Millet Bahçesi, Salda’nın idam fermanıdır

Çok değil 5 sene sonra Göl biter

Elinizi vicdanınıza koyun, Salda’nın sessiz çığlığını duyun ve bu ihaleyi iptal edin, Salda’ya dokunmayın.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 90

Dünyanın en temiz beşinci gölü, Türkiye’nin en temiz gölü ve 110 kuş türünün yaşam alanı, Türkiye’nin Maldivleri diye anılan doğal sit alanıyken daha gevşek şartları olan Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilerek Millet Bahçesi yapılmaya kalkışılan Salda Gölü için millet ayağa kalktı. Zaten doğal bir millet bahçesi olan Salda Gölü’nün akıbeti hakkında tedirginlik duyan Yeşilovalılar başta olmak üzere Antalya, Denizli, Burdur merkezden çevre dostu vatandaşlar bugün Salda Gölü’ne akın etti. Çeşitli kitle örgütlerinin, sendikaların destek verdiği Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur il örgütünün düzenlediği Salda’ya Dokunma basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca konuşmacı olarak katıldı.

Salda’ya Dokunma eylemine, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Muğla Milletvekili Burak Erbay, Antalya Milletvekili Cavit Arı, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, Eğitim İş Burdur Şube Başkanı Erkan Putgül, belediye ve İl genel meclisi üyeleri, Burdur, Isparta, Antalya ve Denizli’den yüzlerce vatandaş katıldı.

Salda Gölü Halk Plajında düzenlenen Salda’ya Dokunma basın açıklaması eyleminde CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca birer konuşma yaptı.

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut Millet Bahçesi ihalesinin derhal iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’de yapılacak millet bahçesi projesinin tekrar gözden geçirilerek vazgeçilmesini istedi.

Millet Bahçesi uygulamasının Salda Gölü’nün idam fermanı olduğunu, en fazla 5 yıl sonra Göl’ü bitireceğini ileri süren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca şunları söyledi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda’nın kenarında yapılaşma olmayacağını söyledi.

Hukukçu kimliğimle sizleri bilgilendirmek istiyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanı birinci derece sit alanı, doğal sit alanı tanımı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi arasındaki farkı bir türlü diline getirip de vatandaşlara anlatamıyor. Çünkü vatandaşlar anladığında Salda ve ülkemizde Millet Bahçesi adı altında dokundukları her bölgeyi nasıl perişan ettikleri ve edecekleri ortaya çıkacak” dedi.

Şubat ayında Çevre ve Şehircilik Bakanının Salda’ya gelerek ‘burayı birinci derecede doğal sit alanından çıkartıp Özel Çevre Koruma Bölgesi haline getireceğiz dedi. Sit alanı dar Özel Çevre Koruma Bölgesi daha geniş bir alan olacak’ dedi. Ardından bugün yapılaşma yok diye kendini savunmaya çalışan bakanın açıklamaları da aynen şöyleydi “Salda Gölü’nün kenarında yaya yolları, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, otoparklar, vatandaşların konaklayacağı bungalovlar ama bunun yanında da geniş kafeteryalar yapacağız. Salda artık Festivallerin yeri olacak” dedi. Yani ayakkabıyla, yalınayakla dahi kumlarının üzerine basılmaması gereken Salda’yı bir rant, festivaller ve çevre kirliliğini oldukça artıracak olan yapı ve insan popülasyonuna açacak. Bizler Salda’nın özelliklerini bütün ülke olarak biliyoruz. Salda dünyanın en derin ikinci gölü, Turkuaz renge sahip dünyanın üçüncü gölü. Salda yaşayan bir göl. Salda bir canlı. Çünkü Salda’da canlı organizmalar var, Salda’ya özgü endemik balık türü var. Salda 110 kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor. Salda’nın etrafında yürüyüş yolları, otopark, festival adı altında ve kafeterya adı altında yapılaşmaya açmak için birinci derece Doğal sit alanına çivi bile çakılamayacağını bilenler Salda’yı ranta açmak için millet bahçesi adı altında bir kandırmacayla önümüze bugün bu ihaleyi getirdiler.

“Ben diyorum ki Salda zaten bu milletin bahçesi, Salda’ya millet gönül rahatlığı ile geliyor, pikniğini yapıyor. Salda’nın o doğal eşsiz güzelliğinde resimler çekerek Salda’dan ayrılıyor. O yüzden sizin millete ait olan Salda’da Millet Bahçesi adı altında bir rant sahası yaratacağınızı hepimiz biliyoruz.

Bakan istihdam olacak dedi. Salda’da yaşayan, Yeşilova’da, bu bölgede yaşayan insanlarımıza hiç bir istihdam hakkı yaratılmayacak. İşletme hakkını hangi yandaşa veriyorlarsa o yandaşın yandaşları gelecek burada Salda’yı yavaş yavaş yok etmeye devam edecek.

Salda Gölü kenarına yapılan Kayadibi Göleti ile Salda’nın boğazına bir ilmek takıldı. Bu millet Bahçesi ihalesi ile eğer vatandaşın sesi duyulmaz, vicdanları sızlamaz, bu ihale gerçekleşirse işte göletle boğazına atılan ilmek ile Salda’nın idamını gerçekleştirecekler. En fazla 5 yıl içerisinde artık Salda bitecek. Salda’nın çığlığını duymayanlar o gün çok geç olduğunu görecekler.

“Yapılacak ihale hukuksuz bir ihale olacak. Bu çevreye ilişkin 1/25000, 1/5000, 1/1000’lik Nazım İmar Planı uygulaması 10 Temmuzda askıya çıkartıldı. Kesinleşmesi için askıdan inip itiraz olmazsa 30 gün süre gerekmektedir. Yani 10 Ağustos 2019 öncesinde ihale yapılamaz. 10 Ağustos’ta askıdan inecek. İtirazlar görüşülecek ve nazım imar planı kesinleşmediği sürece de ihale yapılması hukuksuzdur.

Salda’nın bu doğal güzelliği, doğal varlığı karşısında Çevre Etki Değerlendirme sürecinin yaşanması gereken şartlar vardır. Ya ÇED raporu alınacak ya da ÇED gerekli değildir kararı çıkması gerekiyor. Hukuki süreci hukukçu arkadaşlarımızla yürütecek. İhale gerçekleşirse. İhaleye giren Şirketler vicdanlarının sesini dinlemez, Salda’nın çığlıklarını duymazsa, yine ihaleye çıkartanlarda bu çığlığa duyarsız kalırlarsa o zaman Salda’nın çığlığını duyup buraya gelen değerli doğa dostlarımız işte hep birlikte Salda’nın tıpkı Uzungöl gibi ranta, yandaşa, betona teslim edilmemesi için iş bize düşecek. Nasıl ki bugün Kaz Dağlarında su ve vicdan nöbeti başlamışsa, nasıl ki zamanında Cerrahtepe’de millet yürüyüşe geçmişse Salda için bu direnişe geçmekte çocuklarımız için bizim boynumuzun borcudur. Ey firmalar buradan size ekmek yok, yarın o ihaleye katılmayın. Bu ihaleyi gerçekleştirecek olanlar en çevreci biziz, doğa dostu biziz diye zaten millete ait olan Salda çevresini yandaşa peşkeş çekmek için bu ihaleyi gerçekleştirirseniz vatandaşlarımız sizlere gereken kırmızı kartı tekrar gösterecekler. Elinizi vicdanınıza koyun, Salda’nın sessiz çığlığını duyun ve bu ihaleyi iptal edin, Salda’ya dokunmayın.

Eyleme katılanlar, ‘Salda halkındır, halkın kalacak’, ‘Salda bizimdir, bizim kalacak’, ‘Yeşilova halkı gölüne sahip çık’ diye slogan attıktan sonra dağıldı.”

İYİ Parti de eylemi sosyal medya hesabından tivitleyerek destekledi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.