Mümtaz Şenel’den şok iddia

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının projesinde birçok betonarme bina var; bu Saldivler’in sonu olur” dedi. Ayrıca “burası Suudlar’a söz verilmiş diye duydum” ifadesini kullandı.

Salda Gölü’nin Millet Bahçesi olarak ilan edilmesi, ardından başta bakan Kurum olmak üzere birçok yetkili yetkisiz şahsiyetin ziyarette ve incelemede bulunması, İstanbul’da gizlilik içinde TOKİ ihalesinin yapılması, son olarak halkın ziyaretinin tiye aldığı Bayan Erdoğan’ın gelerek “mutmain olması” Burdur halkını ve Yeşilovalıları son derece tedirgin etti. Bu kapsamda Sözcü Gazetesi’nden Özlem Gürses’e konuşan Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel şok edici bir iddiada bulundu: “Burası Suudlar’a söz verilmiş diye duydum.”

“Türkiye’nin Maldivler’i” diye ün salan doğa harikası Salda Gölü’nün bulunduğu Burdur Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, göl çevresinde yaşanacak yapılaşmaya değindi. Başkan Şenel, Çevre ve >Şehircilik Bakanlığı’nın projesinde bungalov evlerden asansörlü ve klimalı yapılara, mescit, kafeterya ve tuvalete kadar birçok betonarme bina bulunduğunu belirterek, “burada başlayacak bir yapılaşma Saldivler’in sonu olur. Tıpkı Ayder ve Uzungöl’de yaşadığımız gibi” dedi.

Şenel, millet bahçesi için yapılan ihalenin gizli kapaklı yürütüldüğünü, milletvekillerinin dahi içeri alınmadığını söyledi. İhaleye katılan 7 firmadan birinin Ankara’da Melih Gökçek döneminde aldığı ihalelerle sık sık gündeme gelen Enam İnşaat olduğunu belirten Başkan Şenel, “benim son duyduğum da şu; burası Suudlar’a söz verilmiş” dedi.

Salda Gölü’nün korunmak için özel çevre koruma içine alındığını aktaran Başkan Şenel, “benim ilçemde çivi bile çakamıyoruz ama Salda’yı koruyamıyoruz. Hatta ÇED raporu olmadan göl yakınında bazı alanlara madencilik ruhsatı bile vermişler” ifadelerini kullandı.

Burdur –Yeşilova’da bir krater gölü olan Salda, 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden biri. 2 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen gölde, 110 kuş türü yaşıyor. Ayrıca sayısız endemik bitki ve 3 balık türü var. Sığırkuyruğunun iki çeşidi sadece burada yetişiyor. Tuzsuz ve alkali suyuyla göl, kile benzer, bembeyaz bir kuma, turkuaz rengi bir görünüme sahip. Bu nedenle “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılıyor. Kumu son derece sert ve kesici. Zira göl, dünya üzerinde Kanada’dan sonra Mars yüzeyine benzer özellikler gösteren noktalardan ikincisi. Gölün, Mars’a benzer kayaç yapısı, kızıl gezegende yaşamın izlerini çözmek için önemli ipuçları barındırıyor. Doç. Dr. Nurgül Balcı ve ekibi Salda Gölü’nde bu ipuçlarını araştırıyor. Son olarak, Salda Gölü bugünkü haliyle Türkiye’nin en temiz, dünyanın ise beşinci en temiz gölü ve ancak yapılaşmaya açılmazsa bu özelliğini koruyabilir.

Sözcü Gazetesi muhabiri Özlem Gürses’in haberine gitmek için tıklayınız

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir