Öncü Kadın Anıtkabir’de

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 86’ncı yıldönümünde, Türk kadınının Öncü Gücü Vatan Partisi Öncü Kadın, Türk Milletinin ve Mazlum Milletlerin büyük devrimci önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkarak Türk kadınının minnetlerini sunduk. Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, Öncü Kadın’ın düşünce ve hedeflerini Anıtkabir Özel Defterine yazdı.

86 yıl önce bugün (5 Aralık 1934 tarihinde) Anayasanın 10. ve 11. Maddeleri değiştirildi. Her kadına 22 yaşında seçme, 30 yaşında seçilme hakkı tanındı. Bu anayasa değişiklikleri çerçevesinde İntibah-ı Mebusan Kanunu (Milletvekili Seçimi Kanunu’nda) 11 Aralık 1934’te yapılan değişiklikler sonucu anayasada tanınan haklar seçim kanunuyla da düzenlendi.

Bu nedenle 5 Aralık Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazandığı gün olarak anılır.

Bu haklar, medeni denilen Batı’nın briç ok ülkesinden on yıllar önce Türkiye’de gerçekleşmiştir.

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 86’ncı yıldönümünde, Türk kadınının Öncü Gücü Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkan Meltem Ayvalı önderliğinde, müstesna devlet adamı ve yenilmez komutan, Türk Milletinin ve Mazlum Milletlerin büyük devrimci önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkarak Türk kadınının minnetlerini ve saygılarını sunduk. Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, Öncü Kadın’ın düşünce ve hedeflerini Anıtkabir Özel Defterine yazdı. Ayvalı,

“Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu, Türk Devriminin Lideri Büyük Atatürk” diye başladığı yazısında, “haklarımızın en büyüğünü, medeni bilinen ülkelerin birçoğundan önce elde etmiş olmanın gururunu bugün de taşıyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz. Kadınımızın insan, birey ve vatandaş kabul edilme hak ve talebine yanıt veren Türk Devrimi, eşitlik ve özgürlük mücadelesini taçlandırmanın yanında demokrasinin ve millet olma bilincinin gelişmesini sağlamıştır” dedi.

Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı:

“Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu,

Türk Devriminin Lideri Büyük Atatürk,

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 86. yıldönümü vesilesiyle Vatan Partisi Öncü Kadın heyeti olarak huzurunuzdayız. Haklarımızın en büyüğünü, medeni bilinen ülkelerin birçoğundan önce elde etmiş olmanın gururunu bugün de taşıyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.

Kadınımızın insan, birey ve vatandaş kabul edilme hak ve talebine yanıt veren Türk Devrimi, eşitlik ve özgürlük mücadelesini taçlandırmanın yanında demokrasinin ve millet olma bilincinin gelişmesini sağlamıştır.

Yıllardır emperyalizmin siyasi, ekonomik, kültürel tehditleriyle boğuşan Türkiyemiz yeniden Atatürk Devrimi rotasına girmiştir. Cephede savaşan, cephe gerisinde çalışan, miting meydanlarında konuşan, cemiyetlerde vatanı ve hakları için toplanan kahraman Türk kadınından devraldığımız mirasla görevimizin başındayız. Tam bağımsız, özgür, çağdaş ve müreffeh Türkiye’yi kendi ellerimizle kuracağız. Kazanımlarımızı borçlu olduğumuz Cumhuriyetimizi yükseltmek için haklarımıza sahip çıkacak, siyasette ve yönetimde daha fazla yer alacağız. Devrimleri tamamlama hedefine Vatan Partisi ile ulaşacak, Türk kadınının sesini iktidar kürsülerinden en gür biçimde duyuracağız.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir