Türkiye’de çocuk olmak

Dünyada çocuklara ait bayrama sahip tek ülke olan Türkiye’de çocuk olmak

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 95 yıl sonra Türkiye’nin hala Cumhuriyeti, milli meclisi tartıştığı, 23 Nisan 1923 günü saltanatı yıkan ve Cumhuriyeti kuran, ardından Milli Kurtuluş Savaşı’nı zafere ulaştıran devrimin bugün hala tartışılmakta, çökertilme ve yıkımla karşı karşıya bulunmakta olduğu şartlarda buruk olarak kutlanmaktadır. 95 yıl önce kurulan milli hükümet ihtiyacı bugün de yakıcı bir şekilde kendini hissettirmektedir.

Açılım politikalarıyla Türk milleti teşbih taneleri gibi parçalanmakta ve ortalığa saçılmakta ve Anayasadan tasfiye etme projesi uygulanmaktadır. Ermeni soykırımı yalanları üzerinden Türkiye’yi bölme ve Türk milletini dize getirme planları yapılmakta ve uygulanmaktadır. Ekonomi çökmekte, dövizin ateşiyle ve yağmur gibi gelen zamlarla sarsılmakta, işsizlik ve durgunluk hat safhaya çıkmakta, işçi, çiftçi, tüccar, köylü, esnaf ve sanayici yokedilmenin eşiğine getirilmektedir. Saltanat düşkünleri halk fakirlikten ve açlıktan kırılırken, millet fakr-ü zaruret çekerken halkın parasıyla yaptırılan saraylarda gününü gün etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, Andımız, laiklik yavaş yavaş toplumdan ve gönüllerden silinmektedir. Dincileştirilen ve gericileştirilen eğitimle insanlar yeniden kullaştırılmakta ve müritleştirilmektedir. Türkiye halkının milletleşmesinde belirleyici öneme sahip milli bayramlar gözden düşürülmekte, halkın kutlaması yasaklanmakta, resmi kutlamalar da ya savsaklanmakta ya da önemsizleştirilmektedir. 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası, Kutlu Doğum Haftası ile gölgelenmektedir.

Dünyada çocuklara ait bayrama sahip tek ülke olan Türkiye’de devletin resmi kurumu olan TÜİK’e göre, 16 milyon 706 bin yoksulun neredeyse yarıya yakını, yüzde 44,3’ünün çocuk olduğu, en fazla yoksul çocuğun yüzde 55,8 oranıyla Güneydoğu’da bulunduğu gerçeği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın görkemine gölge düşürmektedir.

TÜİK verilerine göre, çocuk nüfusumuz 2014 yılı sonu itibariyle 22 milyon 838 bin 482; genel nüfusun yüzde 29,4’ü. Çocukların 9 milyonu çalışmak zorunda bulunuyor. DİSK’in raporuna göre, çocuk işçiler “ücretsiz işçi” ya da “ucuz iş gücü” olarak görülüyor. Çocuklar yoğunlukla ev işlerinde ve tarım sektöründe çalıştırılıyor. Posta Gazetesi haberine göre, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerinde, 2013 yılında hayatını kaybeden 1235 işçiden 59’u çocuk olduğu belirtilmektedir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir