Milletvekili Göker’in 98’inci yıl mesajı

TBMM İdare Amiri ve Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, temelleri 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nde atılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP’nin) kuruluşunun 98’inci yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Dr. Göker, mesajında şu görüşlere yer verdi.

Temelleri 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresinde atılan, 9 Eylül 1923’te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi 98 yaşında.

Cumhuriyet Halk Partisi, kurucu Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Kurtuluş Savaşını kazanmış, ulusal birlik ve bütünlüğü sağlamış, eğitim başta olmak üzere sanayi ve kalkınmaya ağırlık vererek demokrasimizin ilk temellerini atmıştır.

1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiş ve 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partimizin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partimizin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.

Partimiz, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliğimizi sağlayan Partidir.

Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiş, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.

Dar gelirlilerin ve emeğiyle geçinenlerin haklarını savunarak sosyal demokrat düşünceyi geniş halk kitlelerine benimseten partimiz, grevli ve toplu sözleşmeli çalışma hayatını ülkemize kazandırmıştır. Hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını, adaleti, kadın erkek eşitliğini, çağdaş eğitimi, laiklik ve demokrasiyi her platformda savunan Cumhuriyet Halk Partisidir. 

Bugün gelinen noktada çökmüş bir liyakat sisteminin devlete olan güveni sarstığı, mahkemelerdeki adaletsizliğin yargıya olan inancı zedelediği, kadınlarımıza ve çocuklarımıza yönelik şiddet ve istismarın önüne geçilemediği günlerdeyiz.

Gelir dağılımındaki adaletsizliğin büyüdüğü, yaşam tarzlarına, din ve vicdan özgürlüğüne yönelik saldırılara her geçen gün yenileri eklendiği, eğitimdeki adaletsizliğin derinleştiği ve medya üzerindeki baskıların gerçeğe ulaşmayı zorlaştırdığı bu günler de geçecektir. Ülkemizde yaşayan milyonlarca insanın yaşadığı bu sıkıntılar bizlere sorumluluklarımızı anımsatmaktadır.

Cumhuriyeti kuran parti bugünde Atatürk ilkelerinin ve devrimlerinin ışığında Cumhuriyeti korumaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi geçmişte nasıl izin vermediyse bugün de işbirlikçilere, hainlere, gericilere ve devleti soyanlara geçit vermeyecektir.

Gericilerin, teokratik devlet isteyenlerin, yabancılara ülkeyi peşkeş çekmek isteyenlerin karşısında kalan en önemli güç Cumhuriyet Halk Partisi ve onun siz değerli kadrolarıdır.

En önemli amacımız Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak ve hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. Mücadelemiz, hâkimiyet kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürecektir.

Ulusal sınırlarımızın içte ve dışta tehdit altında olduğu bu sıkıntılı dönemlerde dün olduğu gibi bugün de aynı inanç ve kararlılıkla halkımızın umudu olmaya devam edeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önder Atatürk’ün izlediği yoldan gitme kararlılığı her zaman gösterecek ve laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti var oldukça var olacaktır. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki geçmişte olduğu gibi bugün de sömürünün, haksızlığın, yolsuzluğun, adaletsizliğin karşısında duracaktır.

Büyük Önder Atatürk’ün ilke ve devrimlerine, demokratik ve laik cumhuriyete bağlı kadrolardan oluşan Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin ve halkımızın zor günlerinin sigortası olarak dimdik ayaktadır ve ayakta kalmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle partimizi destekleyen, üyesinden en üst yöneticisine kadar emek veren herkese en içten duygularımla selam ve saygılarımı sunuyor, partimizin kuruluşunun 98. yılını kutluyorum.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.