Ordunun Suriye PKK’sinin belini kırması an meselesi

Sınır Birliklerine Afrin İçin ‘Hazır Ol’ Emri

Sınır hattındaki askerlere Afrin’de ABD’nin “kara kuvvetim” dediği, Esad’ın ise “Amerikan destekli YPG güçleri vatan hainidir” diye ilan ettiği PKK’nin Suriye kolu YPG’ye karşı operasyon için ‘hazır ol’ talimatı verildiği bildirildi.

Afrin karşısına konuşlu sınır birliklerine “operasyon için hazır ol” emri verildiği bildirildi. Sınırda konuşlu birliklere, zırhlı birliklerin ön planda olacağı operasyon öncesi, Afrin-İdlib sınır hattına hâkim olan 3 tepeye güvenlik noktası kuruldu, 9 tepeye daha güvenlik noktası kurma çalışmalarına hız verildi.

ABD GENERALLERİNİN YÜZÜNE TÜRKİYE’NİN KARARLILIĞI AÇIK AÇIK SÖYLENDİ

Aydınlık’ın Sabah Gazetesi’ne dayandırdığı haberine göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, geçtiğimiz perşembe günü Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman Ganimi, ABD Avrupa Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph L. Votel’le Ankara’da toplantı yapmıştı. Kritik toplantıdan 1 gün sonra da Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov sürpriz şekilde Ankara’ya geldi. Genelkurmay’daki bu toplantılarda PKK’nın Suriye kolu PYD/ YPG’nin Afrin’den çıkarılmasının da gündeme getirildiği ve Türkiye’nin bu konudaki kararlılığı konuk komutanlara iletildiği öne sürüldü.

KOMUTANLARIN TOPLANTILIRINI

MÜTEAKİBEN SINIRDA KONUŞLU BİRLİKLERE ‘HAZIR OL’ EMRİ VERİLDİ

Özellikle ABD’li komutanlarla yapılan bu toplantının ardından, sınır hattındaki zırhlı birliklere “hazır ol” emri verildiği, Afrin için hareketliliğin başladığı öğrenildi.

Türkiye uzun süredir Afrin’e yapılacak olası bir harekât için sınır hattında kara ve hava unsurlarına yönelik hazırlık yapıyor. Ancak Ankara’da komutanların yaptığı peş peşe toplantıların ardından sınır hattında da hareketlilik yaşanmaya başlandı. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, olası Afrin operasyonu için özellikle zırhlı birliklerin hummalı bir hazırlık içinde olduğu öğrenildi.

ZIRHLI BİRLİKLERİN NAKİLLER BAŞLADI

Ankara’da, Afrin-İdlip sınır hattına hâkim 3 noktaya güvenlik noktası oluşturmuş, 9 tepeye daha güvenlik noktası oluşturulma kararı alınmıştı. Bu gelişmelerin ardından 9 noktaya daha kurulacak güvenlik noktalarının çalışmaları hızlandırıldı. Yapımı tamamlanan 3 kritik güvenlik noktasına ise zırhlı birliklerin naklinin başladığı bildirildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.