Murat İnce yazdı: HDP kimin partisi?

HDP’li vekil İmam Taşçıer’in söyledikleriyle PKK’nın kuruluş bildirisindeki amaçları karşılaştıralım benzerlikler hemen göze çarpar: ‘4 parçaya bölünmüş Kürdistan’da ulusal birlik sağlanamazsa, özgürlük mücadelesinde başarıya ulaşmak çok çok zordur.’

PKK kurulduğundan bu yana hep dört parçada Kürtlerin “ulusal birliğini” sağlamak için mücadele ettiğini söyler. 27/28 Kasım 1978 yılında gerçekleştirdikleri ve PKK adını aldıkları 1. Kongre’nin ardından yayınladıkları “Kuruluş Bildirisi”nde bunu açıkça dillendirirler:

“Kürdistan’ın dörde bölünüşü Ortadoğu’daki gericiliğin ve şovenizmin sürekli bir kaynağı olup, bu statü devam ettikçe halk hareketlerinin kesin bir başarıya ulaşması zordur. PKK, bu nedenle, Kürdistan halkının ulusal kurtuluş ve birlik yönündeki mücadelesine yapılacak yardımı, önemli bir enternasyonalist görev sayar.” ( age. s54)

Amerikan emperyalizminin bölgemizdeki piyonlarından PKK, İran-Irak-Suriye ve Türkiye’de faaliyetlerini legal ve illegal alanlarda sürdürüyor. Değişik kılıflar altında zuhur eden bu örgüte karşı ülkemizde gösterilen müsamaha anlaşılmazdır!

‘TERÖR VE SAVAŞ’

Emperyalizme karşı verilen haklı savaş PKK açısından geçersiz kalmıştır. O, Dünya halklarının baş düşmanı ABD emperyalizmiyle kader birliği yaparak haksız savaşın piyonu olmuştur. Nerede görülmüş ABD’nin bağımsızlık verdiği? Tarih böyle bir şeye tanıklık etmedi!

Bölücü örgütün kuruluş bildirisinde savaş ve terör dışında başka bir şeye rastlamanız mümkün değildir. Kılıfına uydurarak şu tespiti yapmışlardı: “PKK, Kürdistan halkı için siyasal, kültürel, sosyal alanda gelişmenin ancak bir savaş ortamı içinde mümkün olacağına inanır ve bu amaçla tüm ideolojik ve politik çalışmalarında bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaşan bir halk yaratmayı esas alır. Bu konuda barışçıl bir ortam içinde her gün ulus olarak eriyip yok olmaktansa, savaşla ve savaş içinde dirilmeyi bir ilke olarak kabul eder.” (age.s.53)

PKK, yukarıda ilke olarak kabul ettiklerini bugün, ABD/İsrail himayesinde hayata geçirmeye çalışıyor. Bunun için de ülkemizde HDP ve diğer yan kollarıyla legal alanı sonuna kadar kullanmakta.

PKK’NIN LEGAL PARTİSİ HDP

Yukarıda PKK’nın kuruluş bildirisinden iki alıntı yaptık. Nedenini aşağıda PKK/HDP vekilinin söyledikleriyle karşılaştırıldığında anlaşılır. HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ile yapılan röportaj PKK ile HDP’nin amaç birliğini yeterince açıklıyor.

Kürt ulusal birliğinin sağlanması için zamana ihtiyaç olduğunu söyleyen HDP’li vekil İmam Taşçıer, “HDP dâhil olmak üzere tüm Kürt partiler yeni yeni bu işin farkına vardı. Şu andaki ulusal birlik çalışmaları umut verici bir şekilde ilerliyor” dedi. Bazı kesimlerce ısrarla ‘Türkiye partisi’ olarak gösterilmeye çalışılan Amerikancı PKK/HDP’nin vekili, Türkiye’nin birliği ve bütünlüğü için mücadele edeceklerini ifade etmek yerine, etnik bölücülüğü savunarak “Kürt ulusal birliği” için çalışacaklarını söylüyor. Bunu açıklayan kişi aynı zamanda TBMM milletvekili. Peki, TBMM Türkiye’nin Meclisi değil mi? Tabi ki Türkiye Cumhuriyeti’nin Büyük Millet Meclisi’dir ve bu mecliste PKK’nın siyasi uzantısının yeri olmamalı. Nasıl ki Atatürk döneminde Şeyh Saitler TBMM içinde yer almadı ve bastırıldıysa aynısı HDP için fazlasıyla geçerli.

“Türkiye’de Kürt yapılar ve şahsiyetler ile ulusal birliğin sağlanması amacıyla çalışmalar yürüten Halkların Demokratik Partisi (HDP)” yerel seçimlere gidilen süreçte de bu yöndeki girişimlerini aralıksız sürdürecek. Döneme uygun politikalar uygulayacaklarını açıklayan HDP’yi anlamazlıktan gelen CHP önderliği; PKK ile HDP arasına çizdiği suni sınırları ne zaman silecek bilinmez!

DÖRT PARÇAYI BİRLEŞTİRMEK

PKK’ya yakınlığıyla bilinen Mezopotamya Ajansı’ndan Mehmet Şah Oruç’a konuşan Taşçıer, “Ulusal birlik, Kürtlerin olmazsa olmazıdır” diyerek partilerinin esas amaçlarını dile getiriyor. Dikkat ederseniz “olmazsa olmaz” yani mutlaka gerçekleştirilmesi gereken amaç demektedir. Dört parçada ucuza mal oldukları için ABD tarafından askerleri yerine ölen PKK bu amacına hiçbir zaman ulaşamayacak. 24 Temmuz 2015 tarihinden sonra girilen süreç buna aman vermeyecektir.

HDP’li vekili Taşçıer’in şu söyledikleriyle yukarıda PKK’nın kuruluş bildirisindeki alıntıyı karşılaştıralım benzerlikler hemen göze çarpar: “Bütün Kürt partileri, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderlerinin yanı sıra toplumun toplum dinamikleriyle görüşmeler yaptıklarını belirterek, 4 parçaya bölünmüş Kürdistan’da ulusal birlik sağlanamazsa, özgürlük mücadelesinde başarıya ulaşmak çok çok zordur. Neredeyse imkânsızdır” dedi.

İmam Taşçıer, hangi ülkenin ve devletin çatısı altında ki parlamentonun üyesidir ve neyi temsil etmektedir? Bu durum tüm HDP vekilleri içinde geçerlidir. Onlar, etnik bölücülüğü vekil olarak temsil etmek dışında bir işe yaramıyorlar.

‘ÖNCELİK TÜRKİYE KÜRDİSTANI’NDA!’

PKK liderleri dört parçada faaliyet sürdürürken önceliği Suriye ve daha da ötesi Türkiye’ye veriyor. Taşçıer Türkiye’yi esas hedef göstererek “Eğer bir parçada ulusal birliği sağlayamazsınız, diğer parçalarda da bunu sağlamak çok zordur” dedi.

PKK/HDP’nin vekili İmam Taşçıer açıklamalarında, Türkiye’de Kürtleri ve onun temsilcileri olarak tanıttığı kesimleri bir araya getireceklerini ve birliği sağlamaya Türkiye’den başlayacaklarını söyledi.

PKK’NIN YAN KOLLARI KAPATILMALI

PKK’nın yayınları ve lider kadrosunun konuşmaları ile HDP önderliğinin konuşmaları arasındaki benzerliği tesadüflerle açıklayamayız. Ortak kader birliği içinde oldukları ve PKK önderliğinin belirleyici fonksiyona sahip bulunduğunu görüyoruz.

Ülkemizde yerel seçimler yaklaşıyor. Türkiye halkının sabrı kalmadı ve ABD/İsrail kaynaklı terörün bir an önce son bulmasını istiyor. Terörün silahlı kanadına karşı sürdürülen mücadele, onun yan kollarını tesirsiz hale getirmeyi de mecburi kılıyor.

Yıllardır PKK/HDP üstüne hata üzerine hata yapan, yolundan şaşan, rotasını kaybeden CHP önderliği bir kez daha önemli bir yol ayrımında. Gönül ister ki CHP önderliği PKK’nın kendisi olan HDP noktasında gerçeği görsün ve HDP’ye kol kanat germesin.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir