Muhittin Böcek’ten üzücü haber

42 gündür büyük kısmı entübe olmak üzere tedavi gören Başkan Böcek’in sosyal medyada ve kulislerde söylenenlerin tersine durumunun ciddiyetini koruduğu, akciğer yırtılmasının iyileşme göstermediği, kalp ve böbrek rahatsızlıklarına yol açmaması amacıyla akciğer nakli yapılmasının planlandığı ortaya çıktı

Akdeniz Üniversitesi basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, özel bir hastanede tedavi altında bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, uygun donör bulunabilirse akciğer nakli yapılmak amacıyla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne nakledildi.

Akdeniz Üniversitesi: Muhittin Böcek’in akciğer fonksiyonlarındaki sorun sürüyor

Antalya’daki bir özel hastanede yaklaşık 20 gündür uyutularak, astım hastalığı yüzünden hasar gören akciğerlerin kendi kendini iyileştirmesi beklenen Böcek’in söz konusu yoğun bakımda iyi bakılamadığı, vücudunda mantar oluştuğu, suni akciğer makinesi olarak bilinen ECMO cihazına bağlı olarak yaşam savaşı verirken, akciğerlerinde herhangi bir iyileşmenin de görülmediği öğrenildi.

Akdeniz Üniversitesi Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in koronavirüs enfeksiyonu sonrası akciğer fonksiyonlarındaki sorunun devam ettiği, hastanın solunum cihazına bağlı olarak yoğun bir şekilde tedavi gördüğü belirtildi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 17 Ağustos’ta koronavirüs test sonucunun pozitif çıkmasının ardından özel bir hastanede tedaviye alındı. Daha sonraki günlerde Başkan Böcek’in son koronavirüs test sonuçları negatif çıktı.

Muhittin Böcek, Akdeniz Üniversitesi Hastanesine sevk edildi

Ancak Astım rahatsızlığı bulunan Başkan Böcek, akciğerlerindeki yırtılma nedeniyle 7 Eylül’de entübe halde Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, kaldığı özel hastaneden önceki gün gece saat 22.30 sıralarında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği’nden yapılan açıklamada, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek 24 Eylül saat 22.30’da hastanemize takip ve tedavisi yapılmak üzere nakil edilmiştir. Hastamızın ilk değerlendirmesinde Covid enfeksiyonu sonrası akciğer fonksiyonlarındaki sorunun devam ettiği görülmüştür. Hastamız solunum cihazına bağlı olarak yoğun bir şekilde tedavi edilmektedir” denildi.

Akciğer nakli gündemde

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan konsültasyon ekibi, akciğerlerdeki hasarın kendi kendini tamir edemeyecek bir düzeyde olduğu konusunda fikir birliğine vararak, olası kalp krizini önlemek, böbreklerin zarar görmemesi amacıyla Başkan Böcek’e, uygun bir donör bulunması halinde akciğer naklinin yapılmasını kararlaştırdı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir uzman doktor, akciğer naklinin dünyada nadir görüldüğünü, başarı oranının düşük olması nedeniyle son çare olarak uygulandığını dile getirdi. Akciğer naklinin beyin ölümü gerçekleşen hastalardan yapılabildiği, bu nedenle de uygun bir donör arayışının da başladığı öğrenildi. Böcek’in bu süreçte uyutulmaya devam edildiği, Covit-19 testlerinin negatif çıktığı ve Ecmo cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürdüğü, durumunun stabil olduğu açıklandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.