahvaltının hasretini çekiyor. İP’te toplanan güruh, 15 Temmuz darbe girişimine doğru, önce partimizin içinde bir karmaşa çıkarmak istediler. Kendilerince Milliyetçi Hareket Partisini ele geçirmeye çalıştılar. Kongre toplama girişimi yapıyormuş gibi hareket ettiler ve partimizin üyelerinin ve tabanının bir kısmını da kendilerine haksızlık yapıldığı propagandası ile peşlerine takıp dışımıza çıkardılar. Kuruluşundaki bu senaryo yüzünden de dışarıdan bakanlar onları da milliyetçi bir parti sandılar. Oysa bugün ülkemizde programlarına ‘NATO’ya bağlıyız’ yazmış başka bir parti yok. O kadar milliyetçiler yani.” İfadelerine yer verdi.

‘SANDALYEYLE OLMAZ’

MHP’ye muhalefet edenlerin bir süre önce partileri içinde görev almış, yöneticilik yapmış kişiler olduğunu anlatan Kalyoncu, “Bunların, Ülkücü-Milliyetçi harekette geçen zamanları boşa imiş. Öncelikle ülkücülük, bir nasip meselesidir. Nasibi kesilmişlerin de camiamızla alakası yoktur. Çünkü geçmiş zamanda oturduğu sandalye, kimseyi ilelebet ülkücü yapmaz. Ülkücü olmak ve ülkücü kalmak iradesini yitiren eski tanıdıklarımız da ülkücülük adına, Milliyetçi Hareket Partisi adına söz söyleyemez, hadlerini aşıp yaptıkları yorumlar nazarı dikkate alınmaz. Kendilerini hala Türk milliyetçisi sayıyor olabilirler. O zaman siyasi kanaatleri farklı da olsa, içinde bulundukları yapının Türk milletine hizmet etmesine çalışsınlar.” dedi.

‘ATATÜRK’ÜN ARDINA SAKLANAN ATATÜRK DÜŞMANLARI’

“Bugünkü muhalefet ‘önce ben ve menfaatlerim gerisi ne olursa olsun’ siyaseti gütmektedir.” Diye Kalyoncu, “Muhalefet içinde daha önce bizimle beraber olanların hali de böyle. Bunlar bizimle beraberken de halleri böyleydi. Hepimiz biliyoruz ki; Bunların üzerinden ülkücü kimliği alınınca geriye hiçbir şey kalmıyor. Ülkücülüğe sarılmalarının tek sebebi de bu ve tıpkı Atatürk’ün ardına saklanan Atatürk düşmanı ortakları gibiler.” Diye konuştu.

‘BUNLARA NEDEN KARŞI ÇIKALIM?’

Kalyoncu konuşmasında şu soruları yöneltti:

“Terörün sözcüsü HDP’nin kapatılması için hazırlanan iddianame Anayasa Mahkemesinin önüne gelmişse, Milliyetçi Hareket Partisi buna niye karşı çıksın?

“Sınırlarımızda ABD ve AB destekli terör devleti projesi suya düşürülmüşse Milliyetçi Hareket Partisi bunu niye eleştirsin?

“Doğu Akdeniz’de sergilenen münhasır ekonomik bölge politikası ile Yunanistan ve dostlarının hukuk dışı girişimlerle Türkiye’yi Akdeniz’de çevrelemesi engellenmişse, Milliyetçi Hareket Partisi bunu niye eleştirsin?

“Kıbrıs Türklüğünün bağımsız siyasi varlığının tüm dünyaya ilanı noktasına gelindiyse, Milliyetçi Hareket Partisi buna niye karşı çıksın?

“Başbuğumuzun da hayali olan Türk Devletleri Teşkilatı kurulmuş ise ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti öncü rol alıyorsa Milliyetçi Hareket Partisi buna neden karşı çıksın?

“Türkiye’nin hava savunma sistemi için çareler aranıyorsa ve S-400’ler ile bu açık kapatılıyorsa MHP buna neden karşı çıksın? Milli bir dış politika oluşturulup ülke çıkarları uluslararası arenada hakkıyla savunuluyorsa MHP buna tabi ki destek olacaktır.

“Türkiye Cumhuriyeti, Dağlık Karabağ’da onlarca yıldır devam eden Ermeni işgaline son veren Kahraman Azerbaycan Türklüğünün yanında, gerçek bir kardeş gibi durmuştur. Bizden buna karşı çıkmamızı mı bekleyecekler? Sırf muhalefet etmek için, ‘Türkiye Karabağ’a cihatçı grupları gönderdi’ diyen zilletin çukuruna mı düşelim?

“Türk’ün ve Türkiye’nin varlığını tehdit eden birçok atak savuşturulmuşken, ‘şunlar oluyor, bunlar oluyor’ tarzında bir muhalefet, evde yangın varken saçını tarayan geline yakışır. CHP’ye, İP’e yakışır, onların masa etrafında topladıkları dostlarına yakışır. Onların utandıkları dostları, masanın altında sakladıkları HDP’ye yakışır.”

‘HEPİMİZ BİRLİKTE BÜYÜK TÜRK MİLLETİYİZ’

“Kılıçdaroğlu’na göre bir ‘Kürt sorunu’ varmış ve bunu barışarak çözecekmiş” diyen Kalyoncu, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu partinin başındaki adam unutsa da, gerçek çok nettir: Türkiye’de hiçbir etnik kökenin ayrıcalığı olmadığı gibi, hepimiz birlikte büyük Türk milletiyiz. Atatürk’ün gösterdiği yolda, ‘ne mutlu Türk’üm’ diyerek ayyıldızlı al bayrağın altında toplanmış Türkleriz. Devletin yürüttüğü terörle mücadele sonunda sadece terörün sonlanması olabilir. Terörist kendisiyle barış masası kurulacak bir muhatap değildir. Terörün hamisi, hademesi, sözcüsü her ne kılıkta olursa olsun, muhatap alınamaz. Teröristin tek hakkı, Türk yargısına hesap vermektir.” Diye konuştu.

Son olarak Kalyoncu sözlerine, “Atatürk adına sığınan gafillere hatırlatmak isterim. Büyük Atatürk daha cumhuriyet ilan edilmeden önce Adana gezisinde veciz biçimde ifade etmiştir: ‘Bu memleket geçmişte Türk’tür, halde Türk’tür, gelecekte Türk’tür ve ilelebet Türk kalacaktır.’ Bunun dışında bir gelecek tasarlayanlar, sık sık Atatürk’ten bahsetseler de onun düşmanlarının safındadır, milliyetçilik yarışına girseler de Türk’e hasımdır, dinden söz etseler de dinin dışındadır.” Şeklinde son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.