Kızılay’da dönen dolaplar?

Ülkede, devlette fırıldak, dalavere, Din ve Allah’la aldatma, yiyicilik, halkın dini duygularını istismar diz boyu!

Kızılay topladığı paraları dini dernek ve vakıflara peşkeş çekiyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Meclis’te bir konuşma yapıyor.

Yarılan yaradan devletin bütün kurumlarını saran iltihap fışkırıyor.

Türkkan, Haziran ayında Meclis’e Kızılay ile ilgili verdiği önerge hakkında konuşuyor.

Türkkan, önergesinde Kızılay’ın faaliyetlerinin incelenmesini talep etmişti.

Türk Kızılay’ının faaliyetlerinin incelenmesi, kurum tüzüğünde yer alan tarafsızlık ilkesine aykırı davranılıp davranılmadığının belirlenmesi, faaliyet alanı dışına çıkıp çıkmadığının ortaya konulması, özel şirketlerle yapılan sözleşmelere uyulmadığı iddialarının araştırılması, çok sayıda şubesinin kapatıldığı iddialarının açığa çıkarılması ve elde edilen sonuçların kamuoyuyla paylaşılması amacıyla vermiş ve Meclis araştırması istemişti.

70 BİN HİSSE TOPLUYOR, 52 BİN KESİM YAPIYOR; GERİ KALAN PARAYI DİNİ KURUM VE CEMAATLARA PEŞKEŞ ÇEKİYOR

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada “2016 yılında Kurban Bayramı için hedeflenen kurban sayısı 52 bin hisse iken 70 bin hisse topluyor kurum, Kızılay’ın Sayın Genel Başkanı, bu 70 bin hissenin 52 binini kestiği için 18 binini ne yapıyor, biliyor musunuz? Götürüyor, Yeryüzü Doktorlarına, Diyanet Vakfına, Suriye Türkleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ne, Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfına, Gift of Givers gibi dernek, vakıf ve organizasyonlara nakit olarak harcıyor” dedi.

Türkkan konuşmasında şunları söylüyor:

“Siz de zannediyorsunuz ki ‘ben Kurban farizamı yerine getirdim, Kızılay’a kurban parasını yatırdım, bu kurban kesildi.’ Hayır, Ensar Vakfına gitti para, nakit. Yani ben LÖSEV’in topladığı ‘kesimsiz kurban’ işine devamlı karışıyorum. Ne demek ‘kesimsiz kurban’ ya? Kurban, bir fariza, bunun da bir tarifi var. ‘Kesimsiz kurban’ diye bir şey olur mu? Kurbanı keseceksin arkadaş, kan akıtacaksın.

Bu Meclis’te temsilcilerinin de bulunduğu o cemaatin, bir zamanlar çok kurban topladığı dönemler vardı. Hepsine şunu soruyordum: Arkadaşlar, siz kurbanları nerede kesiyorsunuz? Sadece para topluyorsunuz siz. Para toplayıp kurban kesmiyorlardı, aynı şeyi Kızılay yapmış. 70 bin tane hisse toplamış, 52 binini kesmiş, 18 binin parasını da götürmüş kendi yandaş vakıflarına dağıtmış.

Peki, bu vatandaşın, kurban farizasını yerine getirmek için verdiği paranın hesabını kim ödeyecek? Vebali kimin, günah değil mi? O insanın belki kendi gelirinden, rızkından sadece farizasını yerine getirmek üzere köşeye ayırdığı bu parayı o vakfa niye veriyorsunuz arkadaş ya? Vereceği varsa o zaten kendisi gidip verir. ‘Kurban kes’ diye veriyor. Hayır, o parayı biz alacağız. Ne yapacağız? Kızılay’a yalı kiralayacağız. Kızılay’ın bu Genel Başkanı yalı kiralamış, biliyor musunuz? Kızılay’ın yalıya ne ihtiyacı var ya, millete çadır kuran kurumun yalıya ne ihtiyacı var? Bu rezilliğin burada araştırılması için verdiğimiz bu araştırma önergesine destek vermenizi bekliyorum.”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.