Oryantiring Şampiyonası Bucak’ta Yapılacak

Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Oryantiring Şampiyonası 1. Kademe yarışları 29-30 Kasım tarihleri arasında Burdur’un Bucak ilçesinde yapılacak.

Türkiye Oryantiring Federasyonu öncülüğünde yapılan ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü, Bucak Kaymakamlığı, Bucak Belediyesi, Oğuzhan Doğa Sporları Derneği’nin büyük destek verdiği şampiyonanın ilk etap yarışmaları için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 1200 sporcunun katılacağı yarışlar öncesinde hazırlıklarına devam eden organizasyon komitesi, yarışın yapılacağı parkurlarda incelemelerde bulundu.

Yapılan çalışmaları yakından görmek için Bucak’a gelen Türkiye Oryantring Federasyonu As Başkanı Nermin Ferman’da çok titiz bir hazırlık yapıldığını belirtti. Bucak ilçesinde bulunan Oryantring sahasının çok güzel olduğunu, ileride burada milli bir kamp projesi ve uluslararası bir yarış yapılabileceğini söyleyen Erman, 2014-15 sezonuna 29-30 Kasım’da yapılacak Türkiye Şampiyonası 1.Kademe Dilay-Cem Kerman yarışması ile start vereceklerini ifade etti.

Oryantring Burdur Temsilcisi Fatih Uygun,2 farklı alanda hazırlanan Sazak Mevkii ve Çere Mevkiindeki parkurlar hakkında bilgi verdi. Uygun, yaklaşık 45 kategoriden oluşan şampiyonada parkurların farklı yaş grupları ve branşlara göre değiştiğini belirtti.

Temsilci Fatih Uygun yarışmalar hakkında şunları kaydetti: ” Parkurlar 1 km’den başlayıp 11 km’ye kadar çıkıyor. Her sporcu kendine uygun parkurda yarışacak. Arazi ile ilgili önceden çizilmiş haritalarla parkur düzenleyiciler tarafından belirlenmiş hedefler EKS (elektronik kontrol sistemleri) ile belirleniyor. Sporcuların parmaklarında elektronik bir sistem var. Buldukları hedeflere o yüzükleri dokundurarak orayı bulduklarını göstermiş oluyorlar. Bu merkez bilgisayara otomatik olarak kaydediliyor. Bütün hedefleri tamamladıktan sonra çıkışta son dokunuşla yarışı bitirmiş oluyorlar. Sistem yarışmaların derecelerini otomatik olarak tespit ediyor. Yarış sonuçları buna göre belirlenmiş oluyor” dedi.

Oğuzhanspor Doğa Sporları Derneği Başkanı Yasin Uğur gazetecilere yaptığı açıklamada “Bugün tüm birimlerle son istişarelerimizi yapıyoruz. Bucak’ta bu sporun sevilmesi, saygınlık görmesi, yetkililerimizin bu spora karşı gösterdiği ilgi şampiyonanın burada yapılmasında etkili oldu. 2 gün sürecek olan yarışmalara yaklaşık bin sporcu katılıyor. Buna yarışma komitesi ve antrenörleri de dahil ettiğimizde, ilçemizde yaklaşık bin 200 tane misafir ağırlıyoruz. Bu doğal ortamda güzel bir müsabaka olacağını ümit ediyoruz. Şampiyonaya ilgi gerçekten çok büyük. İlk kademe müsabakası olmasına rağmen katılım çok yoğun. Böylesine doğal ortamlar bizim için kaynaşma ortamı oluşturuyor. İlk kez düzenlenecek olan şampiyonaya şimdiden hazırız” dedi.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir