Özelleştirmelerin getirdiği şeker krizi, esnafı vurdu

Milletvekili Dr. Göker’in gündeminde, şekerle iş yapan zor durumda olan esnafın sorunları

Önceden yenen hurmalar şimdi tırmalamaya başladı. Tekmil milletin muhalefetine ve mücadelesine rağmen özelleştirme inadından vazgeçmeyen siyasi iktidar, birçok başka etkenin de alevlendirdiği şeker kriziyle karşı karşıya kaldı. Özelleştirilen fabrikaların çuvalını 680-700 liraya çıkardığı ve buna rağmen piyasada kıtlığı çekilen şekerle iş yapan esnaf perişan durumda. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Burdur Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker,Söz konusu kriz bir an önce çözülmeli ve Burdur esnafımızın şekere ulaşması kolaylaştırılmalıdır.” Dedi.

Yazılı bir basın açıklaması yaparak, yaşanan Koronavirüs salgını, enerji ve hammadde maliyetleri, kontrolden çıkan enflasyon, Rusya’nın NATO kuşatmasına karşı başlattığı askeri operasyonları ve benzeri nedenlerle hayatın esnafa zehir olduğunu belirten Burdur Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker, Son olarak döviz kurlarında yaşanan oynaklık, girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar ve üretimde meydana gelen düşüşler nedeniyle şeker fiyatlarına gelen zamlar, şekeri hammadde olarak kullanan esnaflarımızın işlerine büyük darbe vurmuştur” dedi.

Dr. Göker açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi:

KARABORSAYA DÜŞEN ŞEKER TEDARİKİNDE DE SORUN VAR

“Devlete ait şeker fabrikalarında çuvalı 280 lira olan 50 kilogramlık şeker, özel sektör fabrikalarında çuvalı 680-700 lira artı nakliye ücreti karşılığında satılmaktadır. Yaşanan bu durum, şekerli mamul üretimi yapan pastacı, tatlıcı ve şekerci esnafını son derece zor bir durumda bırakmaktadır. Adeta karaborsaya düşen şeker tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle üretim yapamayan esnaflarımızın üretim yapabilmek için market market gezerek şeker toplamaya başlamışlardır.”

ÖZELLEŞTİRME SONUCU ŞEKER PANCARI

ÜRETİMİ YÜZDE 21, TÜRK ŞEKER’İN PAYI DA YÜZDE 35’E DÜŞTÜ

Yaşanan şeker krizinin 2018 yılında tekmil milletin itirazlarına ve mücadelelerine rağmen Türk Şeker bünyesindeki 25 fabrikanın onunun özel sektöre satılması sonucu göz göre göre geldiğini vurgulayan Dr. Göker, “Bunun sonucunda 2021 yılında şeker pancarı üretimi yüzde 21 düşerek 18 milyon 250 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Özelleştirmeler öncesinde pancardan şeker üreten şirketler içerisinde yüzde 65 paya sahip olan Türk Şeker’in payı günümüzde yüzde 35’e kadar gerilemiştir.” ifadelerini kullandı.

Fabrikaların, satılması sırasında hem üretimin düşeceği ve bunun zararının esnafa yansıyacağı, hem de çiftçinin zarar göreceği uyarılarına rağmen ısrarla yok pahasına peşkeş çekildiğini hatırlatan Dr. Göker,

“yok pahasına yapılan satışların sonuçlarını, zarar eden çiftçi, işten atılan emekçi ve şekeri daha pahalı tüketen vatandaşlarımız yaşamaktadır.” dedi.

BURDUR’DA ŞEKER FABRİKASI ÖZELELŞTİRMEDEN KURTULDUĞU HALDE ŞEKER KRİZİ YAŞANIYOR

“Seçim bölgem Burdur’da da özelleştirmeden şans eseri kurtulmuş bir Şeker Fabrikası olmasına rağmen Burdur esnafı da şeker krizini yaşamaktadır. Söz konusu kriz bir an önce çözülmeli ve Burdur esnafımızın şekere ulaşması kolaylaştırılmalıdır” diyen Dr. Göker sözlerine, “Sonuç olarak, Türk Şeker tarafından arz miktarı arttırılarak üreticiye destek olunmalı ve üreticiye uygun fiyatlı şeker satışı yapılarak esnaflarımızın sorunları bir an önce çözülmelidir.” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.