Bu yıl da daha başlangıçta geleneksel hale gelmeye yüz tutan, İslamiyet’le alakası olmadığı ileri sürülen, zira Güneş yılına göre zamanlanan Kutlu Doğum Haftası faaliyetlerinin gölgesinde kalan 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı, milletleşmenin baş etkenlerinden olan milli bayramları halkın gözünden düşürme ve itibarsızlaştırma, sönükleştirme operasyonlarının etkisinde sadece bir çenek sunmaya indirgenerek kutlandı. Adeta geçiştirildi. Vali Kürklü’nün tenezzül edip katılmadığı çelenk sunma törenini CHP’liler alkışlarla protesto etti. Burdur Belediye Başkanı olayı Belediye sitesine çıkararak kınadı.

Başkan Ercengiz “milli bayramlarımızın sönük kutlanması siyasidir” dedi. Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, “Türk Milleti’nin hâkimiyetini herkese ilan ettiği böylesine özel bir günün bu kadar sönük kutlanması siyasi bir harekettir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

RESMİ KUTLAMA GÖZ AÇIP KAPAYINCAYA KADAR SONA ERDİ

Öğleden önceki kutlamaya Vali Kürklü katılmazken CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Burdur belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı J. Albay Sayit Koca, BARO Başkanı Ramazan Gedik, siyasal parti, kitle örgütü ve sendika temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı söylendi. Milli Eğitim Müdürünün çelenk sunmasıyla sona erdi.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlama faaliyetlerinin, yürüyüş ve halk oyunlarının sonradan çıkarılması, kutlama faaliyetinin Cumhuriyet Meydanında sadece bir çelenk sunma törenine indirgenerek sönük geçmesi çeşitli siyasi parti, kitle örgütü, sendika ve odaların alternatif kutlama töreni yapmalarına neden oldu. Alternatif kutlama törenine CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, siyasi parti, kitle örgütü, sendika temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Çelenk sunumu ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Program konuşmaların ardından son buldu.

BAŞKAN ERCENGİZ: “BAYRAMIN GEÇİŞTİRİLMESİ SİYASİDİR. COŞKUYLA KUTLAMAYA TALİBİZ”

Belediye sitesinde de yayınlanan habere göre, programın sonunda gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Başkan Ercengiz, “23 Nisan sadece Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihi değil, aynı zamanda millet egemenliğine dayanan demokrasimizin ve cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, Türk Milleti’nin hâkimiyetini herkese ilan ettiği gündür. Böylesine özel bir günün kasıtlı olarak bu kadar sönük kutlanması siyasi bir harekettir. Dini bayramlarda bizim, milli bayramlarda bizim. 1 hafta boyunca Kutlu Doğum Haftası düzenlenirken milli bayramlarımızın bu kadar sönük geçmemesi gerekiyor. Hiç kimsenin gücü milli ve dini bayramlarımızı unutturmaya yetmez. Burdur Belediyesi olarak milli ve dini bayramlarımızı hiçbir zaman ayırt etmedik. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da dini ve milli bayramlarımızı coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz. Burdur Valiliği’nin görevlendirdiği ilgili kurumlar tarafından hakkı ile kutlamayan Milli Bayramlarımızı bundan sonra düzenlemeye talibiz. Burdur Belediyesi olarak büyük bir coşku içinde bayramlarımızı kutlamaya hazırız” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir