Mikrokredi’de fakir edebiyatı üzerinden yapılan soygun

Burdur Sivil Toplum Platformu (BSTP) ve Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan ve dernek üyeleri bugün (20 Kasım 2015 günü) Cumhuriyet Meydanında Mikrokredi Bürosu önünde yaptığı basın açıklamasında, Mikrokredi uygulamasıyla il özel idarelerinin parası üzerinden yapılan adaletsiz ve büyük soygunu orta çıkardı. Mikrokredi Burdur İl Bürosuna siyah çelenk de koyan dernek üyeleri, “ülkeyi haraca kesen ‘saadet zinciri’nin Burdur’da yakalandığı”nuı vurguladı.   

Cumhuriyet Meydanında İl Özel İdaresi binası önünde toplanan Platform ve BURTÜKODER üyeleri, Mikrokredi Bürosuna siyah çelenk bırakarak basın açıklaması yaptı. Basın metnini okuyan Platform ve Dernek Başkanı Kemal Arslan, Aileden Sorumlu Devlet Bakanı’nın teklif ettiğini, İç İşleri Bakanı’nın uygun gördüğü projede valilerle protokoller yapıldığını, bu protokoller üzerinden il özel idarelerinin paralarının fakir kadınlara iş kurmaları için kredi olarak verildiğini, bu krediler üzerinden “hizmet bedeli adıyla yüzde 15 oranında haraç aldığı”nı ileri sürdü. Arslan, üstüne üstlük “organizasyon şebekesi” diye adlandırdığı Mikrokredi ekibinin, kendilerinde bulundurdukları 17 sanayi ürününü iş kuran kadınlara zorla satarak fakir kadınların sırtından ikinci bir vurgun vurduğunu iddia etti.

ÜLKEYİ HARACA KESEN “SAADET ZİNCİRİ” ŞEBEKESİ BURDUR’DA YAKALANDI!

Değerli Basın Mensupları,

“Toplumda yoksulluğun, işsizliğin ve fakirliğin azaltılması için bir hayat suyuna, itici bir güce ihtiyaç vardır. Bu su da küçük sermaye olan, dar gelirli kadınların öncelikli olduğu mikro kredidir“ anlayışı ile 3 milletvekili önderliğinde oluşturulan bir vakıfla 11 Haziran 2013 tarihinde uygulamaya başlanan “Türkiye Grameen Mikrofinans Proğramı” ile Aileden Sorumlu Devlet Bakanının teklifi, İçişleri Bakanlığının uygun görüşüne istinaden il Valileri ile yapılan protokollerle il özel idarelerinin aktardıkları parayı yoksul kadınlara iş kurmaları için kredi olarak veriyoruz” diyerek dağıtan ekip, dar gelirli yoksulların iş kurmalarını sağlamak bir yana, verdikleri paradan hizmet bedeli adıyla %15 oranında haraç almaktadırlar.

Verdikleri krediyi bir hafta sonra başlayarak 46 haftada geri ödeyen yoksul kadınların iş kurup, yoksulluktan kurtulmaları mümkün değildir. Zira bu krediye başvuran kadınlar içinde oldukları borç sarmalını bir nebze olsun rahatlatabilmek için bu parayı almaktadırlar.

Bankaların, verdikleri kredilerden binde 5 oranında masraf alabileceklerinin yasayla belirlendiği bir dönemde, yüzde 15 gibi fahiş bir rakamla para veren bir organizasyona devletin Bakanlarının, Valilerinin ön ayak olmalarının kabul edilir boyutu yoktur. Denilebilir ki bankalar faiz de alıyor! Evet, bankalar kendilerine ait parayı satarken faiz alıyorlar. Ama siz kendinize ait parayı mı veriyorsunuz? Hayır, İl Özel İdarelerin parasını vatandaşa verirken bu haracı alıyorsunuz. Bu yönüyle bu proje kabul edilebilir bir proje değildir.

Bu organizasyon şebekesi, ofislerine koydukları 17 çeşit sanayi ürününü kredi verdikleri kadınlara satmak suretiyle de yoksulların sırtından gelir elde etmektedirler ki, yoksulluktan kurtarılması istenen kadınlara mal satılmaya çalışılmasının hiç mi hiç kabul edilirliği yoktur. Bu yönüyle de bu proje bir soygun projesidir.

12 Ekim 2015 tarihi itibariyle 68 İlde 120 bin dar gelirli kadına 351 milyon TL mikrokredi veren bu yapının, 52 milyon 650 bin TL gibi bir parayı hizmet bedeli adıyla geri almasını yani masraf göstererek “iç” etmesini kabul etmek mümkün değildir.

Bunun adına “Çayın taşıyla Çayın Kuşunu Vurmak” denir.

Tüm ülkeyi haraca bağlayan bu saadet zinciri şebekesi Burdur’da baltayı taşa vurmuş, Burdur Sivil Toplum Platformu’na yakalanmıştır.

İçişleri Bakanlığını; bu saadet zincirini kırmak, il özel idarelerinin paralarını yoksul ev kadınlarına fahiş rakamlarla satan bu şebekeye verilen izin ve ayrıcalıklar ile 68 İl Valisinin yaptığı protokollerin iptal edilip, vatandaşlardan masraf adıyla alınan paraların ve il özel idarelerinin paralarının geri alınması için göreve çağırıyoruz.

Burdur’da yakayı ele veren şebekenin ülke çapında gerçekleştirdiği soygunun araştırılması için Burdur Milletvekillerine çağrıda bulunuyoruz.

Bu şebekeden para alan yoksul ev kadınlarının masraf adıyla ödedikleri % 15 oranındaki parayı ve zorla satın aldıkları ürünlerin bedellerini geri almak için Derneğimiz sayfasında yayınladığımız dilekçe örnekleri ile bulundukları yer Hakem Heyetlerine başvurmaya çağırıyoruz.

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir